Ania z Zielonego Wzgórza

Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
Figunia33

Inne wydania

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

• Życie i śmierć
  • Amber
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Dotrzymana obietnica
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Zero

8,07 (15 ocen i opinii)
Dotrzymana obietnica
Jill Anderson

6,76 (34 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8 (1 ocen i opinii)
W drodze nad Morze Żółte
Nic Pizzolatto

8 (1 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,75 (4 ocen i opinii)
Długa Utopia
Terry Pratchett , Stephen Baxter

7 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Monika | 2014-01-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Rodzeństwo w podeszłym wieku: Maryla i Mateusz Cuthbert’owie, postanawiają przygarnąć jedenastoletniego chłopca z domu sierot. Ma to głównie podłoże praktyczne, ponieważ dziecko ma pomóc sześćdziesięcioletniemu Mateuszowi w prowadzeniu gospodarstwa. Jakże ogromne jest ich zdziwienie, kiedy zamiast chłopca trafia do nich chuda, piegowata, rudowłosa dziewczynka. Mateusz zakochuje się w dziecku natychmiast, Maryla oschła, nauczona przez życie nie ulegania emocjom, pierwszym odruchem chce je „wymienić” na to właściwe. Przecież nie potrzebują dziewczynki. Dziewczynki strasznie wygadanej, wiecznie bujającej w obłokach, chudej, brzydkiej i nic niepotrafiącej. Co takiego ma w sobie jedenastoletnia gaduła, że po upływie niecałej doby staje się dla pary staruszków całym światem?

Gdybym miała opisać Anię musiałabym użyć wszystkich kolorów tęczy, a i tak brakłoby jakiegoś odcienia. Jest po prostu niesamowita. Jako mała dziewczynka roztrzepana, absolutnie niepoprawna i łaknąca każdego ułamka...

wii00 | 2014-12-30

Ta książka kilka lat temu rozpoczęła moją przygodę z czytaniem. W jednym rozdziale śmiałam się,w drugim płakałam. Klasyk sam w sobie! Każdy miłośnik książek musi ją przeczytać!

Lagrema | 2012-01-20

Miłość, przyjaźń, marzenia. O tym jest ta książka. Pełna ciepła bijącego od młodej, zatopionej w świecie wyobraźni dziewczynki, której na każdym kroku przytrafiają się zabawne perypetie. Wzrusza i uczy. Lektura obowiązkowa dla każdej młodej dziewczyny, ale i dla dojrzałej kobiety. Warto było do niej wrócić po tylu latach. Wartości, które ze sobą niesie są ponadczasowe.

NaNcy | 2014-03-10

Sięgnęłam po tą książkę trochę z przymusu ze strony szkoły, ponieważ w spisie lektur widniała nazwa tego dzieła, a trochę z własnej ciekawości. Widziałam i słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat tej powieści i miałam ochotę przekonać się sama jak jest naprawdę i jakie odczucia będę mieć, gdy ją przeczytam.

Pierwsze zetknięcie z książką było dość specyficzne, ponieważ nie mogłam się do niej przekonać przez lekko nużące pierwsze strony powieści, ale w miarę czasu i trwania przygody przekonałam się, że jednak może być ciekawa.

Ania Shirley to jedenastoletnia, ruda, piegowata i bardzo gadatliwa dziewczynka, która ceni sobie przyjaźń i ubolewa nad tym, że dotąd miała tylko wyobrażonych przez siebie przyjaciół w postaci odbicia w szybie szafeczki na porcelanę i wiatru w dolinie. Ania trafia przez pomyłkę do Matyldy i Mateusza, rodzeństwa, które zamiast niej spodziewało się chłopca do pomocy w ogrodzie i gospodarstwie. Niestety przez pomyłkę do ich drzwi zapukała Ania.

Mateusz...

CicheBaBum | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Co za styl! Nieskalany błędem. Moje dzieci ( wiek przedszkolny i początek podstawówki) słuchają uważnie kiedy czytam. Ja ukradkiem ocieram łzy, staram się maskować wzruszenie w głosie ściszonym szeptem, a one... Zasypiają! Piękna książka o tym co dla każdego jest ważne. Będzie lekturą szkolną w którejś tam klasie, więc jeszcze nie raz wpadnie nam w ręce;-)
Te opisy przyrody, wyobraźnia Ani... Same ochy i achy z mojej strony ( bo dzieci to raczej lekko pochrapują ale bardzo są ciekawe co dziś spotka Anię:-)

zosia_bm | 2014-01-08

Książka, którą czytałam dwukrotnie. Pierwszy raz jako nastolatka (daaaawno temu). Po raz drugi razem z moimi córkami. Mam nadzieję, ze przeczytam ja również z moją wnuczką. Moim zdaniem, powinna być w biblioteczce każdej dorastajacej dziewczyny bez względu na epokę.

kiniaa_zak | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Już od dawna planowałam tę sentymentalną podróż do Avonlea, skompletowałam więc wszystkie tomy o Ani i tak oto właśnie dotarłam na Zielone Wzgórze. Och, jakże jestem szczęśliwa, że jeszcze raz dane mi było poznać sierotkę Anię Shirley, całkowicie mnie oczarowała! Uwielbiam jej osobowość, wygląd, wyobraźnię i skłonność do wpadania w tarapaty. Geniusz tej książki nie polega na trzymających w napięciu, porywających historiach; na niezwykłej fabule; czy na niespotykanej narracji, ale opiera się na samej bohaterce, z którą czytelnik sam chciałby się zaprzyjaźnić. Lektura tej powieści sprawiła mi dużą radość, miejscami wybuchałam szczerym śmiechem. Jestem pewna, że do tej pozycji na pewno jeszcze kiedyś wrócę. Już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z Anią! Polecam, szczególnie na wakacje :)

Uwielbiam książki Lucy Maud Montgomery, a zaczęło się to właśnie od Ani. Pokochałam jej wyobraźnię, niebanalne pomysły i wpadki. Uwielbiam Mateusza i Marylę, a nawet Małgorzatę Lind. Niezastąpiona książka. Jako mała dziewczynka chciałam być taka jak Ania i wiele się od niej nauczyłam. Teraz również często wracam do tej książki i cieszy mnie tak samo jak za pierwszym razem.

Alicja | 2014-10-27

Dzięki Pani Lucy pokochałam książki. Pokochałam czytanie. Ania zasadniczo wpłynęła na kierunek w jakim rozwijał się mój umysł. Na to jak postrzegam świat, ludzi i samą siebie. Jest dla mnie niedoścignionym autorytetem. To dzięki niej staram się być człowiekiem wciąż lepszym i lepszym. Cudowna dziewczyna, którą pokocha każdy, kto zdecyduje się z nią zapoznać.
Dziś mój 11-letni syn, który właśnie kończy "Anię..." - lekturę piątoklasisty powiedział "jak na babską książkę, to nawet nie jest taka zła" ;)
Ja czytałam jakieś 6 razy. Trzeba. Koniecznie trzeba.
10/10

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.