Latający "Byk" Michael Jordan

Taking to the Air: The Rise of Michael Jordan
Sport, biografia, koszykówka
sport
Ignu

Kiedy dźwięk brzęczyka obwieścił koniec spotkania, Jordan objął Cliffa Levingstona, potem Johna Paxsona i zaczęli się we trójkę przepychać przez tłum świętujących kibiców Chicago, którzy przylecieli na drugi koniec Ameryki, aby obejrzeć mecz. U wylotu korytarza, który prowadził do małej szatni, morze ludzi rozstąpiło się, kiedy Jordan przebiegł między kablami telewizji i gratulującymi członkami klubu. Wziął kilka ręczników od pomocnika, stojącego przy drzwiach szatni, nagle padł na kolana i zacząć łkać z radości. (...). Oto był człowiek, który korzył sie przed własnym zwycięstwem (...). Wraz z kolegami z zespołu zmówili Ojcze nasz, a potem, gdy wystrzeliły korki szampanów, patrzył, jak przewodniczący David Stern wręcza puchar mistrzowski Jerry'emu Reinsdorfowi. (...) Po siedmiu sezonach Jordan miał wreszcie swój tytuł mistrzowski; Chicago Bulls zdobyli do po 25 latach.

źródło opisu: Wydawnictwo OPUS, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Northman | 2015-08-15
Przeczytana: 18 lutego 1996

Chyba jedna z pierwszych (jeśli nie pierwsza) wydana w Polsce biografia Michaela Jordana. W dodatku biografia bardzo niepełna, a to z racji zawarcia w niej historii życia i kariery Jordana jedynie do 1991 roku. Mimo to jest to pozycja ciekawa, a nawet - momentami - wciągająca.

Największym plusem książki są szczegółowe opisy poszczególnych sezonów w wykonaniu Jordana i Bulls, do ich pierwszego mistrzowskiego sezonu 1990/1991 włącznie. Takich opisów, w zasadzie prawie mecz po meczu, nigdy dosyć:) Gdyby dodać do tego jeszcze jakąś płytę z nagraniami ze spotkań, to byłbym w siódmym niebie;) Niestety, książkę wydano w takich czasach, że o czymś takim można było sobie tylko pomarzyć.

Rażącym błędem książki jest tłumaczenie. Momentami okropne, niekonsekwentne i, co tu dużo mówić, często błędne (zwłaszcza jeśli chodzi o terminologię koszykarską). Po prostu fuszera jeśli chodzi o przekład. Na szczęście da się to przeżyć. Ale tylko dzięki temu, że książka jest naprawdę ciekawa.

Na rynku...

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Dla każdego, kto był fanem Michaela to pozycja obowiązkowa.

hoook84 | 2015-08-07

Dałem 4 gwiazdki z sentymentu, bo czytałem jeszcze w szkole podstawowej, ale liczba błędów w tłumaczeniu przeraża.
Rebounds -> "Odbitki"
Steals -> "Kradzieże"

finderx | 2016-09-29

Momentami wciągając książka o MJ, bardziej skierowana do jego fanów.
Autor chwilami zachwyca się nad jego właściwościami antygrawitacyjnymi, które rosną do legendy, kiedy fizyki nie da się oszukać.

Pan_tamburyn | 2014-08-14
Ignu | 2013-07-11