Okładka książki Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza

Autor:
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
tłumaczenie
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Anne of Green Gables
wydawnictwo
Algo
typ
papier
Figunia33
7.1 (20065 ocen i 1489 opinii)

Opis książki

Najnowsze (2013), pierwsze pełne, polskie wydanie wszystkich książek o Ani w nowym przekładzie Ewy Łozińskiej-Małkiewicz.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty...

źródło opisu: Algo, 2013 + opracowanie własne

Polecamy

Opinie czytelników
Alicja | 2010-03-24
Przeczytana: 24 marca 1994

Miałam 1o lat kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z Anią, podrzuciła mi ją starsza koleżanka, otworzyłam pierwszą stronę i odpłynęłam. Jeszcze do dziś dźwięczy mi w uszach pierwsze zdanie książki:"Dworek pani Małgorzaty Linde stał w tym właśnie miejscu, gdzie wielki gościniec, prowadzący do Avonlea, opadał w dolinę otoczoną olchami i porosłą paprociami, przez którą przerzynał się strumyk mający swe źródło het, daleko w lasach otaczających dwór starego Cuthberta". Pamiętam radość jaka mnie ogarniała, chyba powoli wtedy zaczynałam odkrywać radość czytania i magię książek, które potrafią tak pochłonąć, że zapomina się o całym świecie.
Taka była dla mnie Ania, choć bohaterka zupełnie nieżyciowa na dzisiejsze realia, z jej wybujałą wyobraźnią i nieustającą radością życia. Ale może właśnie to sprawiło, że do tej książki wracałam nie raz, już nawet nie pamiętam ile razy czytałam te powieść, wiem, że jedna z moich pierwszych kopii się rozpadła i musiałam zakupić drugą.
Ania była lekarstwem na...

Jest to ciepła, radosna i mądra powieść, bez wątpienia jedna z najukochańszych książek mojego dzieciństwa. Za pomocą przygód Ani, autorka przekazała ponadczasowe treści i wartości; pokazała co tak naprawdę liczy się w życiu i czym było by ono bez marzeń…
W tej lekturze zakochałam się od pierwszego przeczytania i do dziś mam do niej ogromy sentyment.Polecam każdej dziewczynie.

młoda_pisarka | 2014-03-07
Przeczytana: 19 maja 2006

Chyba każdy zna tą opowieść. Pamiętam, że nigdy nie chciałam być Anią, mimo wszystko. Ta książka pokazała mi przede wszystkim, że moje życie, to dobre życie i czasami nie trzeba marzyć o niczym więcej, bo niektórzy marzą o tym, co mam na przykład ja.
Gdybym mogła spotkać Anię, chciałabym jej powiedzieć: "Dziękuję".

Justyna | 2010-01-23

Ania z Zielonego Wzgórza...
Tysiące słów, wspomnień i marzeń wiąże się dla mnie z tą książką. Cudowna, fantastyczna, piękna, dojrzała, mądra, śmieszna, wzruszająca ta książka jest dla mnie. Po jej przeczytaniu byłam nią oczarowana. Opanowała mnie jej magia, zachwyciłam się nią i koniecznie chciałam przeczytać następne jej przygody i razem z nią przeżywałam jej smutki i radości, wspólnie dokonywałam z nią wyborów...ah
Polecam ją każdemu, nawet dorosłej osobie
Książka uczy i świetnie kształtuje charakterek młdej panny lub nawet pana:)
Jeszcze raz polecam

Dominka1 | 2014-02-27

"Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery to jedna z najbardziej znanych powieści skierowanych do dzieci.Historia rudowłosej dziewczynki ,która znajduje dom u starszego rodzeństwa na Wyspie Księcia Edwarda podbiła serca młodszych i starszych czytelników.Na czym polega jej fenomen?
Od pierwszych stron książka wyróżnia się wyjątkowo malowniczym językiem.Z niezwykłą łatwością autorka kreśli przed czytelnikiem obrazy prześlicznych miejsc i sugestywne portrety opisywanych ludzi.
Niemal czuję się urok spokojnego popołudnia na kanadyjskiej prowincji,prawie widzi się zdziwionego Mateusza ,który dostrzega mała dziewczynkę,która przez całą drogę do Avonlea nie przestaje mówić.
Cała fabuła koncentruje się wokół tytułowej bohaterki. Egzaltowana i gadatliwa Ania zmienia życie swoich opiekunów oraz przez swoje roztargnienie i skłonność do marzeń popełnia liczne gafy i bardzo często przeżywa zabawne przygody. Zawiera pierwsze przyjaźnie, zaczyna swoją edukację oraz popada...

Danway | 2011-12-30
Przeczytana: 1993 rok

Niebagatelna powieść, której znają prawie wszyscy i prawie wszystko zostało powiedziane o tej lekturze... Mimo wszystko ja też dołożę swoje trzy grosze...

Książka ta przypadła mi do gustu (chociaż to lektura zdecydowanie dziewczęca)... Przygoda wesołej i wiecznie uśmiechniętej Ani od zawsze bawią do łez... Po przeczytaniu książki człowiek ma ochotę na jakieś figle i psoty... Czyta się ją bardzo dobrze, dlatego z tego miejsca mogą ją śmiało polecić wszystkim bez względu na wiek oraz płeć... Naprawdę warto i nie patrzcie na nią jak na lekturę, ale jak na powieść o nieco zwariowanej sierocie...

Librarianka | 2010-07-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1964 rok

Książka, do której wracałam wielokrotnie. Z radością sięgałam po pozostałe tomy cyklu o rudowłosej marzycielce. Znaleźć się "w otchłani rozpaczy", "pokrewna dusza" - te cytaty z "Ani" "żyły" w moim rodzinnym domu, a słowa "dziwny wyraz odmalował się na jej twarzy" / opis reakcji pastorowej po spróbowaniu ciasta z dodatkiem kropli walerianowych/ starczał za "recenzję" nieudanego kulinarnego wyczynu. Gorąco polecam wszystkim młodym ciałem i duszą!

boziaczek | 2012-06-18

Wspaniały powrót do czasów dzieciństwa:)

Ervisha | 2010-05-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Bezdomne, samotne, spragnione miłości dziecko, które w pierwszą noc na Zielonym Wzgórzu do snu kołysze gorzki płacz, zostało wprowadzone do literatury ponad wiek temu. I od tego czasu jest ikoną. Ruda, piegowata, chudziutka Ania łączy w sobie te wszystkie dobre cechy, które się w ludziach ceni, i te złe, które może wybaczyć każdy, nawet najbardziej surowa Maryla. Dziecko, którego ojczyzną stanie się maleńka wyspa u wybrzeży Kanady, pokazuje światu, że życie ma o wiele więcej barw i odcieni, niż się może komukolwiek wydawać. Dziewczynka, która kocha rzeczy małe równie mocno jak wielkie, a wszystko przeżywa tak, jakby było najistotniejsze na świecie.

Ania i książki o niej są - a przynajmniej mogą być - receptą na prawie wszystkie smutki świata. Z Aninym jutrem, zawsze nowym i wolnym od błędów, wyobraźnią, która potrafi płatać figle i czynić cuda, oraz niesamowitą zdolnością egzaltowanego patrzenia spoza pudełka, tak, by raczej istniały końce smutnych początków niż początki smutnych końc...

Pierwsza, najlepsza, najwspanialsza książka mojego dzieciństwa.

Zostałam nazwana na cześć głównej bohaterki - bo moja mama także uwielbia "Anię z Zielonego Wzgórza" - i w młodości, zawsze mówiła, że kiedy będzie miała córkę to nazwie ją Ania:) No i jestem:)

Główna bohaterka jest wspaniała - jeśli szuka się wzoru do naśladowania, po prostu wystarczy przeczytać:)!!

PS. Uważajcie na przekłady tej książki. Moim zdaniem najlepszy i najpiękniejszy to ten Rozalii Bernsteinowej z 1985 r. - kiedyś w sklepie prawie padłam, kiedy zobaczyłam inne tłumaczenie:)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku