Okładka książki Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza

Autor:
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
tłumaczenie
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
wydawnictwo
Algo
typ
papier
Figunia33
7,13 (21470 ocen i 1577 opinii)

Opis książki

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

Polecamy

Opinie czytelników
Catalina | 2010-08-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jedna z moich ukochanych książek. Niesamowity styl pisania autorki. Chyba nigdy nie rozstanę się z tą opowieścią...

Avenix | 2011-02-05
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

"Ania z Zielonego Wzgórza" to książka, która musiałem przeczytać, ze względu na to, iż była lekturą szkolną. Z początku myślałem, że będzie ona katastrofą, aczkolwiek gdy zagłębiałem się w lekturę, spostrzegłem że w jakiś sposób los Ani nie jest mi obojętny a jej przygody i życie w nowej rodzinie, są czymś o czym chciałbym czytać.

Mimo wszystko jednak, w książce pojawiały się zbyt długie opisy. Prawdę mówiąc, irytowały mnie kolejne strony opisujące to samo drzewo, spadające liście i kolor trawy. Najczęściej opisy czytałem pobieżnie i przechodziłem od razu do dialogów.

Książkę mogę polecić jako odprężającą i dość poruszającą lekturę. Nie jest ona dla wszystkich, gdyż wielu osobom styl pisania pani Montgomery nie odpowiada, aczkolwiek z czystej ciekawości można się z nią zapoznać.

Monia0420 | 2014-08-08

Książka nie tylko wzruszająca, ale także dość zabawna. Opisuje różne historie, które przydarzyły się Ani na Zielonym Wzgórzu. Gorąco polecam, jest warta przeczytania.

Ta urocza i pełna ciepła książka (a potem jej kolejne części) osładzała mi dzieciństwo i poszerzała granice mojej wyobraźni.Kiedy tylko brałam ją do ręki,drżałam z emocji i oczekiwania,by na nowo pogrążyć się w cudownym świecie Ani Shirley i magicznego klimatu Wyspy Księcia Edwarda.
To właśnie ujęło mnie w tej lekturze najbardziej : niesamowita,nostalgiczna i staroświecka atmosfera,ujmujące i zróżnicowane charakterologicznie postaci,które bardzo łatwo zapadały w pamięć ; postaci,które miały swoje wady,ale dzięki im oraz sporej dawce humoru stawały się bohaterami prawdziwymi,z którymi łatwo było się utożsamiać.
Poczciwy i dobroduszny Mateusz,surowa,ale prawa Maryla,plotkarska Małgorzata,wierna Diana czy przystojny i poważny Gilbert - cała ta wspaniała galeria postaci,na czele z wrażliwą i obdarzoną bujną wyobraźnią i wielkim sercem Anią, na zawsze wryła się w moją pamięć.
Zaśmiewałam się do łez z jej zwariowanych przygód (przypadkowe spicie winem Diany czy też niefortunne przefarbowanie...

Iga | 2010-08-17
Przeczytana: marzec 2004

Raczej nie podobała mi się ta książka, głównie z powodu przymusu do jej czytania. O wiele bardziej lubię książki, w których pojawia się szybka akcja. Opisy krajobrazów raczej mnie nie kręcą. Dlatego nie przeczytałam jej nigdy do samego końca - nudziła mnie tak, że w połowie miałam już kompletnie dosyć.

violabu-toczytam | 2013-03-29
Przeczytana: 1987 rok

Przeurocza, sympatyczna i dobra dziewczyna z tej rudej pieguski Ani! Niejedna młoda nastolatka może się z nią identyfikować zanurzając się w lekturze. Pomimo tego, że Lucy Maud Montgomery napisała ją ponad 100 lat temu, to smutki młodych ludzi pozostają podobne: brak zrozumienia wśród rówieśników, problemy z opiekunami; tak jak i radości: "psiapsiółki", szalone pomysły, pierwsze miłości. Urok książki wzmaga miejsce, w którym rozgrywają się wydarzenia: tereny otoczone piękną przyrodą.
"Anię z Zielonego Wzgórza" wspominam z uśmiechem.

Uwielbiam książki Lucy Maud Montgomery, a zaczęło się to właśnie od Ani. Pokochałam jej wyobraźnię, niebanalne pomysły i wpadki. Uwielbiam Mateusza i Marylę, a nawet Małgorzatę Lind. Niezastąpiona książka. Jako mała dziewczynka chciałam być taka jak Ania i wiele się od niej nauczyłam. Teraz również często wracam do tej książki i cieszy mnie tak samo jak za pierwszym razem.

Madi | 2012-11-30
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Najpiękniejsza książka mojego dzieciństwa(przeczytane wszystkie po 2x)-szkoda tylko,że moje córki nie chcą ich przeczytać-ja z chęcią przeczytam je jeszcze raz.Wszystkie części Ani były super,ale ta właśnie pierwsza część wywarła na mnie największe wrażenia.

Marti257 | 2013-05-05

Kto nie zna tej rudowłosej dziewczynki, która bez przerwy pakowała się w kłopoty, a z powodu swoich włosów pogrążała się w otchłani rozpaczy? Z pewnością każdy choć raz słyszał o Ani Shirley, albo przynajmniej kojarzył ją z ta dziewczynką, która wpadła w błoto goniąc krowę, prawie co utonęła w łódce udając panią z Shallot, albo rozbijała szkolną tabliczkę na głowie Gilberta Blytha, bo ośmielił się nazwać ją MARCHEWĄ. Taaak, to właśnie ona! Osierocona dziewczynka, którą przygarnia starsze rodzeństwo z wyspy Księcia Edwarda.
W pierwszej części dopiero poznajemy naszą Anię, dowiadujemy się, że ma niezwykle bujną wyobraźnię i posiada wielkie zamiłowanie do poezji. Przeżywa też straszne męki z powodu swoich rudych włosów, piegowatej twarzy i samego imienia. wielokrotnie powtarzała, że chciałaby się nazywać Kornelia. :)
Podczas pierwszych lat pobytu na Zielonym Wzgórzu, będziemy świadkami jak zaprzyjaźnia się Dianą Berry, która już zawsze będzie jej przyjaciółką od serca. Dowiemy się też,...

Ania z Zielonego Wzgórza jest moją ulubioną lekturą, do której cały czas chętnie wracam. Rudowłosa Ania jest postacią, w której można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Rudowłosa Ania, będzie zawsze w mej pamięci, bez względu na wszystko. Z wielką chęcią, będę czytać tę książkę następnym pokoleniom w mojej rodzinie....

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto