Odwrotniak

Książka jest przypisana do serii/cyklu "poza seriami". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Czy losy dwojga ludzi żyjących w różnych czasach mogą splatać się i przenikać nawzajem? Czy ze strachu przed światem można żyć tak, jakby się nie żyło? I czy miłość i nienawiść to na pewno dwa różne uczucia? Izabela Grycz poczuła, że żyje, dopiero wtedy, gdy w 1946 roku poznała malarza z kulą w głowie. Teraz, u schyłku życia, za wszelką cenę próbuje wygrzebać ze szwankującej pamięci...

Izabela Grycz poczuła, że żyje, dopiero wtedy, gdy w 1946 roku poznała malarza z kulą w głowie. Teraz, u schyłku życia, za wszelką cenę próbuje wygrzebać ze szwankującej pamięci wspomnienie tego, jak zgasł tamten płomienny romans.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1543&v=_

Paulina | 2019-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

"Odwrotniak" Jakuba Małeckiego - to kolejna przeczytana książka tego autora. Główną cechą oraz znakiem rozpoznawczym Małeckiego w jego powieściach - są emocje. Nie wiem jak on to robi, ale potrafi trafić w punkt, potrafi tak ukazać mentalność i zachowania ludzi, że czytając jego książki, mam wrażenie, że znam te osoby od zawsze. Pokazuje cechy ludzi w sposób subtelny i prosty a zarazem odważny. Niby każdy z nas wie,jacy jesteśmy i jakie posiadamy wady oraz zalety,lecz ciężko nam jest się z tym pogodzić. Jakub Małecki nie boi się obnażyć naszych wad i słabości, mówi otwarcie i szczerze o tym o czym każdy z nas myśli ale boi się powiedzieć na głos. Ta książka jest właśnie o naszych niedoskonałościach,niespełnionych marzeniach ale przede wszystkim o tęsknocie. Zagłębiając się w "Odwrotniaku", będziemy świadkami sytuacji absurdalnych, dziwnych, smutnych - takich które dają do myślenia. Poznamy dwójkę bohaterów, obydwie osoby za czymś tęsknią,jedna obsesyjnie kocha i zarazem nienawidzi,...

tanya | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Dla mnie całkiem przeciętna. Nie porwał mnie język, nie uwiedli bohaterowie, nie pochłonęła historia. Szkoda, bo pierwsze dwie strony obiecały mi złote góry i cuda-niewidy. Kapkę sympatii czułam jedynie do Izabelli w jesieni wieku. Starość zawsze budzi we mnie jakieś coś.

Renata | 2018-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Czy jak się w Wigilię dobrą książkę skończy to cały rok tylko dobre czytać się będzie? Oby! Jakoś słabiej ten "Odwrotniak" na LC oceniony był a tu taka niespodzianka. Trochę o miłości, trochę jakby kryminał a trochę o samotności. I znów pytanie się rodzi jak po prawie każdym Małeckim, skąd ten chłopak ma to w głowie, że tak świat widzi. Tyle prawdy o ludziach i tak trafnie napisanej, lubię Małeckiego po prostu.

Moniss | 2018-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 28 września 2018

Po znakomitych pozycjach jak "Dygot" oraz "Rdza" w stosunku do "Odwrotniaka" miałam wygórowane oczekiwania, zbyt wygórowane. Da się wyczuć w tej powieści jeszcze niedopracowany warsztat pisarski, postacie również są kreślone koślawą kreską. Fragmentami "Odwrotniak" wbija w fotel, fragmentami się dłuży. Nie jest to najlepsza pozycja Małeckiego, jednak warto się z nią zapoznać.

Sylvilla | 2018-09-17

"Odwrotniak" Jakub Małecki
Po "Odwrotniaka" sięgnęłam z ciekawości. Bo przeczytałam "Dygot"... Bo każda powieść Małeckiego jest chwalona... Pierwsze strony mnie nie zachęciły. Jakoś tak płasko, chaotycznie, nie porywająco... Ale w miarę, jak przekręcałam kolejne kartki, coraz bardziej mnie ta książka pochłaniała.

Małecki serwuje nam przeplatańca złożonego z dwóch historii. Jest Izabela, 91-letnia kobieta naznaczona piętnem trudnej miłości. Oraz jej wnuk Ignacy, człowiek który nosi znamiona świra... Ignacy ma jasno wytyczony cel, ale jest życiowo nieporadny. No i jak na rasowego introwertyka, pielęgnującego w sobie nienawiść przystało nie ma w nim ani spontaniczności, ani ekspresji.
Dzięki swemu znienawidzonemu, przebojowemu współlokatorowi poznaje studentkę Adę i z miejsca się w niej zakochuje. Fascynuje go jej osoba, pochłania do tego stopnia, że stalkuje ją pod uczelnią, robi z ukrycia zdjęcia. W domu pisze do niej listy, których z założenia nigdy nie wyśle.
Ignacego w życiu w...

ChristinaL | 2018-09-11

Warsztatowo ksiazka bardzo dobra, ma piekny rytm. Glowilam sie nad tym o czym wlasciwie jest ta powiesc.
Zdecydowanie to historia niespelnionych milosci, perypetii wieku starczego i przypadkow glupoty w zyciu ludzi mlodych.
Bardzo istotne sa tu pamiec i umiejetnosc snucia opowiesci.
To ksiazka o ksiazce.
Niestety po swietnym poczatku czytelnik grzeznie w zbyt wymyslnej, meczacej i nieprzekonujacej fabule.
Najwiekszym grzechem "Odwrotniaka" jest arcynuda.
Choc nalezaloby zaznaczyc mniej gwiazdek, to nie jestem w stanie. Uwielbiam Maleckiego za "Dygot".

Rachelcia | 2018-09-03
Przeczytana: 02 września 2018

Książka równie dobra jak "Rdza". Teraźniejszość miesza się z przeszłością, nie do końca wiadomo, co tu jest prawdziwe, a co jest wytworem wyobraźni czy majakami. Jest trochę lirycznie, dziwnie i bardzo niejednoznacznie, z tekstu wyziera istny ogrom emocji. Mocno zżyłam się z bohaterami, kibicowałam im do samego końca. Dziwaczne, ale niezłe.

bookworm | 2018-08-02
Przeczytana: 01 lutego 2018

Pisana doskonałym językiem spleciona historia babci i wnuka. Wzruszyły mnie fragmenty o seniorce, zwracające uwagę na przygnębiającą codzienność najstarszego pokolenia. Na pewno skuszę się na coś jeszcze od tego Pana

nowyktosgdzies | 2017-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2017.05 maj
Przeczytana: 27 maja 2017

Książka mnie nie porwała, chociaż cienka to do ok. połowy nawet lekko mnie nużyła, nie kupowałam tej historii. Potem coś się zmieniło, kilka anegdot, kilka rozdziałów które będą wspominać słodko-gorzko (np. babcia, która chce tylko żeby ktoś kupił jej lupę... ogromny smutek). I sama końcówka, która niestety była mało wiarygodna dla mnie.
Plus za styl - dosyć szorstko i nijako opowiadane nawet smutne/emocjonalne/drastyczne sceny robiły na mnie wrażenie. I podoba mi się motyw powtarzalności życia babci i wnuczka.

EdyMon | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017, Ulubione
Przeczytana: 16 lutego 2017

Zaczęłam czytać tę książkę ze zwykłej sympatii do Małeckiego i jego twórczości. Cóż, początek niezbyt udany, nieco chaotyczny jak dla mnie i nie zapowiadający fabuły która może mnie „porwać” albo przynajmniej wzniecić jakieś uczucia i poruszyć zmysły. Myliłam się. :0

Autor jakby słysząc moje skargi, nie pozostawił mnie zbyt długo w takim oto odrętwieniu. To była chwila, uczucie jakby mi ktoś wylał kubeł lodowatej wody na głowę. Szok. Chwila konsternacji i decyzja – „Teraz już tego tak nie zostawię” - pomyślałam i czytałam dalej. Niemal chłonęłam stronę po stronie czekając na kolejne zwroty akcji o ile oczywiście akcję z lupą można nazwać „akcją”. W tym cały fenomenem tego autora. Z niczego zrobi wielkie COŚ. A akcji w wydaniu Małeckiego coraz więcej i ostrzej.

Czytając te powieść miałam wrażenie jakby wszystko zwolniło, bo tu nie ma miejsca na pośpiech, wszystko jest jakby na swoim miejscu i w odpowiednim czasie – a jednak nieprzewidywalne. Do tego lapidarne dialogi, które...