Ania z Zielonego Wzgórza

Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

• Arystokratka w ukropie
  • Lady M.
  • W drodze nad Morze Żółte
  • Rzymski poranek
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Linia serc

7,67 (111 ocen i opinii)
Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

8 (1 ocen i opinii)
Rzymski poranek
Virginia Baily

10 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Hrabal. Słodka apokalipsa
Aleksander Kaczorowski

8,17 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ines | 2014-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2014

Dzieciństwo, najbardziej beztroski, a przez to najszczęśliwszy okres w życiu, na samo wspomnienie wyzwala w nas sentymentalne myśli i uśmiech. Każdy przedmiot, piosenka, film, książka, czy cokolwiek innego kojarzącego mi się z latami dzieciństwa, otwiera we mnie drzwi do wspomnień i tego miłego ciepłego uczucia w środku. Ania z Zielonego Wzgórza to moja najlepsza przyjaciółka z lat dziecięcych. Najciekawsze jest to, że powracając do niej po tylu latach, nic się nie zmieniła. Mimo zmiany postrzegania świata po wydorośleniu, w żaden sposób nie zmieniło się moje postrzeganie tej książki. Nadal jest cudowna i pełna uroku. Bawi mnie do łez i rozczula. Podejrzewam, że jeszcze nie raz w swoim życiu wrócę do Ani. Polecam z całego serca.

ardnaskela | 2015-02-14

Serię o Ani Shirley powinny czytać wszystkie dorastające dziewczynki. Książki te uczą, że warto być uczciwym, pracowitym, ambitnym i wiernym sobie. Jest to jedyna słuszna droga chociaż bywa trudna i wymagająca.

Angelika | 2015-08-06

Miałam ogromną przyjemność zagrać Dianę w teatrzyku szkolnym :) Uwielbiałam tę książkę.

Karo | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

Już dawno przestałam liczyć, ile razy wracałam do tej książki. Co sprawia, że niektóre powieści lubimy czytać po kilka razy? Ulubieni bohaterowie, niezwykłe przygody czy...? No właśnie. W przypadku "Ani z Zielonego Wzgórza jak magnes działa na mnie bezpieczeństwo i niewytłumaczalne ciepło, które bije od Avonlea i jego mieszkańców.

Kilka słów o treści. Do rodzeństwa Cuthbertów trafia z sierocińca dziewczynka o imieniu Ania. Maryla i Mateusz stają się jej opiekunami i starają się należycie ją wychować, co jest czasami dosyć trudne, gdyż dziewczynka ma nadzwyczaj bogatą wyobraźnię i dosyć łatwo pakuje się w kłopoty, jednak jej nowi rodzice przyzwyczajają się do tego i darzą dziecko miłością, zapewniając ciepły i kochający dom. Ania znajduje w Avonlea także wspaniałych przyjaciół i zdobywa sympatię wszystkich mieszkańców.

Pani Montgomery pisze niezwykle lekko, nawet dosyć obfite opisy przyrody czytało mi się z przyjemnością, są one zdecydowaną zaletą tej książki. Dzięki nim mogłam...

Eh...Ania.
Moje pierwsze spotkanie z nią było dośc nietypowe gdyż to mama podłożyła mi książkę do pokoju. Nie lubiłam czytac a chciała abym zakochała się w tym na Amen hehe.
Podchodziłam do tej książki chyba z kilka razy otwierałam i zamykałam aż w końcu powiedziałam sobie " no dobra zobaczę co w niej jest takiego niesamowitego"....i poległam...
Zatraciłam się na całego w czytaniu tej książki...była moją pierwszą jaką w życiu przeczytałam...widziałam te wszystkie krajobrazy czułam zapach kwiatów kiedy Ania jechała z Mateuszem do domu.
Rodzina nie mogła uwierzyc że trzymam nos w książce i nie zwracam uwagi na żadne bodźce zewnętrzne, napewno śmiesznie to wyglądało.
Dziękuję mamo, że pomogłaś mi pokochac książkę

Któż nie słyszał o rudowłosej bohaterce wszech czasów? Historia osieroconej dziewczynki o pomarańczowych niczym marchewka warkoczach, która wraz z swym przybyciem na Wyspę Księcia Edwarda odmienia całe życie tamtejszej społeczności, powołanej do życia przez kanadyjską powieściopisarkę Lucy Maud Montgomery, to już klasyka – uniwersalna i ponadczasowa opowieść o najważniejszych wartościach w życiu; to niezwykły obraz kanadyjskiej wyspy u schyłku XIX wieku. I choć minęło już tak wiele lat, odkąd Ania Shirley zawitała do małego miasteczka Avonlea, „Ania z Zielonego Wzgórza” nic nie straciła na wartości, a wręcz przeciwnie – zyskała kolejne pokolenia wiernych czytelników, wychowanych na perypetiach rudowłosej dziewczynki.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to pierwsza powieść Lucy Maud Montgomery – pierwsza i zarazem najlepsza. Nie czuć w niej jeszcze późniejszego nacisku ze strony wydawcy, przez który sama autorka żałowała napisania historii Ani ani wpływu I Wojny Światowej, która na zawsze...

Minnie19 | 2014-05-03

Ania! Och, Ania jest jedną z niewielu książek dla dziewczyn, którą pokochałam za sprawą... mojej mamy. ;) Poleciła mi tę książkę i nie zawiodłam się. Ania porwała mnie w swój niesamowity świat dziecięcych wrażeń, miałam wtedy 10 lat, lecz czuję, że gdybym przeczytała ją ponownie nie zawiodłabym się na niej po raz kolejny.

Juliaxxx | 2015-01-05
Na półkach: 2013, Lektury, Przeczytane

Byłam chora, mama wypożyczyła mi lekturę - strasznie grubą. Musiałam, więc ją czytałam. Niektóre akcje ciekawe, chociaż zachowanie głównej bohaterki nie zafascynowało mnie i nie zżyłam się z postacią Ani.

julka | 2015-02-28

Ania.......cóż tu wiele gadać,jej życie jest....hm,zakręcone,ale w końcu się stabilizuje i jest wspaniałe,przygody,nauka i dom,wreszcie szczęście.Chciałam krótko opisać,ale nie da się,bo napiszę jej życie jest wspaniałe,a w końcu straciła rodziców,napiszę jest dziwne,ale przecież żyje normalnie.Może po prostu..Ania wiele się nacierpiała a nie powinna,bo dziecko niczemu nie jest winne,była zdolna,inni mogliby być z niej dumni,ale wcześniej bardzo nacierpiała się przez opinie tych samych ludzi co później ją chwalili,zyskała nowe życie,ale następnie straciła Mateusza.Życie to wzloty i upadki,a my musimy się z tym pogodzić,dążyć do celu,nie odpuszczać,pokazać na co nas stać-tak jak zrobiła to Ania.

Vilsa | 2014-10-15

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz zetknęłam się z książką, nie wywarła na mnie zbyt wielkiego wrażenia. Paradoksalnie, musiałam do niej dojrzeć, żeby docenić język, dawne obyczaje i charakter Ani. Jedna z lepszych książek dla dzieci/młodzieży, ale nie najlepsza. Bardzo urokliwa i klimatyczna.

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.