Ania z Zielonego Wzgórza

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Wydawnictwo: Algo
1 453
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

źródło okładki: Algo, 2013

Jakiś czas temu wspólnie z moją córcią przeczytałyśmy moją ukochaną książkę „Marley i ja” J. Grogana. Okazało się, że takie wspólne spędzanie czasu podczas czytania nieco obszerniejszej literatury, niż te wszystkie krótkie bajeczki jest niezwykle przyjemne i sprawia nam mnóstwo radości, dlatego postanowiłyśmy sięgnąć po moją kolejną ulubioną książkę, tym razem była to książka z mojego dzieciństwa.

„Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery to powieść, która jest dla mnie niezwykle sentymentalna, przypomina mi o moim dzieciństwie, o jego zapachach i barwach, o moich marzeniach, pragnieniach, beztroskich chwilach spędzanych na zabawie, czytaniu, malowaniu i spotkaniach z przyjaciółką, z którą śmiałyśmy się i płakałyśmy, zakopywałyśmy sekrety ze szkiełek w ziemi, a nasza fantazja nie miała żadnych granic. Czytając tę książkę wspólnie z moją córcią doznawałyśmy różnorodnych emocji, czasem śmiałyśmy się, następnie płakałyśmy, odczuwałyśmy ogromne wzruszenie i radość,...

zosia_bm | 2014-01-08

Książka, którą czytałam dwukrotnie. Pierwszy raz jako nastolatka (daaaawno temu). Po raz drugi razem z moimi córkami. Mam nadzieję, ze przeczytam ja również z moją wnuczką. Moim zdaniem, powinna być w biblioteczce każdej dorastajacej dziewczyny bez względu na epokę.

Monika KanapaLiteracka | 2014-01-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Rodzeństwo w podeszłym wieku: Maryla i Mateusz Cuthbert’owie, postanawiają przygarnąć jedenastoletniego chłopca z domu sierot. Ma to głównie podłoże praktyczne, ponieważ dziecko ma pomóc sześćdziesięcioletniemu Mateuszowi w prowadzeniu gospodarstwa. Jakże ogromne jest ich zdziwienie, kiedy zamiast chłopca trafia do nich chuda, piegowata, rudowłosa dziewczynka. Mateusz zakochuje się w dziecku natychmiast, Maryla oschła, nauczona przez życie nie ulegania emocjom, pierwszym odruchem chce je „wymienić” na to właściwe. Przecież nie potrzebują dziewczynki. Dziewczynki strasznie wygadanej, wiecznie bujającej w obłokach, chudej, brzydkiej i nic niepotrafiącej. Co takiego ma w sobie jedenastoletnia gaduła, że po upływie niecałej doby staje się dla pary staruszków całym światem?

Gdybym miała opisać Anię musiałabym użyć wszystkich kolorów tęczy, a i tak brakłoby jakiegoś odcienia. Jest po prostu niesamowita. Jako mała dziewczynka roztrzepana, absolutnie niepoprawna i łaknąca każdego ułamka...

nadzieja1925 | 2013-12-13

Lektura z dzieciństwa! Zawsze pozostanie gdzieś tam w moim sercu! Przeczytałam wszystkie tomy Ani (w wieku może 10 lat)! Ta książka zapoczątkowałą to, że teraz czytam godzinami i ogólne zainteresowanie nimi!

Anika | 2013-03-10

Książka mojego dzieciństwa. Będąc dziewięcioletnią dziewczynką zaczytywałam się w przygodach rudowłosej Ani. Przeczytałam wszystkie części.Cała seria jest rewelacyjna.

Lagrema | 2012-01-20

Miłość, przyjaźń, marzenia. O tym jest ta książka. Pełna ciepła bijącego od młodej, zatopionej w świecie wyobraźni dziewczynki, której na każdym kroku przytrafiają się zabawne perypetie. Wzrusza i uczy. Lektura obowiązkowa dla każdej młodej dziewczyny, ale i dla dojrzałej kobiety. Warto było do niej wrócić po tylu latach. Wartości, które ze sobą niesie są ponadczasowe.

wii00 | 2014-12-30

Ta książka kilka lat temu rozpoczęła moją przygodę z czytaniem. W jednym rozdziale śmiałam się,w drugim płakałam. Klasyk sam w sobie! Każdy miłośnik książek musi ją przeczytać!

CicheBaBum | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015
NaNcy | 2014-03-10

Sięgnęłam po tą książkę trochę z przymusu ze strony szkoły, ponieważ w spisie lektur widniała nazwa tego dzieła, a trochę z własnej ciekawości. Widziałam i słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat tej powieści i miałam ochotę przekonać się sama jak jest naprawdę i jakie odczucia będę mieć, gdy ją przeczytam.

Pierwsze zetknięcie z książką było dość specyficzne, ponieważ nie mogłam się do niej przekonać przez lekko nużące pierwsze strony powieści, ale w miarę czasu i trwania przygody przekonałam się, że jednak może być ciekawa.

Ania Shirley to jedenastoletnia, ruda, piegowata i bardzo gadatliwa dziewczynka, która ceni sobie przyjaźń i ubolewa nad tym, że dotąd miała tylko wyobrażonych przez siebie przyjaciół w postaci odbicia w szybie szafeczki na porcelanę i wiatru w dolinie. Ania trafia przez pomyłkę do Matyldy i Mateusza, rodzeństwa, które zamiast niej spodziewało się chłopca do pomocy w ogrodzie i gospodarstwie. Niestety przez pomyłkę do ich drzwi zapukała Ania.

Mateusz...

Nowe stare lektury

Jak dobrze znasz „Anię z Zielonego Wzgórza”? [QUIZ]

Dzisiaj przypada 142 rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery – autorki m.in. serii książek o Ani Shirley – dziewczynce z temperamentem równie ognistym jak jej włosy i nieograniczoną wyobraźnią. Na przygodach Ani z Zielonego Wzgórza wychowywały się całe pokolenia. Sprawdźcie ile pamiętacie z jej przygód!