Zmęczeni rzeczywistością. Rozmowy z artystami

Wydawnictwo: 40 000 Malarzy
sztuka
bastkk

Nawrót do poetyk nadrealistycznych - tytułowe "zmęczenie rzeczywistością" - to najbardziej wyraźna tendencja w polskim malarstwie ostatniego czasu. Dlaczego młodzi artyści odwrócili się od otaczającego ich świata? I czy ich postawa oznacza powrót sztuki dekoracyjnej i łatwejw odbiorze, czy też przeciwnie - jest wyrazem konieczności przewartościowania istniejących modeli artystycznego zaangażowania? Autor rozmawia z najważniejszymi "nowyminadrealistami" (Tymek Borowski, Tomasz Kowalski, Przemysław Matecki, Paweł Śliwiński, Jakub Julian Ziółkowski), a także z Piotrem Janasem, malarzem który antycypował postawy nadrealistyczne w sztuce polskiej XXI wieku. Materiał uzupełnia rozmowa z Hanną Rechowicz o surrealistycznym wątku w twórczości Edwarda Krasińskiego.

Tadeusz Kantor miał powiedzieć, że "w Polsce nie było surrealizmu, bo był katolicyzm". Wobszernym wprowadzeniu omawiającym postawy surrealistyczne w sztuce polskiej XX wieku pogląd ten kwestionuje Agnieszka Taborska, konstruując tym samym ramę dla rozważań osurrealizmie XXI wieku.

Jakub Banasiak (ur. 1980) - krytyk sztuki, redaktor magazynu "Obieg". Opublikował książkę Rewolucjoniści są zmęczeni.

Agnieszka Taborska (ur. 1961) - historyczka sztuki i pisarka. Wydała miedzy innymi Spiskowców wyobraźni. Surrealizm, Senny Żywot Leonory de la Cruz, Okruchy amerykańskiei Abecadło Topora. Wykłada historię sztuki w Rhode Island School of Design w Providence w USA.

źródło opisu: http://www.culture.pl/baza-sztuki-pelna-tresc/-/eo...(?)

Cardio | 2016-08-14