Okładka książki Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza

Autor:
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
tłumaczenie
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
wydawnictwo
Algo
typ
papier
Figunia33
7,13 (22257 ocen i 1623 opinie)

Opis książki

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Wiki | 2011-08-16
Na półkach: Przeczytane, PrB

Zróbmy mały test. Jedna z osób, która go wykonuje powie, całkowicie spontanicznie: "Ania z Zielonego Wzgórza!". Prawdopodobieństwo, że druga zacznie od razu opowiadać jak to zapoznawała się z przygodami rudowłosej dziewczynki i skwituje całą swoją wypowiedź słowami: Kicz! lub Kocham! Najlepsza na chandrę! Pożyczyć Ci następne części? jest naprawdę wielkie.
Świadczy to o niesłabnącej od 100 lat popularności przygód dziewczynki z domu dziecka, która odnalazła u obcych ludzi miłość i szczęście.
Wciąż nowe pokolenia odnajdują coś dla siebie w tej książce, o której sama autorka pisała do przyjaciela:
"Proszę nie myśleć, że oto powstała wielka powieść literatury kanadyjskiej. To jedynie książeczka dla młodzieży, a właściwie dla dziewcząt. (...) Nie przypuszczam, aby odniosła wielki sukces i nawet nie marzę o innej grupie czytelników? *
Musiało jednak być inaczej niż głosiła Maud, ponieważ ta książeczka podbiła serca nie tylko młodszych czytelników, którzy dopiero wstępowali w świat...

Agueda | 2011-02-02
Przeczytana: 2007 rok

Bardzo lubię tę powieść. Tak naprawdę nie wiem dlaczego. Jest to jedna z lepszych lektur, które przeczytałam w podstawówce. Główna bohaterka, Ania, już od pierwszych stron zyskała moją sympatię. Rudowłosą (przez chwilę zielonowłosą) dziewczynę, marzycielkę z bujną wyobraźnią naprawdę da się lubić. Za jej sposób wypowiadania się, poczucie humoru, czasem komiczne (dla Ani tragiczne) sytuacje z nią w roli głównej, tak naprawdę za wszystko. Polecam każdemu, niezależnie od wieku.

wii00 | 2014-12-30

Ta książka kilka lat temu rozpoczęła moją przygodę z czytaniem. W jednym rozdziale śmiałam się,w drugim płakałam. Klasyk sam w sobie! Każdy miłośnik książek musi ją przeczytać!

Catalina | 2010-08-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jedna z moich ukochanych książek. Niesamowity styl pisania autorki. Chyba nigdy nie rozstanę się z tą opowieścią...

sheina_3 | 2013-08-02

Moja ulubiona książka z dzieciństwa jak i również film,najbardziej podobała mi się scena gdy Ania rozbiła tabliczkę na głowie Gilberta za to że nazwał ją marchewą.Polecam młodszym i starszym tę książkę jeśli chcą się cofnąć do czasu dzieciństwa to warto ja przeczytać.

Avenix | 2011-02-05
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

"Ania z Zielonego Wzgórza" to książka, która musiałem przeczytać, ze względu na to, iż była lekturą szkolną. Z początku myślałem, że będzie ona katastrofą, aczkolwiek gdy zagłębiałem się w lekturę, spostrzegłem że w jakiś sposób los Ani nie jest mi obojętny a jej przygody i życie w nowej rodzinie, są czymś o czym chciałbym czytać.

Mimo wszystko jednak, w książce pojawiały się zbyt długie opisy. Prawdę mówiąc, irytowały mnie kolejne strony opisujące to samo drzewo, spadające liście i kolor trawy. Najczęściej opisy czytałem pobieżnie i przechodziłem od razu do dialogów.

Książkę mogę polecić jako odprężającą i dość poruszającą lekturę. Nie jest ona dla wszystkich, gdyż wielu osobom styl pisania pani Montgomery nie odpowiada, aczkolwiek z czystej ciekawości można się z nią zapoznać.

sola255 | 2015-01-02
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Książka z dzieciństwa ,którą wspominam bardzo ciepło. Ania bardzo ciekawa postać dziewczynki ,która potrafi zjednać sobie i dorosłych i dzieci. Jako dziecko marzyłam ,zeby mieszkać w takim miejscu jak Zielone Wzgórze. Gdyby dziś czytano dzieciom tego typu książek świat byłby lepszy :-)

NaNcy | 2014-03-10

Sięgnęłam po tą książkę trochę z przymusu ze strony szkoły, ponieważ w spisie lektur widniała nazwa tego dzieła, a trochę z własnej ciekawości. Widziałam i słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat tej powieści i miałam ochotę przekonać się sama jak jest naprawdę i jakie odczucia będę mieć, gdy ją przeczytam.

Pierwsze zetknięcie z książką było dość specyficzne, ponieważ nie mogłam się do niej przekonać przez lekko nużące pierwsze strony powieści, ale w miarę czasu i trwania przygody przekonałam się, że jednak może być ciekawa.

Ania Shirley to jedenastoletnia, ruda, piegowata i bardzo gadatliwa dziewczynka, która ceni sobie przyjaźń i ubolewa nad tym, że dotąd miała tylko wyobrażonych przez siebie przyjaciół w postaci odbicia w szybie szafeczki na porcelanę i wiatru w dolinie. Ania trafia przez pomyłkę do Matyldy i Mateusza, rodzeństwa, które zamiast niej spodziewało się chłopca do pomocy w ogrodzie i gospodarstwie. Niestety przez pomyłkę do ich drzwi zapukała Ania.

Mateusz...

Ta urocza i pełna ciepła książka (a potem jej kolejne części) osładzała mi dzieciństwo i poszerzała granice mojej wyobraźni.Kiedy tylko brałam ją do ręki,drżałam z emocji i oczekiwania,by na nowo pogrążyć się w cudownym świecie Ani Shirley i magicznego klimatu Wyspy Księcia Edwarda.
To właśnie ujęło mnie w tej lekturze najbardziej : niesamowita,nostalgiczna i staroświecka atmosfera,ujmujące i zróżnicowane charakterologicznie postaci,które bardzo łatwo zapadały w pamięć ; postaci,które miały swoje wady,ale dzięki im oraz sporej dawce humoru stawały się bohaterami prawdziwymi,z którymi łatwo było się utożsamiać.
Poczciwy i dobroduszny Mateusz,surowa,ale prawa Maryla,plotkarska Małgorzata,wierna Diana czy przystojny i poważny Gilbert - cała ta wspaniała galeria postaci,na czele z wrażliwą i obdarzoną bujną wyobraźnią i wielkim sercem Anią, na zawsze wryła się w moją pamięć.
Zaśmiewałam się do łez z jej zwariowanych przygód (przypadkowe spicie winem Diany czy też niefortunne...

Iga | 2010-08-17
Przeczytana: marzec 2004

Raczej nie podobała mi się ta książka, głównie z powodu przymusu do jej czytania. O wiele bardziej lubię książki, w których pojawia się szybka akcja. Opisy krajobrazów raczej mnie nie kręcą. Dlatego nie przeczytałam jej nigdy do samego końca - nudziła mnie tak, że w połowie miałam już kompletnie dosyć.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto