Ania z Zielonego Wzgórza

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Wydawnictwo: Algo
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

Droga do domu
Yaa Gyasi

8,11 (19 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7 (27 ocen i opinii)

Oblubienice wojny
Helen Bryan

8,16 (55 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Beata | 2014-05-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Losy rudowłosej dziewczynki z Zielonego Wzgórza znają niemalże wszyscy.Czytałam tę powieść po raz pierwszy będąc dzieckiem a główna bohaterka była dla mnie autorytetem.Podziwiałam ją za to ,że jest taka mądra,zaradna, odważna,ciesząca się tym co ma ale i ambitna,pracowita, lojalna.Imponowała mi talentem aktorskim i zawziętością w zdobywaniu wiedzy by udowodnić ,że jest równie dobra a niejednokrotnie lepsza od swego szkolnego kolegi Gilberta.Była też wzorową przyjaciółką, którą chciałam mieć będąc dzieckiem.Była dla mnie kimś ważnym.
Z perspektywy czasu niewiele się zmieniło.Ania , mieszkanka Zielonego Wzgórza wciąż mnie zachwyca.Pozostali bohaterowie też zasługują na uwagę, są przesympatyczni, prawdziwi.
Obecnie nadrabiam zaległości i czytam kolejne tomy o rudowłosej Ani.Dla mnie żadna ekranizacja nie odda tego klimatu, który odczuwam czytając tę powieść.
Tym co czytali polecam raz jeszcze , tym bardziej polecam tym , którzy tylko oglądali film.

Mila | 2015-01-25

„Ania z zielonego wzgórza” to numer jeden mojego dzieciństwa. Moim zdaniem jest to wspaniała książka. Momentami humorystyczna, momentami smutna. Niezwykłe jest to ,że autorka spisała czyjeś całe życie, od dzieciństwa do starości… no może nie starości, ale na pewno ogromnej dojrzałości. Pokazała, że czasem życie jest cudowne, śmieszne , czasem jest idealnie, ale bywa też boleśnie i zagmatwanie. Bohaterka jest dziewczynką, która na początku zagubiona, bez nikogo, swoją swobodą życia szczerością i genialnymi pomysłami została pokochana przez wszystkich, i która z wiekiem nabyła tak cudownej mądrości i dobroci, ze to jest to po prostu coś pięknego. I wszystko jest takie życiowe! Książka jest wspaniała! Gorąco polecam, na pewno warto przeczytać.

Natalia | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2012 rok

Nigdy nie przepadałam za lekturami-książkami, które trzeba przeczytać, od zawsze sama wolałam wybierać książkę, na którą mam ochotę. Jednak opowieść o Ani z Zielonego Wzgórza wciągnęła mnie i zafascynowała, a po przeczytaniu tej książki od razu zapragnęłam wiedzieć co dalej, jak potoczy się życie Ani, czy poradzi sobie z problemami, i czy będzie spełniać swoje marzenia.

tatiasza | 2014-07-11

Jedna z moich ulubionych:)

ardnaskela | 2015-02-14

Serię o Ani Shirley powinny czytać wszystkie dorastające dziewczynki. Książki te uczą, że warto być uczciwym, pracowitym, ambitnym i wiernym sobie. Jest to jedyna słuszna droga chociaż bywa trudna i wymagająca.

Angelika | 2015-08-06

Miałam ogromną przyjemność zagrać Dianę w teatrzyku szkolnym :) Uwielbiałam tę książkę.

Ines | 2014-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2014

Dzieciństwo, najbardziej beztroski, a przez to najszczęśliwszy okres w życiu, na samo wspomnienie wyzwala w nas sentymentalne myśli i uśmiech. Każdy przedmiot, piosenka, film, książka, czy cokolwiek innego kojarzącego mi się z latami dzieciństwa, otwiera we mnie drzwi do wspomnień i tego miłego ciepłego uczucia w środku. Ania z Zielonego Wzgórza to moja najlepsza przyjaciółka z lat dziecięcych. Najciekawsze jest to, że powracając do niej po tylu latach, nic się nie zmieniła. Mimo zmiany postrzegania świata po wydorośleniu, w żaden sposób nie zmieniło się moje postrzeganie tej książki. Nadal jest cudowna i pełna uroku. Bawi mnie do łez i rozczula. Podejrzewam, że jeszcze nie raz w swoim życiu wrócę do Ani. Polecam z całego serca.

FannyBrawne | 2015-12-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Gdybym miała podać książkę, która miała największy wpływ na moje życie to byłaby to ,,Ania z Zielonego Wzgórza". Najpierw jako dziecko wielokrotnie oglądałam serial animowany na podstawie tej powieści, później sięgnęłam po książkę, pierwsze rozdziały mnie nudziły, ale w końcu powieść pochłonęła mnie bez reszty. Od ósmego roku życia wracałam do tej serii wielokrotnie, była to chyba pierwsza większa książka w moim życiu, a Ania była moją ulubioną bohaterką.

Ania Shirley to sierota, która po wielu perypetiach trafia na tytułowe Zielone Wzgórze, do rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów. Dziewczynka pragnęła jedynie miłości rodzinnej i prawdziwej przyjaźni, a dostała znacznie więcej. W kolejnych tomach los obdarował ją licznymi przyjaciółkami, talentem, pasją, doskonałym mężczyzną, rodziną oraz wieloma innymi dobrami. Na razie Ania jest jednak impulsywną dziewczynką o wybujałej wyobraźni, która wciąż pakuje się w tarapaty.

Jak wspominałam, Ania to jedna z moich ulubionych...

Emisunflower | 2013-12-08
Przeczytana: 05 marca 2009

Rewelacyjna książka , miło było przenieść się z Anią na Zielone Wzgórze. Dziewczynka była sierotą , adoptowali ją Maryla i Mateusz Cuthbert . Którzy pragnęli chłopca , lecz los chciał że trafili przez przypadek na rudowłosą dziewczynkę , pokochali ją niemal od razu . Mimo że Ania Shirley sprawiała na początku sporo kłopotów , była dobrym dzieckiem . Miała przyjaciółkę od serca Dianę Berry . Obie dogadywały się bez słów . Niejaki Gilbert Blythe , zakochał się w Ani , którą nazwał " marchewą " . Polecam :D

Eh...Ania.
Moje pierwsze spotkanie z nią było dośc nietypowe gdyż to mama podłożyła mi książkę do pokoju. Nie lubiłam czytac a chciała abym zakochała się w tym na Amen hehe.
Podchodziłam do tej książki chyba z kilka razy otwierałam i zamykałam aż w końcu powiedziałam sobie " no dobra zobaczę co w niej jest takiego niesamowitego"....i poległam...
Zatraciłam się na całego w czytaniu tej książki...była moją pierwszą jaką w życiu przeczytałam...widziałam te wszystkie krajobrazy czułam zapach kwiatów kiedy Ania jechała z Mateuszem do domu.
Rodzina nie mogła uwierzyc że trzymam nos w książce i nie zwracam uwagi na żadne bodźce zewnętrzne, napewno śmiesznie to wyglądało.
Dziękuję mamo, że pomogłaś mi pokochac książkę

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.