Dzień zaduszny

5 (3 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
legenda, poemat, ballada
popularnonaukowa
iza122

„Dzień zaduszny” opowiada historię rycerza, który spotyka w lesie pustelnicę – Sabinę, i zakochuje się w niej. Gdy kobieta opowiada mu swoją historię – śmierć ojca i zdradę kochanka – rycerz w imię honoru postanawia odzyskać jedyną wartościową dla niej rzecz – medalion, który zabrał ze sobą były kochanek. W trakcie poszukiwań Alfreda – kochanka, ukazuje mu się duch starca oświadczający, że Alfred wraz z żoną już dawno nie żyją i żeby odzyskać utracony artefakt, rycerz musi udać się na zamek, gdzie raz do roku pojawiają się zjawy, żeby spełnić swoje pragnienia...

Jest to utwór owiany tajemnicą. O odnalezionym niedawno poemacie niewiele wiadomo – nie tylko nie figuruje on w żadnym spisie, ale nie posiada też autora. Jest niezwykle bogaty gatunkowo i intertekstualnie. Powieść przybliża czytelnikowi bogatą sieć nawiązań do znanych europejskich tekstów oraz niezliczoną ilość przenikających się cech charakterystycznych dla niemalże wszystkich gatunków romantycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2013

źródło okładki: www.zaczytani.pl

iza122 | 2013-07-12
Przeczytana: 2013 rok

Tym razem skupie się na nietypowej pozycji, czyli opracowaniu pewnego, otoczonego tajemnicą "poematu".

"Dzień zaduszny" jest utworem, który został wydany jako anonim. Dawid Sędłak, który trafił na mało znany "poemat" postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi badaniami na temat mieszanki gatunkowej i stylowej z jakiej się składa. W swoim opracowaniu ujawnia spostrzeżenia, które odkrył podczas czytania i analizowania tekstu. Sędłak bardzo dokładnie omówił gatunki, style jakie są zauważalne w tekście. Skupił się także na czasie i wydarzeniach. Ciekawym elementem są jego domysły, co do autora tekstu.

Autor opracowania, dość dokładnie przedstawia efekty swojej pracy. Nie zastrzega sobie jednak prawa do tego, że jego analiza jest niepodważalna.

Czytanie opracowania okazało się dla mnie dość ciekawym doświadczeniem, pozwoliło na spojrzenie innym okiem na anonimowy "poemat".

Jeśli chodzi o sam "poemat" jestem pozytywnie zaskoczona jego treścią. Opisane wydarzenia są jasne i...

Rosemarie | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: lipiec 2013

Zauważyłam ostatnio, że ograniczam się do czytania określonych gatunków. Dlatego w mojej głowie pojawiła się myśl, aby chociaż spróbować poszerzyć swoje horyzonty. I takim oto trafem w moje ręce wpadła książka "Dzień zaduszny", opracowana przez Dawida Sędłaka.

"Dzień zaduszny" to poemat, o którym pewnie niewielu z was słyszało, jego autor do tej pory pozostał anonimowy. Dawid Sędłak postanowił podjąć się trudnego zadania. W swoim opracowaniu zawarł utwory, do których poemat nawiązuje, podzielił się ze swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami, które zauważył podczas analizy tekstu.

Do tej pory średnio ciekawiły mnie opracowania. Sięgałam po nie tylko wtedy, gdy musiałam uzupełnić swoją wiedzę na temat danych utworów. Czytanie tej książki pozwoliło mi spojrzeć na anonimowy poemat nieco innym okiem.

Autor swoje refleksje opisał w luźny i ciekawy sposób. Książeczka ta ma zaledwie ponad 100 stron, dlatego czytało się ją bardzo szybko i przyjemnie.

Polecam to opracowanie przede...

Agaaa006 | 2013-07-28

Z okładki;

Dlaczego zdecydowałam się dodać tekst z okładki ? Ponieważ chciałam nakreślić czym kierowałam się decydując na przeczytanie tej książki.Otóż byłam przekonana,że poznam historię rycerza, i to nie byle jaką historyjkę ale na prawdę ciekawa i porywającą, dodatkowym atutem miał być fakt,że autor jest nieznany...
Krytyką zajmować się nie będę, bo nie ma to najmniejszego sensu, Widocznie tak miało być, zaś ja sama...

Sosenka | 2013-09-09
Przeczytana: lipiec 2013

"Dzień Zaduszny" to niedawno odnalezione dzieło nieznanego autora, opracowane przez Dawida Sędłaka. Jest to bardzo krótka opowieść o rycerzu, który spotyka w lesie pustelnicę i zakochuje się w niej. Kobieta opowiada mu swoje życie, zdradę kochanka i śmierć ojca, a rycerz pod wpływem silnego uczucia postanawia, że odzyska jedyną wartościową rzecz, która należy do pustelnicy-medalion, który jest w posiadaniu jej byłego kochanka. Ten jednak nie żyje, więc odzyskanie medalionu nie będzie tak łatwe, jak wcześniej się wydawało.

Na pewno nie jest to łatwy utwór. Nie znajdziecie tu łatwego, prostego i lekkiego czy choćby potocznego języka. Jest to fantastyczna pod względem gatunkowym historia, z dodatkiem romansu i historii.
Mimo, że sama książka nie jest objętościowo obszerna, zawiera jedynie 120 stron, sam utwór jest jeszcze krótszy, liczy sobie jedynie 30 stron. Ze względu na jego złożoność, najpierw mamy wprowadzenie do utworu, które ma na celu przybliżenie jego konstrukcji i fabuły,...

Aleksander | 2013-09-22
Przeczytana: październik 2013