Ania z Zielonego Wzgórza

Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

źródło okładki: Algo, 2013

• Ogród spieczonej ziemi
  • Obce dziecko
  • Pora westchnień, pora burz
  • Efekt Rosie
  • Pozwól jej odejść
  • Małe życie
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Ślepy trop

7,36 (14 ocen i opinii)
Małe życie
Hanya Yanagihara

8,69 (42 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Niepowszedni. Porwanie
Justyna Drzewicka

7,82 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Mila | 2015-01-25

„Ania z zielonego wzgórza” to numer jeden mojego dzieciństwa. Moim zdaniem jest to wspaniała książka. Momentami humorystyczna, momentami smutna. Niezwykłe jest to ,że autorka spisała czyjeś całe życie, od dzieciństwa do starości… no może nie starości, ale na pewno ogromnej dojrzałości. Pokazała, że czasem życie jest cudowne, śmieszne , czasem jest idealnie, ale bywa też boleśnie i zagmatwanie. Bohaterka jest dziewczynką, która na początku zagubiona, bez nikogo, swoją swobodą życia szczerością i genialnymi pomysłami została pokochana przez wszystkich, i która z wiekiem nabyła tak cudownej mądrości i dobroci, ze to jest to po prostu coś pięknego. I wszystko jest takie życiowe! Książka jest wspaniała! Gorąco polecam, na pewno warto przeczytać.

Natalia | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2012 rok

Nigdy nie przepadałam za lekturami-książkami, które trzeba przeczytać, od zawsze sama wolałam wybierać książkę, na którą mam ochotę. Jednak opowieść o Ani z Zielonego Wzgórza wciągnęła mnie i zafascynowała, a po przeczytaniu tej książki od razu zapragnęłam wiedzieć co dalej, jak potoczy się życie Ani, czy poradzi sobie z problemami, i czy będzie spełniać swoje marzenia.

PABLOPAN | 2012-05-17

Książka, o której nie trzeba się rozpisywać - rewelacyjna.

ardnaskela | 2015-02-14

Serię o Ani Shirley powinny czytać wszystkie dorastające dziewczynki. Książki te uczą, że warto być uczciwym, pracowitym, ambitnym i wiernym sobie. Jest to jedyna słuszna droga chociaż bywa trudna i wymagająca.

tatiasza | 2014-07-11

Jedna z moich ulubionych:)

Ines | 2014-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2014

Dzieciństwo, najbardziej beztroski, a przez to najszczęśliwszy okres w życiu, na samo wspomnienie wyzwala w nas sentymentalne myśli i uśmiech. Każdy przedmiot, piosenka, film, książka, czy cokolwiek innego kojarzącego mi się z latami dzieciństwa, otwiera we mnie drzwi do wspomnień i tego miłego ciepłego uczucia w środku. Ania z Zielonego Wzgórza to moja najlepsza przyjaciółka z lat dziecięcych. Najciekawsze jest to, że powracając do niej po tylu latach, nic się nie zmieniła. Mimo zmiany postrzegania świata po wydorośleniu, w żaden sposób nie zmieniło się moje postrzeganie tej książki. Nadal jest cudowna i pełna uroku. Bawi mnie do łez i rozczula. Podejrzewam, że jeszcze nie raz w swoim życiu wrócę do Ani. Polecam z całego serca.

Angelika | 2015-08-06

Miałam ogromną przyjemność zagrać Dianę w teatrzyku szkolnym :) Uwielbiałam tę książkę.

Emisunflower | 2013-12-08
Przeczytana: 05 marca 2009

Rewelacyjna książka , miło było przenieść się z Anią na Zielone Wzgórze. Dziewczynka była sierotą , adoptowali ją Maryla i Mateusz Cuthbert . Którzy pragnęli chłopca , lecz los chciał że trafili przez przypadek na rudowłosą dziewczynkę , pokochali ją niemal od razu . Mimo że Ania Shirley sprawiała na początku sporo kłopotów , była dobrym dzieckiem . Miała przyjaciółkę od serca Dianę Berry . Obie dogadywały się bez słów . Niejaki Gilbert Blythe , zakochał się w Ani , którą nazwał " marchewą " . Polecam :D

Eh...Ania.
Moje pierwsze spotkanie z nią było dośc nietypowe gdyż to mama podłożyła mi książkę do pokoju. Nie lubiłam czytac a chciała abym zakochała się w tym na Amen hehe.
Podchodziłam do tej książki chyba z kilka razy otwierałam i zamykałam aż w końcu powiedziałam sobie " no dobra zobaczę co w niej jest takiego niesamowitego"....i poległam...
Zatraciłam się na całego w czytaniu tej książki...była moją pierwszą jaką w życiu przeczytałam...widziałam te wszystkie krajobrazy czułam zapach kwiatów kiedy Ania jechała z Mateuszem do domu.
Rodzina nie mogła uwierzyc że trzymam nos w książce i nie zwracam uwagi na żadne bodźce zewnętrzne, napewno śmiesznie to wyglądało.
Dziękuję mamo, że pomogłaś mi pokochac książkę

Karo | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

Już dawno przestałam liczyć, ile razy wracałam do tej książki. Co sprawia, że niektóre powieści lubimy czytać po kilka razy? Ulubieni bohaterowie, niezwykłe przygody czy...? No właśnie. W przypadku "Ani z Zielonego Wzgórza jak magnes działa na mnie bezpieczeństwo i niewytłumaczalne ciepło, które bije od Avonlea i jego mieszkańców.

Kilka słów o treści. Do rodzeństwa Cuthbertów trafia z sierocińca dziewczynka o imieniu Ania. Maryla i Mateusz stają się jej opiekunami i starają się należycie ją wychować, co jest czasami dosyć trudne, gdyż dziewczynka ma nadzwyczaj bogatą wyobraźnię i dosyć łatwo pakuje się w kłopoty, jednak jej nowi rodzice przyzwyczajają się do tego i darzą dziecko miłością, zapewniając ciepły i kochający dom. Ania znajduje w Avonlea także wspaniałych przyjaciół i zdobywa sympatię wszystkich mieszkańców.

Pani Montgomery pisze niezwykle lekko, nawet dosyć obfite opisy przyrody czytało mi się z przyjemnością, są one zdecydowaną zaletą tej książki. Dzięki nim mogłam...

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.