Latający "Byk" Michael Jordan

1992-01-01
1992-01-01
Piotr Sut, Jacek Zimnicki
Sport biografia koszykówka

Dla każdego, kto był fanem Michaela to pozycja obowiązkowa.

Dla każdego, kto był fanem Michaela to pozycja obowiązkowa.

Momentami wciągając książka o MJ, bardziej skierowana do jego fanów.
Autor chwilami zachwyca się nad jego właściwościami antygrawitacyjnymi, które rosną do legendy, kiedy fizyki nie da się oszukać.

Momentami wciągając książka o MJ, bardziej skierowana do jego fanów.

Chyba jedna z pierwszych (jeśli nie pierwsza) wydana w Polsce biografia Michaela Jordana. W dodatku biografia bardzo niepełna, a to z racji zawarcia w niej historii życia i kariery Jordana jedynie do 1991 roku. Mimo to jest to pozycja ciekawa, a nawet - momentami - wciągająca.

Największym plusem książki są szczegółowe opisy poszczególnych sezonów w wykonaniu Jordana i Bulls, do ich pierwszego mistrzowskiego sezonu 1990/1991 włącznie. Takich opisów, w zasadzie prawie mecz po meczu, nigdy dosyć:) Gdyby dodać do tego jeszcze jakąś płytę z nagraniami ze spotkań, to byłbym w siódmym niebie;) Niestety, książkę wydano w takich czasach, że o czymś takim można było sobie tylko pomarzyć.

Rażącym błędem książki jest tłumaczenie. Momentami okropne, niekonsekwentne i, co tu dużo mówić, często błędne (zwłaszcza jeśli chodzi o terminologię koszykarską). Po prostu fuszera jeśli chodzi o przekład. Na szczęście da się to przeżyć. Ale tylko dzięki temu, że książka jest naprawdę ciekawa.

Na rynku są dostępne znacznie nowsze i pełne biografie Jordana, jednak mam do tej książki po prostu sentyment. Stąd zamieszczenie opinii o niej w serwisie. Czy warto ją przeczytać? Według mnie jak najbardziej tak:)

Dałem 4 gwiazdki z sentymentu, bo czytałem jeszcze w szkole podstawowej, ale liczba błędów w tłumaczeniu przeraża.
Rebounds -> "Odbitki"
Steals -> "Kradzieże"