Jankes na dworze króla Artura. Na motywach powieści Marka Twaina

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
komiksy
geokuba

"Jankes na dworze króla Artura" to opowieść rysunkowa oparta na motywach książki Marka Twaina. Główny wątek stanowią perypetie współczesnego człowieka przeniesionego w czasy panowania legendarnego króla Artura. Opowieść zawiera wiele prawd zawsze aktualnych. Bohater wpada w ciągłe tarapaty z powodu swojej odrębności, innego spojrzenia na świat i stosunku do niego. Komiks jest też satyrą na typowego quasisupermana, który w każdych warunkach chciałby otaczającą go rzeczywistość upodobnić do amerykańskiej.
Akcja opowieści toczy się wartko, a niewątpliwym walorem jest twainowskie poczucie humoru, z którego wiele udało się zachować w słowie i rysunku.

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jedzosław | 2019-06-12

Czytałem w wieku wczesnonastoletnim. Nie czytałem oryginału Twaina, na którym komiks jest oparty, ale dzisiaj, po latach, wiedząc co nieco więcej o historii, stwierdzam, że to komiks kompletnie ahistoryczny, a jego satyra jest po prostu gruba. Sprytny Amerykanin w czasach ciemnoty, szkoda tylko, że to "ciemnota" w wyobrażeniu XIX-wiecznym- właśnie wtedy dość powszechna była prostacka krytyka epoki i ogólniki na jej temat.
W komiksie mamy na przykład dosyć naiwne przekonanie, że w VI wieku odbywały się turnieje rycerskie, a rycerze nosili pełne zbroje. Pierwszy turniej to dopiero XI wiek, a pełne zbroje to wynalazek późnośredniowieczny. Samo rycerstwo jako stan w VI wieku dopiero się kształtowało. Średniowiecze trwało bowiem tysiąc lat i miało różne okresy. W VI wieku mieszały się jeszcze rzymskie, antyczne wzorce z barbarzyńskimi, podczas gdy komiks sugeruje, że w VI wieku średniowiecze wyglądało tak, jak w XV. Rozumiem, że ten komiks to fantastyka, ale jednak utrzymana w...

Dominika | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

"Jankes na dworze króla Artura" to drugi w życiu komiks przeczytany przeze mnie. I chyba nie ostatni, chociaż zdecydowanie wolę tradycyjne książki.
Akcja (jak to w komiksach) toczy się bardzo szybko, dialogi niekiedy były dość zabawne. Grafika też niczego sobie patrząc na rok wydania 1989.

Fajny przerywnik na godzinkę czytania między grubszymi tomiskami.