Lubimyczytać.pl to:

Algo
typ
papier
Figunia33
7.08 (18962 ocen i 1414 opinii)

Opis książki

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

źródło okładki: Algo, 2013

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników

Ania z Zielonego Wzgórza to początek liczącego aż 10 tomów cyklu powieściowego pióra Lucy Moud Montgomery. Rudowłosa, piegowata Ania, błąka się po domach dziecka i kolejnych rodzinach zastępczych, by w końcu, przez pomyłkę, trafić na Zielone Wzgórze, pod skrzydła rodzeństwa Cuthbert - Maryli i Mateusza. Z pozoru bardzo zasadniczy nowi opiekunowie, w rzeczywistości są kochani i jedyni na świecie. To u nich Ania Shirley znajduje dom…

asialc | 2010-10-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 października 2010

Moja ulubiona książka z dzieciństwa. I z resztą nadal nią jest. Nawet nie potrafię powiedzieć ile razy po Nią sięgałam. Jak zresztą po kolejne części przygód Ani.
Ciepła, pełna optymizmu opowieść o małej dziewczynce, którą wiele z nas chciało naśladować. Czytając przygody Ani potrafiłam przenieść się z Nią na Wyspę Ks. Edwarda, czułam zapach kwiatów, atmosferę domu w którym mieszkała, radość, smutek...
Dla mnie wyjątkowa książka.

Leelunia | 2011-10-29
Przeczytana: 2007 rok

Książek Lucy Maud Montgomery, a już zwłaszcza "Ani" nie trzeba oceniać. Je po prostu każda dziewczyna powinna przeczytać.

gabcia8 | 2010-08-19
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Poleciła mi ją Pani od polskiego i przeczytałam całą serię w 2 miesiące. Książka warta przeczytania, wzruszająca, a zarazem śmieszna. Moje koleżanki śmiały się ze mnie, że czytam całą serię jeśli do przeczytania mieliśmy tylko tę część, ale gdy opowiedziałam im wszystko w skrócie, większość z nich zakochała się w Ani, Maryli i Mateuszu. Od tamtej pory miałyśmy dużo tematów do rozmów na przerwach.

Justilla | 2010-11-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Myślę, że nawet jeśli ktoś nie czytał tej książki to na pewno o niej słyszał. Znam tę serię odkąd pamiętam, więc na pewno przeczytałam ją już dawno temu i ją uwielbiam. Historia Ani, opisana w ośmiu tomach, nigdy mnie nie nudzi. To jest książką przy której zarówno płakałam jak i się śmiałam. Historia Ani na pewno niesie nadzieję i optymizm.

Zdolność Ani do pakowania się w tarapaty jest bardzo mocno odczuwalna właśnie w tym tomie. Dziewczynka jest mimo wszystko - bez wychowania. Mieszkała już w swoim krótkim życiu u różnych rodzin, ale żadna nie zajmowała się nią jak trzeba. Na Zielonym Wzgórzu zyskuje miłość Mateusza i powolne uznanie i miłość Maryli. Wprowadza do ich domu życie i radość, coś czego staruszkom brakowało. Pierwszy raz zaprzyjaźnia się z dziewczynką - Dianą. Poznaje uroki, ale też i cienie posiadania koleżanek i kolegów, chodzenia do szkoły i kościoła.

Jest to książka, z którą warto się zapoznać. Napisana dość dawno, ale przesłania są wciąż aktualne. Serdecznie polecam...

nadzieja1925 | 2013-12-13

Lektura z dzieciństwa! Zawsze pozostanie gdzieś tam w moim sercu! Przeczytałam wszystkie tomy Ani (w wieku może 10 lat)! Ta książka zapoczątkowałą to, że teraz czytam godzinami i ogólne zainteresowanie nimi!

cytrynamiod | 2010-04-02

Powieści z cyklu 'Ania z Zielonego Wzgórza' są niesamowite. Przez kolejne części w świat marzeń wprowadza nas rudowłosa Ania, która nie wstydzi się swoich pragnień i myśli. 'Ania z Zielonego Wzgórza' to jedna z pierwszych książek po jakie sięgnęłam z własnej woli. To właśnie od tej powieści rozpoczęła się moja przygoda z czytaniem. Lucy Maud Montgomery jest doskonałą autorką książek dla młodzieży. Pokazuje jak poradzić sobie z szarą rzeczywistością - wystarczy wyobraźnia. Wydaje się to strasznie proste, jednak niewielu potrafi wpleść ją do codziennego życia. Sądzę, że jedyną wadą twórczości Montgomery jest to, że jej bohaterowie wiecznie mieli głowy w chmurach (czasami aż do przesady). Myślę jednak, że potrzebne jest to nie tylko dzieciom, ale równiez dorosłym, których wyobraźnia jest pokryta grubą warstwą kurzu.

Marlena_Czyta | 2010-11-14

Kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po tą książkę urzekła mnie historia Marchewki. :) Jako mała dziewczynka chciałam przez pewien czas taką Anią być.
Jak dla mnie bardzo fajna książka.

Głównej bohaterki tej książki z pewnością nie trzeba przedstawiać. Każda/każdy z nas miał z nią do czynienia w trakcie swojej edukacji. Lektura tej książki dla jednych była udręka, dla innych wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem. Wierzę, że podobnie jak ja zaliczacie się do tej drugiej grupy czytelników. Po latach postanowiłam wrócić na Zielone Wzgórze i wraz z Anią przeżyć jeszcze raz jej przygody.

Fenomen tej książki tkwi z pewnością w ponadczasowości przedstawianych w niej wartości. Miłość, przyjaźń, pomoc potrzebującym to tylko nieliczne przykłady wartości opisywanych przez Lucy Maud Montgomery. Atmosfera panująca w Avonlea urzekła miliony czytelników na całym świecie. Z każdej strony tej powieści bije ciepło i serdeczność charakteryzujące mieszkańców tej małej miejscowości. Myślę, że wielu z nas w trudnych sytuacjach dnia codziennego chciałoby się przenieść właśnie do takiego oddalonego od rzeczywistości, Avonlea, aby odetchnąć i nabrać sił, poczuć magię tego niezwykłego miejs...

lucy | 2012-06-11
Na półkach: Lektury, Przeczytane, Posiadam

Lektura z podstawówki. Jeszcze dziś pamiętam jak czytałam i oglądałam Anie z Zielonego Wzgórza. Ruda i piegowata dziewczynka ma niesamowite przygody przy których mogłam się śmiać i płakać. Myślę że ta książka jest lekturą wartą do przeczytania.:)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica