Fizjologia Zwierząt: Adaptacja do środowiska

9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Animal Physiology: Adaptation and environment
fizjologia biologia
Przemek

Fizjologia zwierząt jest książką wyjątkową. Jest to podręcznik do nauki, ale także książka do czytania dla każdego o zainteresowaniach przyrodniczych. Dla każdego, kto chce się dowiedzieć jak zachowują się zwierzęta by zaspokoić swe potrzeby oraz uniknąć zagrożeń w różnych środowiskach - od mórz, przez kontynenty, do przestworzy. Autor ukazuje więc, jak przebiegają procesy fizjologiczne w zależności od dostępności tlenu i pokarmu, od temperatury i wody. Dokonuje tego dobierając trafnie przykłady, bez nadmiaru nazw i szczegółów. Książka urzeka zamiłowaniem autora do przedmiotu. Podziwia on przyrodę i przekazuje czytelnikom swoją fascynację, ukazując mądrość natury w jej celowej organizacji i złożoności.

źródło opisu: Tylna okładka

źródło okładki: skan własny

Przemek | 2013-07-12
Przeczytana: 1997 rok

To była jedna z tych książek, która jeszcze przed maturą z biologii rozbudziła we mnie pasję biologiczną. Przeczytałem całe opasłe tomisko od deski do deski. No i teraz pracuję zajmując się zagadnieniami biofizyki.
Do dzisiaj pamiętam fotografię neuronu z gąszczem kolbek synaptycznych, przeciwprądowy układ naczyń krwionośnych, zapewniający wymianę ciepła, grubość warstwy tłuszczu na przekroju poprzecznym foki...
Gdyby ktoś zastanawiał się nad zakupem, warto obejrzeć spis treści, dostępny na stronach PWN. Ja nie mam siły go streszczać, bo jest to obszerny materiał, a ponadto minęło już... ponad 15 lat od kiedy przeczytałem całość.

Agro | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, Studia