Rycerze i mieszczanie

Cavalieri e citadini. Guerra, conflitti e societa nell' Italia comunale
włochy renesans
historia
Cavalcanti

Czym była włoska średniowieczna militia? Czy mieszczanin mógł być rycerzem, a rycerz musiał być szlachcicem? Jak sprawowano rządy we włoskich komunach w XII i XIII wieku? Fascynująca opowieść o rywalizacji dwóch grup społecznych w średniowiecznej Italii - rycerzy i mieszczan. Autor, wybitny mediewista francuski, w barwny sposób przedstawia niezwykły świat komun włoskich XII i XIII wieku,...

Fascynująca opowieść o rywalizacji dwóch grup społecznych w średniowiecznej Italii - rycerzy i mieszczan. Autor, wybitny mediewista francuski, w barwny sposób przedstawia niezwykły świat komun włoskich XII i XIII wieku, których mieszkańcy "żyli z wojny i żyli dla wojny". Bohaterami tej opowieści są włoscy milites - zarazem mieszczanie i rycerze walczący konno. W kolejnych rozdziałach książki poznajemy nie tylko organizację armii komunalnych, koszty i sposoby prowadzenia wojny oraz korzyści z niej płynące (m.in. bogate łupy), ale także wpływ, jaki wojna miała na gospodarkę komun i przywileje nadawane członkom militii. Książkę zamyka szkic poświęcony społeczno-politycznym problemom życia w miastach średniowiecznych Włoch.

Średniowieczne Włochy to kolebka europejskich instytucji demokratycznych. Zaskakujący jest fakt, że nasze współczesne instytucje demokratyczne wywodzą się z Italii czasów komun.

Nie znalazł się nikt, kto po prostu przyznałby, że słowo "miles" we Włoszech czasów komun określa nie rycerza, ale konnego, czyli tego, kto posiada wierzchowca bojowego i jest zdolny go dosiadać. [...] Robert Davidsohn [...] wezwał wówczas, by zaprzestać mylić pasowanego rycerza z "cavaliere cittadino" ("rycerzem-obywatelem miejskim" - sam ujął to wyrażenie w cudzysłowie), a następnie [...] postawił kropkę nad "i", mówiąc, że "milites lub cavaliers byli tymi, którzy z racji swej zamożności mogli utrzymywać wierzchowca wojennego".

(Fragment książki)

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7115/rycerze-i-mieszczanie.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7115/rycerze-i-mieszczanie.html

zbyszek | 2015-02-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Praca naukowa francuskiego historyka poświęcona jest zagadnieniu szlachty miejskiej określonej terminem militia w północnej i środkowej Italii.Obejmuje okres głównie XIII wieku chociaż sporadycznie zagłębia się w poprzednie stulecie.Jest to stulecie zmagań władzy świeckiej z kościelną (cesarstwo przeciwko papiestwu) o kształt władzy ale również okres nieustających wojen pomiędzy poszczególnymi komunami o łupy ,wpływy,prestiż.Na tym tle autor w wyczerpujący sposób omawia styl życia ,etos,ideologię,sposób finansowania,system podatkowy i wmontowane weń przywileje ekonomiczne które stanowiły podstawę bytu klasy milites.Porusza rolę milites w wojnach międzykomunalnych,wpływu tychże wojen na gospodarkę komun a tym samym na pozycję milites w społeczeństwie komuny.Ich legitymację do sprawowania władzy.
Bardzo ciekawe są rozważania na temat składu militi.Autor uważa że milites to nie tylko pasowani rycerze z dziedzicznej szlachty lecz wszyscy zamożni obywatele komuny ,których stać było na...

Slawinio | 2016-12-09
pkrys | 2015-05-24