Ania z Zielonego Wzgórza

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Wydawnictwo: Algo
1 119
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

źródło okładki: Algo, 2013

ardnaskela | 2015-02-14

Serię o Ani Shirley powinny czytać wszystkie dorastające dziewczynki. Książki te uczą, że warto być uczciwym, pracowitym, ambitnym i wiernym sobie. Jest to jedyna słuszna droga chociaż bywa trudna i wymagająca.

Witold Lisek | 2014-01-12

Beata | 2014-05-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Losy rudowłosej dziewczynki z Zielonego Wzgórza znają niemalże wszyscy.Czytałam tę powieść po raz pierwszy będąc dzieckiem a główna bohaterka była dla mnie autorytetem.Podziwiałam ją za to ,że jest taka mądra,zaradna, odważna,ciesząca się tym co ma ale i ambitna,pracowita, lojalna.Imponowała mi talentem aktorskim i zawziętością w zdobywaniu wiedzy by udowodnić ,że jest równie dobra a niejednokrotnie lepsza od swego szkolnego kolegi Gilberta.Była też wzorową przyjaciółką, którą chciałam mieć będąc dzieckiem.Była dla mnie kimś ważnym.
Z perspektywy czasu niewiele się zmieniło.Ania , mieszkanka Zielonego Wzgórza wciąż mnie zachwyca.Pozostali bohaterowie też zasługują na uwagę, są przesympatyczni, prawdziwi.
Obecnie nadrabiam zaległości i czytam kolejne tomy o rudowłosej Ani.Dla mnie żadna ekranizacja nie odda tego klimatu, który odczuwam czytając tę powieść.
Tym co czytali polecam raz jeszcze , tym bardziej polecam tym , którzy tylko oglądali film.

pia | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Książka opowiada o Ani Shirley rudowłosej jedenastoletniej dziewczynce która przez pomyłkę trafia na Zielone Wzgórze do państwa Cuthbert. Na początku Maryla nie jest przekonana do Ani lecz jej brat Mateusz namawia Marylę żeby dziewczynka została. Ania zaczyna chodzić do szkoły w której już pierwszego dnia wdaje się w kłótnie z bardzo sympatycznym chłopcem Gilbertem. Obok niej mieszka jej przyjaciółka Diana która z nią siedzi w ławce i mają różne śmieszne przygody. Gilbert pragnie żeby Ania została jego przyjaciółką lecz dziewczyna nie chcę o tym słyszeć. Gadatliwa Ania zyskuje sympatię Maryli i Mateusza którzy nie żałują że pozwolili zostać Ani która bez przerwy gada i wpakowuje się w różne kłopoty. Ania jest bardzo pracowita lecz najczęściej buja w obłokach. Świetna książka dla chłopców lecz bardziej dziewczynek. POLECAM!!!

kamyk576 | 2013-08-13

Oj , kiedy to było :) Książkę jak najbardziej polecam.

tatiasza | 2014-07-11
Na półkach: Moje :), Przeczytane, Ulubione

Jedna z moich ulubionych:)

Gustawsonek | 2013-12-30

Ania należy do wielu moich książek, które zaraz po przeczytaniu zostają moimi ulubionymi. I też do takich, przy których zdaję mi się że od zaczęcia czytania, mija wielka historia, choć minął zaledwie miesiąc. Poglądy Ani są bardzo marzycielskie, nigdy nie patrzyłam z zachwytem na takie pospolite miejsca. Nie wiedziałam, że można mieć taką fantazje, myślałam że mieć jak to mówi Ania "źdźbło wyobraźni' wystarczy pisać tylko zajmujące opowiadania. Ale "Ania z Zielonego Wzgórza" to jest zajmujące opowiadanie. I wychodzi na to, że Lucy Maud Montgomery ma tysiąc źdźbeł wyobraźni!

Angelika | 2015-08-06

Miałam ogromną przyjemność zagrać Dianę w teatrzyku szkolnym :) Uwielbiałam tę książkę.

Mila | 2015-01-25

„Ania z zielonego wzgórza” to numer jeden mojego dzieciństwa. Moim zdaniem jest to wspaniała książka. Momentami humorystyczna, momentami smutna. Niezwykłe jest to ,że autorka spisała czyjeś całe życie, od dzieciństwa do starości… no może nie starości, ale na pewno ogromnej dojrzałości. Pokazała, że czasem życie jest cudowne, śmieszne , czasem jest idealnie, ale bywa też boleśnie i zagmatwanie. Bohaterka jest dziewczynką, która na początku zagubiona, bez nikogo, swoją swobodą życia szczerością i genialnymi pomysłami została pokochana przez wszystkich, i która z wiekiem nabyła tak cudownej mądrości i dobroci, ze to jest to po prostu coś pięknego. I wszystko jest takie życiowe! Książka jest wspaniała! Gorąco polecam, na pewno warto przeczytać.

książek: 1923
Marianna | 2016-08-07
Przeczytana: 2016 rok

Ukochana książka z dzieciństwa, polecam. Każdy powinien ją przeczytać chociaż raz. Ciepła, wzruszająca, szczera, pełna miłości. Rudowłosa Ania chwyta za serce i nie sposób jej nie lubić. Książka, którą pamięta się pomimo upływu lat.

Mikołajki i inne chłopaki

Mikołajki już za nami, wielkimi krokami zbliża się Gwiazdka. Większość z nas, jak przypuszczam, szukając prezentów świątecznych bacznie przegląda półki w księgarniach. Pozostaje pytanie: co wybrać? Czy kierować się własnymi wspomnieniami z dzieciństwa czy nie? A jeśli tak: czy wybrać reprint starego, znanego nam wydania klasyki dziecięcej literatury czy wybrać takie z nowym tłumaczeniem i szatą graficzną? Jeśli nie są Ci obce podobne pytania, tekst, który właśnie czytasz, może okazać się pomocny.

Nowe stare lektury