Frankowie a ziemie nad środkowym Dunajem. Przemiany polityczne i etniczne w okresie merowińskim i wczesnokarolińskim (do początku IX w.)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
historia
welesxxi

Monografia obejmuje szeroki zakres zagadnień - od konsolidacji plemion tworzących całość Franków w czasach starożytnych do okresu poprzedzającego powstanie państwa wielkomorawskiego. Autor, na podstawie różnorodnego materiału źródłowego oraz aktualnego stanu badań historycznych i archeologicznych, przedstawił rolę państwa frankijskiego w przemianach politycznych i etnicznych terenów położonych nad środkowym Dunajem oraz kształtowanie się wschodniej granicy państwa frankijskiego za Merowingów i pierwszych królów z dynastii karolińskiej.

Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Strzelczyka:

Przemyślana, dobrze skonstruowana monografia, oparta na doskonałej znajomości krytycznie wykorzystanego różnorodnego materiału źródłowego i wielojęzycznej, trudnej już obecnie do ogarnięcia, literatury przedmiotu. Na pochwałę zasługuje wyczerpujące wykorzystanie dorobku archeologii wczesnodziejowej, który został potraktowany na równi z tradycyjnymi źródłami pisanymi. Praca jest wartościowym wkładem w mediewistykę polską i powszechną; najobszerniejszym w polskim piśmiennictwie i nie posiadającym tak znowu wiele odpowiedników w literaturze europejskiej opracowaniem niełatwej, a ważnej problematyki.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie