Rytualne oblicze lekcji

Wydawnictwo: Impuls
poradniki

Lekcja, oblicze i rytuał to pojęcia tworzące temat prezentowanego tytułu. Książka jest zbiorem przemyśleń na temat rytuału i możliwości jego wykorzystania w rozumieniu otaczającej nas rzeczywistości (opracowanie idealnego modelu rytuału, metody badań ? rytostrukcji ? w nawiązaniu do której można odkryć to, co w rytualne jest niewidoczne, jak na niezależne zjawisko kultury (lekcja jako mikrorytuał). Rytualne oblicze lekcji jest książką dla każdego. Można w niej odnaleźć siebie niezależnie od tego, kim się jest, co się robi i ile ma się lat. Każdy spędził wiele lat w szkole, każdy doświadczał w niej siebie, w różnych relacjach z innymi i to w różnych kontekstach. Każdy, czy chce tego, czy nie, jest modelowany przez szkolne rytuały. Treść tej książki powinni poznać zwłaszcza pracownicy nauki, nauczyciele, refleksyjni uczniowie i studenci, ponieważ to właśnie oni są żywą materią rytualnego oblicza lekcji.