Czarla. Poszukiwacze

Okładka książki Czarla. Poszukiwacze Tony DiTerlizzi
Okładka książki Czarla. Poszukiwacze
Tony DiTerlizzi Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: The Search for WondLa (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
The Search for WondLa (tom 1)
The Search for WondLa
Znak emotikon
2013-09-23
2013-09-23
2012-04-01
9788324019557
Jerzy Kozłowski
Jerzy Kozłowski

Okładka książki Kroniki Spiderwick. Księga pierwsza Holly Black, Tony DiTerlizzi
Kroniki Spider... Holly Black, Tony D...
Okładka książki Kroniki Spiderwick. Księga druga Holly Black, Tony DiTerlizzi
Kroniki Spider... Holly Black, Tony D...

Książka opowiada losy małej dziewczynki o imieniu Czarla, która całe swoje życie spędziła w podziemnym sanktuarium. Któregoś dnia mury jej domu zostały zaatakowane przez straszliwego stwora. Bohaterce nie pozostało nic innego jak uciekać jak najdalej od napastnika.

Muszę się przyznać, że dawno nie widziałem tak nietuzinkowych bohaterów. Ich wygląd, zachowanie, dosłownie wszystko zasługuje na uznanie. Podobnie miała się sytuacja w przypadku innego tytułu Toniego Diterlizzi, czyli ,,Kroniki Spiderwick''. Tam również pojawiają się niezwykle ciekawe stworzenia.

Mimo, że książka nie jest zbyt długa, to ilość wydarzeń w niej zawarta jest imponująca. I to jest rzecz, którą ja akurat bardzo cenię. Nie jestem zwolennikiem długich opisów, wolnego przechodzenia z jednego miejsca w drugie. Im szybciej się wszystko dzieje, tym lepiej, ale to już moje osobiste odczucia. Każdy czytelnik szuka czegoś dla siebie. I ta bogata różnorodność, jest czymś pięknym w książkach.

,,Czarla. Poszkuwiacze'' spodobała mi się na tyle, że zapragnąłem by jakaś wytwórnia filmowa wzięła się za jej zekranizowanie. Chciałbym na własne oczy zobaczyć piękny świat stworzony przez Tonyego Diterlizzi.

Tony Diterlizzi po raz kolejny oczarował mnie swoim tekstem jak i ilustracjami. Już po otwarciu książki, natrafiamy na cudowne obrazy stworzone przez autora książki, dodatkowo każdy rozdział zaczyna się od świetnie wykonanej ilustracji, która nieco opisuje to, co będzie się w nim działo.

Książka została napisana z myślą o młodzieży. Ja osobiście nie mam nic przeciwko temu by i dorosły czytelnik po nią sięgnął. Jednym z powodów będzie zapewne cudowny, futurystyczny świat, którego trudno doszukać się w innych książkach o tematyce fantasy.

Czytając Czarlę miałem ciągle przed oczami film ,,Planeta Małp'', gdyż podobnie jak w nim, główna bohaterka nie ma pojęcia gdzie się znajduje i przez cały czas stara się odszukać kogoś należącego do jej rasy. Na końcu dowiadujemy się, że jednak film ,,Planeta Małp'' jak i książka ,,Czarla. Poszukiwacze'', mają ze sobą coś wspólnego...

Tak jak już wielokrotnie wspomniałam, po książki dla dzieci/młodzieży sięgam z dużą ostrożnością. O tej pozycji słyszałam wiele dobrego, a dodatkowo trzeba przyznać, że jest bardzo ładnie wydana (twarda oprawa, ilustracje, dobra jakość),więc cieszy oko. Historia w niej zawarta jest bardzo oryginalna, ciekawa i niesztampowa, z pewnością warta poznania dla młodszych czytelników. Mimo iż nie podbiła mojego serca, to z łatwością mogę przyznać, iż była całkiem przyjemna, zwłaszcza jak na reprezentanta tego gatunku. Nie będę kontynuować tej serii (z tego co się orientuję jest to trylogia),jednak jeśli ktoś lubi oryginalne historie, całkiem nowe stworzenia i pobudzające wyobraźnię ilustrację, to szczerze polecam.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Fantastyczne Igrzyska śmierci, czy gorsza wersja Kosmicznego domu Larklight? Grunt, że gdybym zapamiętała kim jest autor na pewno nie wzięłabym tej książki do ręki. Nie znoszę Kronik Spiderwicka i głupio miałam nadzieję iż ta powieść daleko odbiegnie od tamtego stylu pisania. Owszem - są tu i dobre strony. Dałabym mnóstwo, aby móc nosić kurtizelę! Ogólnie fabuła lepiej prezentowałaby się w komiksie takim jak Betelgeza, czy Aldebaran, gdzie czytelnik nastawiony był na tajemnicę i ilość stworzeń przedstawionych na obrazkach nie bardzo martwiąc się o jałowość dialogów, a przede wszystkim omijając rzeszę marnych opisów... Co najbardziej mnie denerwowało? "Tułek" - zwrot, którym wiecznie posługiwała się główna bohaterka. No i jeszcze coś o czym oczywiście musiałam przez noc zapomnieć, ale to pewnie dobrze bo nie będę tyle narzekać, prawda? Komu polecam tą książkę? Tylko fanom tego pisarza. Są ci, którzy lubują się w Pratchetcie, są ci, którzy uwielbiają serię Snicketa (to ja),są i ci, którym pasuje wszystko co napisał Tony Diterlizzi, czy Rowling, czy też Tolkien. Mnie nie bawią idiotyczne pościgi (wiecznie te same),lalki Bibu (problem autora w udawaniu 12-letniej dziewczynki),czy CzarLa... pfft... więc nie sięgnę po kolejną część.

Eva Dziewięć jest dwunastolatką, która mieszka w podziemnym sanktuarium a jej jedynym towarzystwem jest Multizadaniowy Automat Towarzyszący, w skrócie Mat. Eva nigdy nie była na powierzchni. W ciągu swojego życia uczy się jak przetrwać poza Sanktuarium. Lekcji udzielają jej hologramy, specjalnie przygotowane programy no i oczywiście czuwająca nad wszystkim Mat. Dwunastolatka ma tego wszystkiego dość i ciekawa świata marzy o tym, by zobaczyć otaczający ją świat, świat który widziała tylko w symulacjach. Jej życie jednak zmienia się diametralnie wraz z wtargnięciem do jej domu Bestilla, myśliwego, który chce ją za wszelką cenę dopaść. Po wyjściu na powierzchnię okazuje się jednak, że świat wygląda zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażała.
"CzarLa Poszukiwacze" intryguje od pierwszych stron. Samo imię dziewczynki jest zagadkowe. Eva Dzięwięć? A może jest i Eva osiem, siedem? Jakie niespodzianki napotka na swej drodze nastolatka? Eva w trakcie swojej podróży zgłębia tajemnice świata, który nie zwie się Ziemią jak myślała a Orboną. To wspaniała podróż w poszukiwaniu tytułowej CzarLi ale także sensu istnienia, tego dokąd zmierza człowiek no i oczywiście czy są inni ludzie na tym świecie. Eva nie jest sama w swej podróży. Towarzyszy jej Mat oraz Kitt Tułaczowiec. Powieść zachwyca nie tylko wspaniałym, pełnym tajemnic światem czy fabułą ale także wspaniałymi rysunkami samego autora, które pobudzą wyobraźnię najmłodszych. Należy podkreślić, że książka jest wspaniałym wydawnictwem, aż chce się macać każdą stronę. Na dodatek znajdziemy w niej mapę Orbony a także alfabet mieszkańców Orbony. Wspaniale! "CzarLa" zajmuje na mojej półce z książkami szczególne miejsce. Nie tylko z powodu wspaniałego wydania ale także dlatego, że z pewnością przeczytam ją moim dzieciom.
Panie DiTerlizzi, jeśli tak mają wyglądać współczesne baśnie to ja proszę o więcej.

cała recenzja na kolorowaksiazka.blogspot.com

Byłam bardzo ciekawa tej książki. Autor inspirował się różnymi bajkami i opowiadaniami, stwarzając powieść na kształt współczesnej baśni. Musiałam koniecznie przekonać się o czym jest ta książka. Co znalazłam w środku? "CzarLa. Poszukiwacze" to opowieść o dwunastoletniej Evie Dziewięć, która znalazła się w nieznanym i nieprzyjaznym świecie, gdzie na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo. Dziewczynka musi uciekać przed Bestiilem, jednocześnie odkrywając coraz więcej tajemnic.

Tony DiTerlizzi od samego początku nas zaskakuje, gdyż już od pierwszych rozdziałów coś się dzieje. Z każdym krokiem Evy mamy także coraz więcej wątpliwości. "CzarLa. Poszukiwacze" jest bardzo tajemnicza. Tak naprawdę do samego końca nie znamy odpowiedzi na najważniejsze pytania. Czy Eva jest ostatnim człowiekiem na Ziemi? Czy w ogóle jest na Ziemi? Gdzie są jej rodzice, bo przecież jakichś musiała mieć? Dlaczego znalazła się w miejscu, gdzie wszystko jest zupełnie inne niż w znanym jej z holofilmów świecie?

Akcja książki toczy się w przyszłości. Nie znamy dokładnej daty, ale dowiadujemy się, że XXI wiek na pewno się skończył. Przedmioty, z których korzysta Eva są nowoczesne i inteligentne: omnipod, który jest niezbędny i nie raz ratuje jej życie, kurtizelka i tramposze, pomijając już samą Mat, która jako robot miała na celu przygotować bohaterkę do wyjścia na powierzchnię. Jednak świat na zewnątrz jest inny niż ten, o jakim się uczyła. W trakcie lektury częściowo dowiadujemy się prawdy, niestety nie jest to jasna odpowiedź. Żeby ją poznać trzeba sięgnąć po kolejną część, co na pewno zrobię. Historia Evy bardzo mnie wciągnęła i zainteresowała.

Eva Dziewięć jest główną bohaterką powieści DiTerlizzi'ego. To dwunastoletnia dziewczynka, która nigdy nie spotkała drugiego człowieka, a jej marzeniem jest poznanie świata. Jednak przez atak Bestiila musi to zrobić wcześniej niż jest na to gotowa, w dodatku przebywa w innym miejscu niż myślała. Eva poznaje Tułaczowca, który początkowo nie chce z nią podróżować, ale później razem uciekają przed Bestiilem. I ostatnią z trzech najważniejszych postaci jest robot Mat, która zastępuje Evie matkę. Opiekunka jest z dziewczynką bardzo związana i chce ją obronić przed Bestiilem. Nie rozumie gdzie się znalazła, nie ma żadnej informacji o tym świecie. Bohaterowie w tej książce są ciekawi i są dobrze scharakteryzowani.

"CzarLa. Poszukiwacze" nie tylko opowiada o podróży Evy, ale poprzez jej wędrówkę pokazuje także inną istotną kwestię. Jedni mogą zauważyć tutaj przesłanie 'nigdy się nie poddawaj!' albo prawdę o prawdziwych przyjaciołach. I chociaż to też jest w tej powieści ukazane to według mnie poszukiwania innych ludzi przez główną bohaterkę to również poszukiwanie swojej własnej drogi, celu i sensu życia. Dwunastoletnia Eva dorasta, a przygody, które przeżywa kształtują jej charakter. Dlatego ta powieść ma też swoje przesłanie, uczy czegoś czytelnika: 'nie poddawaj się, nie porzucaj wyobraźni'.

Wielkim plusem tej książki jest bardzo ładne wydanie. Okładka jest w twardej oprawie, a dzięki wstążce nie potrzebujemy zakładki. Powieść jest również ilustrowana przez samego autora. Tony DiTerlizzi nawiązał do dawnych technik z użyciem kolorów spotowych, inspirując się oryginalnymi ilustracjami do "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" (o czym możemy przeczytać w 'Podziękowaniach'). Ilustracje są w kolorach zieleni i chociaż mogłyby być trochę bardziej kolorowe, robią wrażenie i na pewno były pracochłonne. Poza tym bardzo pomagają w wyobrażeniu sobie opisywanego przez autora świata i różnorodnych stworzeń. Na ostatnich stronach książki możemy znaleźć mapę, a także alfabet orboński i wskazówki do jego zapisu. Jest to bardzo fajny dodatek i zrobił na mnie wrażenie.

"CzarLa. Poszukiwacze" jest wciągającą historią, którą według mnie warto przeczytać. Autor czerpał wątki z fantastyki, ale nie tylko, stwarzając baśń science fiction, która z pewnością zaciekawi niejednego czytelnika. Oceniam książkę na 4,5/6

cała recenzja na kolorowaksiazka.blogspot.com

CzarLa to wspaniała, pouczająca i wciągająca powieść (nie tylko dla młodzieży) o świecie przyszłości, w którym nowoczesna technologia zostaje ukazana w opozycji do natury. Eva Dziewięć jest człowiekiem i to chyba jedynym w tym dziwnym świecie. Mieszka w Sanktuarium - podziemnym schronie, naszpikowanym najnowocześniejszymi technologiami, które mają ułatwiać jej życie a wirtualne treningi przygotowują ją do wyruszenia na powierzchnię. Towarzystwa dwunastoletniej dziewczynce dotrzymuje robot - Mat, przybrana matka. W uporządkowanym świecie Evy dochodzi do katastrofy, kiedy to, do twierdzy wdziera się intruz, niszcząc wszystko na swojej drodze. Dziewczynka zmuszona jest uciekać i po raz pierwszy w życiu wychodzi na zewnątrz. Wychowana w kokonie bezpieczeństwa musi sobie radzić w nowym, nieznanymi i niebezpiecznym świecie. Niestety dostępne jej urządzenia zawodzą nawet omnipod - niby wszechwiedzący nie potrafi zidentyfikować podstawowych form życia na tej dziwnej planecie. Eva aby przeżyć musi zaufać swoim zmysłom i instynktowi. Na szczęście na jej drodze staje Tułaczowiec, przedziwne stworzenie, mówiące niezrozumiałym językiem. Eva poznaje czym jest prawdziwa przyjaźń, zaufanie a także strach.

"CzarLa. Poszukiwacze" Toniego DiTerlizzi to pozycja obowiązkowa dla fanów Gwiezdnych Wojen i futurystycznych powieści. Odnajdziemy tu niezwykły świat istot,stworów i potworów a nawet roślin. Piękne rysunki autora nie ingerują w naszą wyobraźnie ale pomagają lepiej zrozumieć i odtworzyć ten baśniowy klimat i bohaterów. Tułaczowiec to mądry i doświadczony podróżnik, który stracił wszystko co kochał. Otto podobnie jak Eva odnajduje przyjaciół i schronienie. Główna bohaterka pragnie odnaleźć swoje korzenie i być może innych ludzi. Czy dowie się czym jest tajemnicza CzarLa i skąd pochodzi? Czy nauczy się żyć bez nowoczesnych maszyn, jedzenia w pigułkach i niezbędnych witamin?

Warto przeczytać CzarLę aby przenieść się w fantastyczny świat przyszłości, w którym ludzka technologia zdaje się być anachroniczna i nie potrzebna. Powrót do natury jest głównym przesłaniem tej książki. Eva jest cyber dzieckiem, być może człowiekiem przyszłości, uzależnionym całkowicie od techniki i robotów. A czy nasz świat zmierza w dobrym kierunku...
Czarla. Poszukiwacze to pierwszy tom przygód odważnej Evy, czekamy z niecierpliwością na kolejny :)

Naprawdę niesamowita.

Naprawdę niesamowita.

2028

Przygoda jak się patrzy,napisana prostym językiem,w końcu młodzi czytelnicy są odbiorcami,ale w niczym to nie przeszkadza.
I tak jestem młodym czytelnikiem :D

I tak jestem młodym czytelnikiem :D

Ksiązka nie tylko dla dziewczyn, mój syn ją uwielbia :)chociaż nie lubi jak główny bohater to dziewczyna.

historia rewelacyjna plus niesamowite ilustracje.

historia rewelacyjna plus niesamowite ilustracje.

Tony DiTerlizzi Czarla. Poszukiwacze Zobacz więcej