Ania z Zielonego Wzgórza

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Wydawnictwo: Algo
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

źródło okładki: Algo, 2013

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
kamyk576 | 2013-08-13

Oj , kiedy to było :) Książkę jak najbardziej polecam.

książek: 1985
FannyBrawne | 2015-12-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Gdybym miała podać książkę, która miała największy wpływ na moje życie to byłaby to ,,Ania z Zielonego Wzgórza". Najpierw jako dziecko wielokrotnie oglądałam serial animowany na podstawie tej powieści, później sięgnęłam po książkę, pierwsze rozdziały mnie nudziły, ale w końcu powieść pochłonęła mnie bez reszty. Od ósmego roku życia wracałam do tej serii wielokrotnie, była to chyba pierwsza większa książka w moim życiu, a Ania była moją ulubioną bohaterką.

Ania Shirley to sierota, która po wielu perypetiach trafia na tytułowe Zielone Wzgórze, do rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów. Dziewczynka pragnęła jedynie miłości rodzinnej i prawdziwej przyjaźni, a dostała znacznie więcej. W kolejnych tomach los obdarował ją licznymi przyjaciółkami, talentem, pasją, doskonałym mężczyzną, rodziną oraz wieloma innymi dobrami. Na razie Ania jest jednak impulsywną dziewczynką o wybujałej wyobraźni, która wciąż pakuje się w tarapaty.

Jak wspominałam, Ania to jedna z moich ulubionych...

Gustawsonek | 2013-12-30

Ania należy do wielu moich książek, które zaraz po przeczytaniu zostają moimi ulubionymi. I też do takich, przy których zdaję mi się że od zaczęcia czytania, mija wielka historia, choć minął zaledwie miesiąc. Poglądy Ani są bardzo marzycielskie, nigdy nie patrzyłam z zachwytem na takie pospolite miejsca. Nie wiedziałam, że można mieć taką fantazje, myślałam że mieć jak to mówi Ania "źdźbło wyobraźni' wystarczy pisać tylko zajmujące opowiadania. Ale "Ania z Zielonego Wzgórza" to jest zajmujące opowiadanie. I wychodzi na to, że Lucy Maud Montgomery ma tysiąc źdźbeł wyobraźni!

tatiasza | 2014-07-11

Jedna z moich ulubionych:)

Beata | 2014-05-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Losy rudowłosej dziewczynki z Zielonego Wzgórza znają niemalże wszyscy.Czytałam tę powieść po raz pierwszy będąc dzieckiem a główna bohaterka była dla mnie autorytetem.Podziwiałam ją za to ,że jest taka mądra,zaradna, odważna,ciesząca się tym co ma ale i ambitna,pracowita, lojalna.Imponowała mi talentem aktorskim i zawziętością w zdobywaniu wiedzy by udowodnić ,że jest równie dobra a niejednokrotnie lepsza od swego szkolnego kolegi Gilberta.Była też wzorową przyjaciółką, którą chciałam mieć będąc dzieckiem.Była dla mnie kimś ważnym.
Z perspektywy czasu niewiele się zmieniło.Ania , mieszkanka Zielonego Wzgórza wciąż mnie zachwyca.Pozostali bohaterowie też zasługują na uwagę, są przesympatyczni, prawdziwi.
Obecnie nadrabiam zaległości i czytam kolejne tomy o rudowłosej Ani.Dla mnie żadna ekranizacja nie odda tego klimatu, który odczuwam czytając tę powieść.
Tym co czytali polecam raz jeszcze , tym bardziej polecam tym , którzy tylko oglądali film.

ardnaskela | 2015-02-14

Serię o Ani Shirley powinny czytać wszystkie dorastające dziewczynki. Książki te uczą, że warto być uczciwym, pracowitym, ambitnym i wiernym sobie. Jest to jedyna słuszna droga chociaż bywa trudna i wymagająca.

Mila | 2015-01-25

„Ania z zielonego wzgórza” to numer jeden mojego dzieciństwa. Moim zdaniem jest to wspaniała książka. Momentami humorystyczna, momentami smutna. Niezwykłe jest to ,że autorka spisała czyjeś całe życie, od dzieciństwa do starości… no może nie starości, ale na pewno ogromnej dojrzałości. Pokazała, że czasem życie jest cudowne, śmieszne , czasem jest idealnie, ale bywa też boleśnie i zagmatwanie. Bohaterka jest dziewczynką, która na początku zagubiona, bez nikogo, swoją swobodą życia szczerością i genialnymi pomysłami została pokochana przez wszystkich, i która z wiekiem nabyła tak cudownej mądrości i dobroci, ze to jest to po prostu coś pięknego. I wszystko jest takie życiowe! Książka jest wspaniała! Gorąco polecam, na pewno warto przeczytać.

Angelika | 2015-08-06

Miałam ogromną przyjemność zagrać Dianę w teatrzyku szkolnym :) Uwielbiałam tę książkę.

RuthVanAldin | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Pamiętam jak moja mama zachęcała mnie do tej serii. Mój początkowo żelazny opór zelżał, zaczęłam czytać i zakochałam się w Ani - dziewczynce posiadającej wielką wyobraźnię i umiejętność pakowania się w kłopoty.
Ania trafia do rodzeństwa Cuthbertów zrządzeniem losu. Jest ona sierotką, która nigdy nie posiadała prawdziwego domu. W Avolea odnajduje ona pokrewne dusze, przyjaciółkę od serca i dobrych opiekunów w postaci surowej Maryli i pobłażającego jej Mateusza. Dla mnie szczególnie piękną jest historia przyjaźni między Anią a Mateuszem, który zawsze bał się kobiet, a szczególnie małych dziewczynek. Tych dwoje jednak zostało najlepszymi przyjaciółmi, a Mateusz był szczęśliwy, że zatrzymali dziewczynkę u siebie i był zawsze dumny ze swej podopiecznej.
Dziewczynka była równie zapalczywa w miłości (do Diany) jak i nienawiści (do Gilberta, która skutkowała ich rywalizacją w nauce). Jest też postacią bardzo kochającą przyrodę i zachwycającą się nią. Cechuje ją też wielka emocjonalność -...

Natalia | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2012 rok

Nigdy nie przepadałam za lekturami-książkami, które trzeba przeczytać, od zawsze sama wolałam wybierać książkę, na którą mam ochotę. Jednak opowieść o Ani z Zielonego Wzgórza wciągnęła mnie i zafascynowała, a po przeczytaniu tej książki od razu zapragnęłam wiedzieć co dalej, jak potoczy się życie Ani, czy poradzi sobie z problemami, i czy będzie spełniać swoje marzenia.

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.