Rachunkowość i zarządzanie kapitałem intelektualnym. Koncepcje i praktyka

Wydawnictwo: Osrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr
biznes, finanse

Prof. dr hab. Alicja Jarugowa jest uznanym autorytetem w dziedzinie rachunkowości, członkiem wielu międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych. Przez wiele lat kierowała Katedrą Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, wykładała również na innych uczelniach w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii). Jej praca naukowa i działalność w Krajowym Komitecie Standardów Rachunkowości koncentrują się na procesie harmonizacji norm i zasad rachunkowości w Polsce z dyrektywami Unii Europejskiej i Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Justyna Fijałkowska odbywa studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.Rachunkowość i zarządzanie kapitałem intelektualnym to pierwsza w polskim piśmiennictwie publikacja podejmująca temat wyceny kapitału intelektualnego. Autorki przybliżają znaczenie kapitału intelektualnego i rachunkowości zasobów ludzkich w procesie ewolucji rachunkowości konwencjonalnej. Publikacja szczegółowo omawia zagadnienia, takie jak: zasady zarządzania wiedzą, ewolucja rachunkowości zasobów niematerialnych, definicje, koncepcje i klasyfikacja kapitału intelektualnego, metody pomiaru i komunikowania jako podstawy zarządzania kapitałem intelektualnym, zastosowanie koncepcji pomiaru i zarządzania kapitałem intelektualnym.Interesująca charakterystyka aktualnych sposobów rozwiązywania problemów związanych z prezentacją oraz pomiarem wartości niematerialnych i prawnych, z zaakcentowaniem miejsca i funkcji zasobów pracy i kapitału intelektualnego. Dedykowana szczególnie tym, którzy chcą zarządzać przedsiębiorstwem w sposób efektywny i nowoczesny.