Zgłosuj na książki roku 2017

Z rontem marszałkowskim przez Warszawę. Zeznania oskarżonych z lat 1787-1794

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Syrenki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia
Łukasz Kuć

Życiorysy zawarte w tej pracy pochodzą z kancelarii marszałka wielkiego koronnego - a ściślej z ksiąg protokołów przesłuchań instygatorów, tj. prokuratorów marszałkowskich, z lat 1787-1794. Wykorzystaliśmy ogółem 500 życiorysów, 90 ciekawszych podano "in extenso"(...) Każdy z naszych "bohaterów" w mniejszym lub większym stopniu wnosi do swego życiorysu jakieś elementy świadczące o warunkach bytowania danego środowiska - z każdej biografii można wyłowić momenty, które zestawione w całość, dają dokumentarny, a jednocześnie świeży, pełen rumieńców życia obraz rzeczywistego bytowania ludzi ulicy warszawskiej końca XVIII w.

(ze wstępu autorstwa Zofii Turskiej)

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie