Córka Mendla. Wspomnienia

Tłumaczenie: Wojciech Szot
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Mendel's Daugher. A memoir.
komiksy
steffburton

W 1989 roku Martin Lemelman nagrał opowieść swojej matki, Gusty, o jej dzieciństwie w Polsce w latach trzydziestych i ucieczce przed nazistowskimi prześladowaniami. Córka Mendla jest komiksową transkrypcją wstrząsającego świadectwa jego matki, przywracającą jej opowieść do życia za pomocą czarno-białych rysunków splecionych z reprodukcjami zdjęć, dokumentów i innych pozostałości czasów. Rezultat tych zabiegów oryginalnie, autentycznie i poruszająco mówi o nadziei i przetrwaniu w czasach rozpaczy.
"Córka Mendla" jest opowieścią prywatną, bardzo indywidualną, skupioną na głównej bohaterce oraz jej najbliższej rodzinie. Jest też opowieścią publiczną, świadectwem. Jest dziełem polifonicznym – opowieść Gusty Lemelman nagrano dla celów prywatnych, została jednak spisana i zilustrowana przez jej syna, Martina Lemelmana, dopiero po jej śmierci. Dwie warstwy – opowieść Gusty i jej transkrypcja zarówno literacka, jak i ikonograficzna – powodują, że nie można Córki Mendla traktować jako komiksu autobiograficznego, a plastyczno-narracyjną interpretację. Interpretację opartą o fakty historyczne czy wynikające z jej opowiadania, a także istniejące fotografie i dokumenty rodziny Gusty Lemelman.

W czasach, gdy zaprzeczanie Holocaustowi staje się niesłychanie jadowitą bronią w rękach antysemitów, ta wzruszająca, sugestywna, naoczna i autentyczna relacja o drodze jednej rodziny przez doliny pokryte śmiertelnym zagrożeniem jest doskonałą przeciw-bronią. Powinna być czytana przez młodych i starszych, przekazywana z pokolenia na pokolenie, bo choć zbledną wspomnienia i umrą świadkowie, to nienawistnicy nadal będą próbować zasiać wątpliwości. – Alan Dershowitz, profesor prawa na Harwardzie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl/p/corka-mendla.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl

Justyna Wydra | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Kolejna historia ocalonej z Holocaustu, tym razem zilustrowana ciekawą kreską syna głównej bohaterki komiksu (właściwiej byłoby chyba napisać: powieści graficznej). Kto poznał wiele takich historii, ten nie będzie zaskoczony: wschodnie kresy Rzeczypospolitej, Żydzi, Polacy, Ukraińcy, potem Niemcy i Zagłada. Odrobina żydowskiej mistyki (siostrę głównej bohaterki ratuje anioł!), trochę talmudycznych mądrości, jest nawet przewrotny humor (brat bohaterki wymawia się od służby w radzieckim wojsku, pozwalając sobie wytatuować na przedramieniu obozowy numer - niby z Auschwitz). Ci, którzy przeżyli, zawdzięczają to własnej determinacji, szczęściu, dobrym ludziom.

Raził mnie słaby styl tekstów, chociaż rozumiem powód - autor po prostu zilustrował wspomnienia swojej matki. Prostej, żydowskiej kobiety ze wschodnioeuropejskiego miasteczka Germanówka. Raziła pewna powierzchowność, zarówno w przedstawianiu wydarzeń, jak i postaci. Od książki w założeniu dokumentalnej oczekuje się pewnej głębi i...

Charlotte_allen | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, 2017