Rozmowy z Emmanuelem Levinasem

Wydawnictwo: Aletheia
Entretiens avec Emmanuel Levinas 1992-1994
filozofia i etyka
Amused

„Rozmowy z Emmanuelem Levinasem” to spotkanie ucznia z jego mistrzem. Autor przeprowadzał wywiady z Emmanuelem Levinasem (1906–1995) w ostatnich latach życia tego urodzonego na Litwie wybitnego filozofa francuskiego. Levinas jest twórcą nowego spojrzenia na etykę, inaczej niż w tradycyjnych ujęciach pierwotną także wobec myśli ontologicznej. Jego zdaniem wezwanie do dobra płynące od „twarzy innego” jest fundamentem całego ludzkiego życia. Tych kwestii dotyczą zamieszczone tu rozmowy z lat 1992–1994. Na drugą część książki składają się trzy eseje Michaëla de Saint-Cherona ukazujące Levinasa na tle innych filozofii i klasycznych tekstów Talmudu. Michaël de Saint-Cheron wykłada w l’Institut universitaire d’études juives Élie Wiesel. Jest autorem kilku książek i współautorem wielu prac poświęconych takim myślicielom, jak André Malraux, Jean-Paul Sartre czy Paul Ricoeur.

źródło opisu: Aletheia 2008

źródło okładki: Aletheia 2008