Zaburzenia odżywiania

Seria: Lekarz Rodzinny
Wydawnictwo: Helion
poradniki

Zaburzenia odżywiania można podzielić na cztery główne zespoły: anoreksję, bulimię, kompulsywne objadanie się oraz otyłość. Mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ? dlatego nie wolno ich lekceważyć. Pierwsze trzy rodzaje zaburzeń są typowe dla okresu dojrzewania, charakteryzującego się dużą aktywnością hormonalną i intensywnym rozwojem fizycznym. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią dziewczyny i młode kobiety (około 90%). Mimo że przypadłości te mają bezpośredni wpływ na wygląd zewnętrzny, u ich źródła zazwyczaj leżą problemy natury psychicznej. Ostatnie zaburzenie należące do tej grupy ? otyłość ? jest spowodowane nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w organizmie. Problem ten dotyka coraz większej części społeczeństwa i jest przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. W książce omówiono następujące zagadnienia: rozpoznawanie zaburzeń odżywiania, przyczyny zachorowań i profilaktyka, leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne oraz operacyjne. Seria Lekarz rodzinny to nieocenione źródło informacji pomagające zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z daną chorobą. Informacje są przedstawione w dostępny sposób i nie pomijają żadnych istotnych szczegółów. Wszystkie książki powstały pod czujnym okiem ekspertów, w oparciu o najnowsze, kompleksowe dane. Weź swoje zdrowie we własne ręce i zacznij aktywnie wpływać na przebieg choroby. Tak wiele zależy od Ciebie. Katarzyna Wrotek jest doktorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii. Przez wiele lat była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie. Obecnie pracuje jako alergolog w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.

iwka | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016