Las wokół

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Częstochowa, Kalinin
historyczna
Michał

Są to trzy opowieści o losach ludzi uwikłanych w ustrojowo-propagandową walce klas, a także o wrogach socjalizmu represjonowanych w różnych latach Polski Ludowej. Książka świetnie napisana z galerią znakomicie nakreślonych postaci, tak z jednej, jak drugiej strony ustrojowej bariery. Dla wielu czytelników będzie to przypomnieniem tamtych, niełatwych lat.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: Skan

ilo99 | 2017-10-17

Trzy opowiadania, które łączy podobny los głównych bohaterów. Nie chcieli pójść z prądem, ulec presji otoczenia, sprzeciwili się władzy komunistycznej i ponieśli za to karę. Światowej sławy organista, który wrócił do Polski razem z armią Andersa nie mógł więcej koncertować, gazda porzucił syna milicjanta , a mężczyzna grający w filmie fałszującym prawdę o Katyniu skończył jako robotnik budujący tamę. Już na podstawie losów tych ludzi widać, o czym jest ta książka. Tematyka ważna, tyle że opisana w dość irytujący sposób, to znaczy męczącym, rozwlekłym językiem, który sprawia, że czytelnik ma ochotę przerzucić parę stron w poszukiwaniu bardziej frapujących fragmentów. Niestety, wyjątkowo drażnił mnie również głos lektora. Lekko sepleniący i zupełnie nieodpowiedni dla narratora pierwszego opowiadania, czyli młodego mężczyzny.

Wojciech Moskal | 2017-01-11

za krótkie ale świetne