Aneks do gier: wybór wierszy

Wydawnictwo: Sonar
aneks do gier, aneks, moroz
poezja
Marcowy_Zajac

Wiersze Agnieszki Moroz przekładają teorię matematyczną na język poetycki: „podsłuchują” o czym myślą bohaterowie wierszy, co planują i jak czują się w najtrudniejszej z ról: relacjach z innymi ludźmi. Podmiot liryczny tych wierszy nie jest jednostką „czystą”, syntetyczną, pełną naiwnej wiary w ludzi i w przyszłość. Wręcz przeciwnie – mamy wrażenie, że o świecie opowiada nam człowiek, który przeżył wiele rozczarowań, a jego uczuciowość pełna jest sprzeczności i zadr, zawiedziona, pozbawiona złudzeń. (...)Samotność i zagubienie bohaterów wierszy wynika nie tylko z rozczarowania miłością, ale także – współczesnością. Nowoczesny świat, który zamienia muzea, cywilizację i kulturę (symboliczną Księgę Rodzaju) na obrazkową rzeczywistość Facebooka, jest pełen samotności. W tym świecie kobiety ścigają się o to, która z nich najszybciej odchudzi się do samego szkieletu („Kości”), a niespełnieni artyści patrzą na swoje życie jak na zbyt długi „okres przejściowy” („Księgi piasku”). Bohaterowie wierszy są realistami, zawieszonymi pomiędzy papierosem i tabletkami na uspokojenie, kłótnią z trzaskaniem drzwiami i leniwą, kawiarnianą rozmową.

źródło opisu: Recenzja Anny Marii Musz

źródło okładki: prywatne archiwum Agnieszki Moroz

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!