Kustosz

Czytelnik
1988-04-01
1988-04-01
Ignacy Szenfeld

Okładka książki Antologia wolnej literatury rosyjskiej Nikołaj Arżak, Aleksander Bek, Josif Brodski, Włodzimierz Bukowski, Lidia Czukowska, Jurij Dombrowski, Siergiej Dowłatow, Aleksandr Galicz, Eugenia Ginzburg, Fryderyk Gorensztejn, Wasilij Grossman, Fazil Iskander, Wieniedikt Jerofiejew, Władimir Maksimow, Nadieżda Mandelsztam, Borys Pasternak, Eugeniusz Popow, Irina Ratuszyńska, Borys Słucki, Aleksandr Sołżenicyn, Warłam Szałamow, Gieorgij Władimow, Włodzimierz Wojnowicz, Włodzimierz Wysocki, Aleksander Zinowiew
Antologia woln... Nikołaj Arżak, Alek...

Z opisu wydawcy: "Kustosz" - najgłośniejszy utwór w dorobku pisarza - należy do nurtu tzw. powieści obrachunkowych, podejmujących próbę analizy minionej przeszłości. Akcja tej powieści toczy się w latach trzydziestych w Ałma-Acie. Bohaterem jej jest młody rosyjski archeolog, który pomimo rozległej wiedzy historycznej pozostaje naiwnym obserwatorem złożonej współczesności i jej dramatycznych momentów."
Bohater pracuje w muzeum w Ałma-Acie jako kustosz działu starożytności. Toczy się dość leniwe życie tej instytucji, której szefuje szczególny dyrektor, oddelegowany kapitan Armii Czerwonej. Ale w 1937 r. atmosfera gęstnieje, zaczynają się stalinowskie czystki. Absurdalna afera z wężem, którego widziano w pobliskim kołchozie, prowadzone tam wykopaliska i akcja NKWD wyrywają młodego badacza z błogostanu. Autor czerpał pełnymi garściami z własnych przeżyć. Sam został zesłany do Ałma Aty w 1933 r., gdzie pracował jako archeolog, muzealnik i dziennikarz, a w 1936 r. został ponownie aresztowany. W książce bohaterowi każe być długo dłużej nieświadomym okrutnej rzeczywistości sowieckiej. Piękne są opisy kazachskiej przyrody (i są takie perły jak opis jabłka mmm...). Ciekawy jest światek ludzkich typów, ale ... Akcja miejscami grzęźnie, nie udaje się wejść w świat wewnętrzny bohaterów, dialogi bywają niezgrabne. Powiedziałbym, że nie wybrzmiewa potencjał tej powieści. Jej sława więcej mogła zawdzięczać tematowi i momentowi rozliczeń ze stalinizmem. Druga część, kontynuacja perypetii kustosza pt. "Fakultet rzeczy zbędnych" nie została niestety przetłumaczona na język polski.

• Literatura rosyjska
  • Historia literatury rosyjskiej