Jezus z Nazarethu Tom 1-4 w 2 vol.

Wydawnictwo: M
historyczna
Figunia33

Inne wydania

Wcześniej o Jezusie mogliśmy przeczytać w powieściach Renana, Ricciottiego czy Ropsa. Jednak dopiero czterotomowa powieść Romana Brandstaettera zachwyciła czytelników atmosferą miejsca, czasu i tradycji żydowskiej.Cztery tomy Jezusa z Nazarethu przesycone są duchem psalmów, duchem Biblii, duchem starej poezji semickiej. Zadziwiający jest portret psychologiczny Chrystusa - Boga i Człowieka.Tom pierwszy, "Czas milczenia", opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce od zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela do pobytu Jezusa na pustyni.Tom drugi, "Czas wody żywej", to zapis dalszych wydarzeń aż do śmierci Jana Chrzciciela. Autor przedstawia tu pierwsze miesiące publicznego nauczania Jezusa i pierwsze zatargi z faryzeuszami.W tomie trzecim, "Czas chleba i światła", autor przedstawia zdarzenia pomiędzy ścięciem św. Jana Chrzciciela a ostatni tygodniem życia Jezusa.Nadchodzi godzina goryczy, lęku i opuszczenia. Dzieło kończy "Pełnia czasu". Opowieść oparta jest na ewangelicznej relacji Jana. Opisuje wydarzenia Wielkiego Tygodnia, poranek Zmartwychwstania i Wniebowstąpienie.

Pisarz zawarł w powieści całe dotychczasowe doświadczenie literackie, swoje przeżycia religijne oraz żywą wiarę w Jezusa-Mesjasza.

Przed śmiercią wyznał: ,,Wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom upewnia mnie w przekonaniu, że moje "odejście" od judaizmu, moja ,,zdrada" , jak to chcieliby widzieć niektórzy, nie jest odejściem w znaczeniu dosłownym. Ja dotykam obu krańców łuku. Ja czekam na ten wielki Most. Chciałbym postępować tak jakby mieszkał we mnie Bóg (fragment Wstępu).

źródło opisu: M Wydawnictwo, 2013

źródło okładki: M Wydawnictwo, 2013

anika | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014

Najlepsza powieść o Jezusie, jaką czytałam. Widziałam tych ludzi, te uliczki, te wydarzenia, które opisuje, a przy tym zrozumiałam wreszcie niektóre obyczaje żydowskie – Brandstaetter wywodził się z rodziny żydowskiej, wobec czego dobrze je znał.
Podczas lektury nasyciłam się też słowem - Brandsteatter mistrzowsko się posługuje językiem i można się zachłysnąć polszczyzną w najczystszym wydaniu czytając jego powieść.

Marzena | 2011-04-10

Jedna z książek do których wracam i od których nie mogę się uwolnić.
Niezwykłe połączenie literatury, poezji, wiary i wiedzy o czasach Jezusa Chrystusa.Chrześcijanin powinien ją przeczytać, bo pozwala lepiej zrozumieć Jezusa jako Żyda a wszyscy inni dla jej walorów literackich. Dodatkowo pisana tak pięknym językiem jakiego właściwie już się nie spotyka.
Uwaga czytanie jej to ryzyko, bo dotyka samego dna serca.

Ta powieść jest arcydziełem. Postać Jezusa z Nazaretu jest zarazem całkowicie zgodna z ortodoksyjną wiarą chrześcijańską (co odróżnia ją od znanego skądinąd utworu Szlomo Asza "Mistrz z Nazaretu"), a przy tym jakże mocno, z ogromną wrażliwością i wyczuciem piękna osadzona w tradycji żydowskiej. Bohaterowie noszą żydowskie imiona, obserwujemy ich codzienne, małe, wielkie i największe sprawy przez pryzmat tego kim byli, jaka była ich kultura i rzeczywistość Izraela pod rządami Rzymian. Jest tu teologia, jest historia i poezja. Taką powieść mógł napisać tylko żyd, który stał się chrześcijaninem, przy czym w jakiś sposób żydem być nie przestał.

FelisCatus | 2017-06-21
Przeczytana: czerwiec 2017

Sięgnęłam do tej książki po powrocie z Ziemi Świętej, która zmieniła moje dotychczasowe zapatrywanie na sprawy naszej wiary. Czytałam ją bardzo długo i być może tak właśnie powinno się tę powieść czytać. Ja osobiście pierwszy raz zetknęłam się z przedstawieniem życia Chrystusa ujętego od strony jego żydowskiego pochodzenia, a więc Jego korzeni. Ukazanie życia Jezusa Chrystusa w społeczności żydowskiej, w jej obyczajach, zwyczajach i religii, niesamowicie poszerza optykę związaną z korzeniami naszej wiary. To książka do przeżywania - chwila po chwili wydarzeń, które doskonale znamy z biblii - i chłonięcia ich z nowej perspektywy, z perspektywy ówczesnych realiów oraz zasad panujących w starożytnym Izraelu znajdującym się pod protektoratem rzymskim. Poznanie warstwy historyczno-obyczajowej tamtych czasów to dla mnie klucz do głębszego zrozumienia Pisma Świętego. Roman Brandsteatter, jako konwertyta i wybitny znawca Biblii, doskonale przedstawia zwyczaje żydowskie i pomaga zrozumieć...

Piotr Fras | 2010-08-15
Przeczytana: 2006 rok

W 2006 r. przeczytałem drugi raz. Niesamowite, mistyczne wręcz wrażenie podczas lektury.

darekolsztyn | 2013-10-04
Na półkach: Przeczytane, Wydawnictwo M

Wiele książek napisano o Jezusie Chrystusie. Znaczna ich część to rozważania teologiczne, hipotezy co do Jego Osoby i posłannictwa. Pisali ludzie wierzący i tacy, którzy nie utożsamiali się z żadnym wyznaniem, filozofowie i naukowcy, świeccy i duchowni. Powstało też trochę powieści. Jedną z nich, którą czytałem już w czasach studenckich jest powieść Romana Brandstaettera – „Jezus z Nazarethu”. Dzieło - biografia Jezusa Chrystusa.

Styl autora jest żywy, zachwyca atmosferą miejsca. Czytając cofamy się niejako w czasie, by razem z Jezusem przemierzać ścieżki Jego rodzinnej ziemi. Spotykamy postacie znane z Nowego Testamentu, czujemy rytm ich codziennego życia.

Można śmiało powiedzieć, że autorowi udało się włączyć przesłanie ewangeliczne w ramy powieści. Język, którego używa to połączenie wiedzy o tradycji żydowskiej i teologii. Myślę, że lektura „Jezusa z Nazarethu” powinna pomóc wielu osobom w nawiązaniu bliższego kontaktu z Ewangeliami.

Adam | 2017-01-10
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Cudowna lektura, pisana wzorcową, mistrzowską polszczyzną, zawierającą w sobie jednak mentalność żydowską, jej kulturę i postrzeganie świata (nie brakuje tu uwag o samym języku hebrajskim). Przekaz kanoniczny ewangelii uzupełnia o całą paletę uczuć i myśli bohaterów. Lakoniczne przekazy zyskuję w tetralogii kolory, całości dopełniają kwieciste opisy przyrody Ziemi Świętej. Powieść żydowska (choć w gruncie rzeczy ukazująca narodziny chrześcijaństwa) ubrana w szaty niedoścignionej polszczyzny.

Sempai | 2014-05-30

Warto przeczytać. Książka w trochę inny sposób opowiada o wydarzeniach, które znamy z Biblii: opisuje żydowskie święta i zwyczaje z perspektywy kogoś, kto wychował się w religii judaistycznej. Jest to ciekawe doświadczenie

Dwa tomy już za mną, ale cieszę się, że jeszcze dwa przede mną. Wspaniały utwór, taki żywy i taki bliski, a zarazem metafizyczny.

apache_server | 2014-01-12
Przeczytana: 25 marca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klasa sama w sobie.