Ania z Zielonego Wzgórza

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Wydawnictwo: Algo
1 453
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

źródło okładki: Algo, 2013

ardnaskela | 2015-02-14

Serię o Ani Shirley powinny czytać wszystkie dorastające dziewczynki. Książki te uczą, że warto być uczciwym, pracowitym, ambitnym i wiernym sobie. Jest to jedyna słuszna droga chociaż bywa trudna i wymagająca.

FannyBrawne | 2015-12-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Gdybym miała podać książkę, która miała największy wpływ na moje życie to byłaby to ,,Ania z Zielonego Wzgórza". Najpierw jako dziecko wielokrotnie oglądałam serial animowany na podstawie tej powieści, później sięgnęłam po książkę, pierwsze rozdziały mnie nudziły, ale w końcu powieść pochłonęła mnie bez reszty. Od ósmego roku życia wracałam do tej serii wielokrotnie, była to chyba pierwsza większa książka w moim życiu, a Ania była moją ulubioną bohaterką.

Ania Shirley to sierota, która po wielu perypetiach trafia na tytułowe Zielone Wzgórze, do rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów. Dziewczynka pragnęła jedynie miłości rodzinnej i prawdziwej przyjaźni, a dostała znacznie więcej. W kolejnych tomach los obdarował ją licznymi przyjaciółkami, talentem, pasją, doskonałym mężczyzną, rodziną oraz wieloma innymi dobrami. Na razie Ania jest jednak impulsywną dziewczynką o wybujałej wyobraźni, która wciąż pakuje się w tarapaty.

Jak wspominałam, Ania to jedna z moich ulubionych...

Witold Lisek | 2014-01-12

PABLOPAN | 2012-05-17

Książka, o której nie trzeba się rozpisywać - rewelacyjna.

Beata | 2014-05-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Losy rudowłosej dziewczynki z Zielonego Wzgórza znają niemalże wszyscy.Czytałam tę powieść po raz pierwszy będąc dzieckiem a główna bohaterka była dla mnie autorytetem.Podziwiałam ją za to ,że jest taka mądra,zaradna, odważna,ciesząca się tym co ma ale i ambitna,pracowita, lojalna.Imponowała mi talentem aktorskim i zawziętością w zdobywaniu wiedzy by udowodnić ,że jest równie dobra a niejednokrotnie lepsza od swego szkolnego kolegi Gilberta.Była też wzorową przyjaciółką, którą chciałam mieć będąc dzieckiem.Była dla mnie kimś ważnym.
Z perspektywy czasu niewiele się zmieniło.Ania , mieszkanka Zielonego Wzgórza wciąż mnie zachwyca.Pozostali bohaterowie też zasługują na uwagę, są przesympatyczni, prawdziwi.
Obecnie nadrabiam zaległości i czytam kolejne tomy o rudowłosej Ani.Dla mnie żadna ekranizacja nie odda tego klimatu, który odczuwam czytając tę powieść.
Tym co czytali polecam raz jeszcze , tym bardziej polecam tym , którzy tylko oglądali film.

pia | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Książka opowiada o Ani Shirley rudowłosej jedenastoletniej dziewczynce która przez pomyłkę trafia na Zielone Wzgórze do państwa Cuthbert. Na początku Maryla nie jest przekonana do Ani lecz jej brat Mateusz namawia Marylę żeby dziewczynka została. Ania zaczyna chodzić do szkoły w której już pierwszego dnia wdaje się w kłótnie z bardzo sympatycznym chłopcem Gilbertem. Obok niej mieszka jej przyjaciółka Diana która z nią siedzi w ławce i mają różne śmieszne przygody. Gilbert pragnie żeby Ania została jego przyjaciółką lecz dziewczyna nie chcę o tym słyszeć. Gadatliwa Ania zyskuje sympatię Maryli i Mateusza którzy nie żałują że pozwolili zostać Ani która bez przerwy gada i wpakowuje się w różne kłopoty. Ania jest bardzo pracowita lecz najczęściej buja w obłokach. Świetna książka dla chłopców lecz bardziej dziewczynek. POLECAM!!!

kamyk576 | 2013-08-13

Oj , kiedy to było :) Książkę jak najbardziej polecam.

Gustawsonek | 2013-12-30

Ania należy do wielu moich książek, które zaraz po przeczytaniu zostają moimi ulubionymi. I też do takich, przy których zdaję mi się że od zaczęcia czytania, mija wielka historia, choć minął zaledwie miesiąc. Poglądy Ani są bardzo marzycielskie, nigdy nie patrzyłam z zachwytem na takie pospolite miejsca. Nie wiedziałam, że można mieć taką fantazje, myślałam że mieć jak to mówi Ania "źdźbło wyobraźni' wystarczy pisać tylko zajmujące opowiadania. Ale "Ania z Zielonego Wzgórza" to jest zajmujące opowiadanie. I wychodzi na to, że Lucy Maud Montgomery ma tysiąc źdźbeł wyobraźni!

tatiasza | 2014-07-11

Jedna z moich ulubionych:)

Mila | 2015-01-25

„Ania z zielonego wzgórza” to numer jeden mojego dzieciństwa. Moim zdaniem jest to wspaniała książka. Momentami humorystyczna, momentami smutna. Niezwykłe jest to ,że autorka spisała czyjeś całe życie, od dzieciństwa do starości… no może nie starości, ale na pewno ogromnej dojrzałości. Pokazała, że czasem życie jest cudowne, śmieszne , czasem jest idealnie, ale bywa też boleśnie i zagmatwanie. Bohaterka jest dziewczynką, która na początku zagubiona, bez nikogo, swoją swobodą życia szczerością i genialnymi pomysłami została pokochana przez wszystkich, i która z wiekiem nabyła tak cudownej mądrości i dobroci, ze to jest to po prostu coś pięknego. I wszystko jest takie życiowe! Książka jest wspaniała! Gorąco polecam, na pewno warto przeczytać.

Jak dobrze znasz „Anię z Zielonego Wzgórza”? [QUIZ]

Dzisiaj przypada 142 rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery – autorki m.in. serii książek o Ani Shirley – dziewczynce z temperamentem równie ognistym jak jej włosy i nieograniczoną wyobraźnią. Na przygodach Ani z Zielonego Wzgórza wychowywały się całe pokolenia. Sprawdźcie ile pamiętacie z jej przygód!

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.