Ty i ja etc.

Wydawnictwo: Studio JG
Bokura ni Matsuwaru Etc. #1
ty, ja, etc, manga
komiksy

Iku i Keita znają się od dziecka. Odkąd sięgają pamięcią, wszystko robili wspólnie. Do klubu baseballowego też zapisali się razem. Ale gdy byli w gimnazjum, Keita uległ wypadkowi, ratując Iku i na skutek obrażeń musiał zrezygnować ze sportu. Teraz obaj są w tym samym liceum, ale Iku nie wstąpił już do drużyny i całymi dniami unika Keity. Widocznie próbuje się od niego oddalić... Ale co na to...

Iku i Keita znają się od dziecka.
Odkąd sięgają pamięcią, wszystko robili wspólnie.
Do klubu baseballowego też zapisali się razem.
Ale co na to sam Keita?!
Oto debiutancki komiks autorki, a w nim przygody Iku i Keity, ich historia, dalsze losy, ETC.

źródło opisu: http://studiojg.pl/

źródło okładki: http://studiojg.pl/Bokura_ni_Matsuwaru_Etc,14125.htm?nr=1

Anezka | 2019-04-23
Na półkach: Przeczytane, Manga, Wymienione, 2019
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Taki sobie zbiór oneshotów jednego autora.

Wkp | 2017-04-21

ON, ON I CO DALEJ?

Oto manga sportowa bez sportu i komedia romantyczna bez komedii. To także szkolne życie, ale niemal bez szkoły. I historia o przyjaźni, która przyjaźnią wcale nie jest. Taki właśnie jest „Ty i ja etc.” – komiks inny, niż się spodziewałem po opisie, a jednak mający swoje dobre strony.

Iku i Keita to przyjaciele od dziecka, którzy wszystko zawsze robili razem. Nie ważne co to było, ważne że wspólnie. Dlatego do szkolnego klubu baseballowego także zapisali się razem i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wypadek. Pewnego dnia Iku omal nie wpada pod samochód, Keita wypycha go wprost spod kół, jednak sam zostaje poważnie ranny. Powrót do zdrowia i rehabilitacja nie oznaczają jednak odzyskania pełni sprawności – nastoletni chłopak dowiaduje się, że już więcej nie zagra w baseball. Keita w imię solidarności także przestaje uprawiać sport, ale od tej chwili ich wspólne relacje zaczynają się psuć. Po skończeniu gimnazjum i zaczęciu nauki w liceum obaj są od siebie...

Esme | 2016-04-13
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

No dobrze, a więc po kolei... Pierwsze, co rzuca się w oczy od razu po wzięciu pozycji do rąk, to okładka (JAK MOŻNA TAK WYDAĆ MANGĘ?!). Jest ona niesamowocie wiotka (prawie taka, jak zwykłe strony), a ozdobna obwoluta jest na nią za duża! To kpina, żeby po tylu latach bytności rynku m&a w Polsce wydać coś w taki sposób... Kolejna dla mnie niezrozumiała rzecz to pisanie przez polskiego wydawcę np. "Sato" zamiast "Satō" i na siłę spolszczenie nazw. Po co i na co ja się pytam? Od strony okładkowego artu nieco "intrygujące" jest to, że ilekroć na niego spojrzę to zamiast kija do baseballa widzę kijek do selfie... Nie wiem niestety, czy to był celowy zabieg mangaki, czy nie.
Przejdźmy więc do stylu. Oczy nie są wybitnie mangowe, ale w niczym to nie przeszkadza. Powiedziałabym nawet, że kreska jest... pozytywnie normalna, bo chyba inaczej się tego nie da określić - ani przesłodzona, ani w stylu shounenów. To samo tyczy się postaci, które nie wyróżniają się niczym szczególnym (może poza...

LacieBasket | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, Mangi, LGBT

Pierwsza historia była świetna. W drugiej była lekka pedofila. Trzecia była jedną wielką pedofilią.
Nope, nope, nope.

| 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, Manga/Komiks
Przeczytana: 05 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy ja wiem? Nie przekonał mnie zbytnio ten tomik. Historie wydają się niedopracowane, niektóre rozwiązania i wątki wyskakują niczym króliki z przysłowiowego kapelusza. Jeszcze w historiach baseballistów oraz pisarza fabuła trzyma się kupy, jednakże „Korowód kwitnących wiśni” jest według mnie zupełnie pozbawiony sensu. Nie wiem, co autorka chciała tu pokazać – bo jeżeli miłość ucznia i nauczyciela, to za mało było miłości w miłości, a za dużo krążenia wokół.

Zainteresował mnie styl autorki. Gdybym nie uważała tego za niemożliwe, po lekturze „Ty i ja etc.” powiedziałabym, że jest mężczyzną. Nieprzesłodzona kreska, oszczędne podejście do tematu, wyjątkowo męscy bohaterowie… Nie znajdziemy tu zniewieściałych młodzieńców, tylko zwyczajnych kumpli z osiedla, którzy z homoseksualizmem pozornie nie mają nic wspólnego. Byłam bardzo ciekawa ich reakcji w punktach kulminacyjnych poszczególnych historii.

Pomysł dobry, jednak wykonanie dość przeciętne. Nic specjalnego. Czytało się lepsze...

florunia | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Raz wystarczy

Meeh... Same historie nie są złe, ale za dużo ich na jeden tom, jak na mój gust. Wolałabym, żeby autorka skupiła się na jednej i bardziej ją rozwinęła.

Anita | 2013-12-02

Cudo. Cudo. Cudo.
Uwielbiam.
Gorąco polecam.

Aypa | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, Przed 2018

Opinia na: http://manga-no-tsuki.blogspot.com/2013/09/11-ty-i-ja-etc-kyugo-one-shots-stories.html

Zapraszam! :)

Mateusz Koch | 2013-09-17

Jakoś nie przepadam ze gejami

Anel | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Manga, 2013, LGBTQ+
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Nie przepadam za shounen-ai, bo mam pecha i trafiam na mało ciekawe, ale ta manga jest wyjątkowa. Najbardziej podobały mi się historie z Iku i Keitą, były przeurocze. Myślę, że jeszcze nie raz wrócę do tej historii. Liczę na to, że druga część zostanie wydana w niedalekiej przyszłości. I jestem wdzięczna Kyuugou za odbudowanie mojej wiary w s-a.