Książki Moja Miłość

Okładka książki Książki Moja Miłość Hubet Hurbański, Anna Klejzerowicz, Jolanta Kwiatkowska, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Piotr Olszówka, Katarzyna Pessel, Andrzej S. Pilski, Aleksander Sowa, Ewelina Staniszewska, Sylwia Szymkiewicz-Borowska, Andrzej Te, Joanna Turczyn, Monika Walas, Bogdan Wawrzyniak, Przemysław Wieczorek, Agata Wiśniewska, Magdalena Witkiewicz
Okładka książki Książki Moja Miłość
Hubet HurbańskiAnna Klejzerowicz Wydawnictwo: Radwan inne
inne
Radwan
2011-01-01
2011-01-01
opowiadania

Ta niewielka bo mająca tylko trochę ponad 130 stron książeczka , jest zbiorem opowiadań . Lubię opowiadania , ale te w większości nie przypadły mi jakoś do gustu . Tak naprawdę tylko trzy , no cztery (chociaż czwarte , raczej opowiadaniem nie jest) na piętnaście opowiadań wywołało u mnie jakieś pozytywne emocje . Reszta jakaś taka...niedopracowana . Ale oczywiście tyle gustów ile czytających ludzi , więc nie skreślam jej tak całkiem , może komuś spodoba się bardziej . Ja polubiłam takie opowiadania : ''Książka na poprawę humoru ''; '' Przygoda z ludźmi '' ; '' Mur z książek '' i ostatnia pozycja w tej publikacji ''Światowy Dzień Książki '', to ostatnie '' opowiadanie '' sprawiło że nieźle się ubawiłam :)

Spodobały mi się tylko 4 opowiadania m.in :

- W pogoni z mordercą
- Pasażer
- Uczeń Czarodzieja
- Nawet gołębie popełniają samobójstwo

„Książki – czerpiemy z nich siłę, uczymy się z nich. Są wiernymi przyjaciółmi. Towarzyszą nam przez całe życie, tak jak zapach… Nieodłączne źródełko każdego człowieka. Znają nasze myśli, sekrety. Nigdy się na nas nie gniewają, nawet wówczas, gdy kłócimy się z nimi…”*

Książka jest dla nas odskocznią od codzienności, skarbnicą wiedzy, przygód, niesamowitych historii. Pobudzają naszą wyobraźnię, wyruszamy dzięki nim w różne miejsca, oraz w inne czasy. Pozwalają nam poszerzyć naszą wiedzę. Wzruszają, złoszczą, bawią…

„Książki Moja Miłość” to zbiór czternastu opowiadań napisanych przez różnych autorów znanych i tych mniej znanych z okazji Dnia Książki.
Opowiadania są różne. Kryminały, komedie, filozoficzne, z punktu młodzieży. Różne, dużo, ale na jeden temat – książki. Poznamy różne historie związane z książkami, które bawią, uczą, zmuszają do myślenia, a czasem rozmarzą gdy dzięki książce zrodzi się miłość… Tak więc do wyboru do koloru, z pewnością każdy coś dla siebie znajdzie. ;)

Co mogę powiedzieć o tej książce? Bałam się trochę jak ją odbiorę. Teraz mogę powiedzieć, że było różnie. Opowiadania są różne, jedne podobały mi się bardziej, drugie miej. Uczucia też były mieszane. Uśmiałam się przy opowiadaniu „W pogoni za mordercą”, czytając je miałam ubaw z wyobrażania sobie tej sceny, tym bardziej, że bohaterki przypominały mi pewne osoby ;). Wzruszyłam się przy „Miłość dzięki książce”, ma się wrażenie, że taka sytuacja może się zdarzyć każdemu z nas. Trzeba tylko… czytać ;).
„Książki Moja Miłość” czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością. Język jest różny z racji, że i autorzy są różni, a jak wiemy każdy ma swój styl. Polecam!

*str. 61

Z reguły nie czytuję e-booków. Po prostu męczę się przy tym. Jednak, kiedy otrzymałam propozycję zrecenzowania tego zbioru opowiadań, z ogromną chęcią się zgodziłam. Sama książeczka już od początku mnie intrygowała, bo chciałam się dowiedzieć, co takiego wymyślili na uczczenie Światowego Dnia Książki.

„Książki moja miłość”, to zbiór opowiadań, które czyta się z przyjemnością przy kubku herbaty, kawy bądź gorącego kakao. Jednak, ta z pozoru niewinna książeczka, nie jest wcale taką lekką lekturą, na jaką wygląda. Poszczególne prozy są dającymi do myślenia tekstami, nad którymi czytelnik musi się przez chwilkę zastanowić. Już na samym początku, zmusiło mnie do refleksji pierwsze opowiadanie autorstwa Andrzeja S. Pilskiego o znaczącym tytule: „Lubimy książki”. Bo co to właściwie znaczy, że ktoś lubi czytać? Kim tak naprawdę jest książkoholik, bądź po prostu miłośnik książek? Na te pytania już sami musimy sobie odpowiedzieć, a później ocenić swoje miejsce w tym światku czytelniczym.

Wśród tych siedmiu opowiadań, każdy znajdzie coś dla siebie. Jest w tym zbiorze motyw fantastyczny, kryminalny, a także obyczajowy. Nie będę tutaj omawiała każdego opowiadania z osobna. Chciałabym jednak przytoczyć te, które najbardziej spodobały się mnie samej. Tak jak już wyżej wspomniałam, pierwszy tekst dał mi wiele do myślenia, dlatego też, został szczególnie przeze mnie zapamiętany. „Lubimy książki”, to krótka proza, gdzie bohaterowie dyskutują na temat czytelników. Natomiast: „W pogoni za mordercą” jest pozycją, która najbardziej mnie zaciekawiła. To opowiadanie stworzyły trzy autorki: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Sylwia Szymkewicz-Borowska oraz Katarzyna Pessel. Trzy bohaterki o tych samych imionach zdecydowały się na złapanie seryjnego mordercy na własną rękę. Zabrakło mi niestety w tym akcji. Historia wydała mi się nierozwinięta. Ale chyba takie są wady krótkich opowiadań, prawda? Z chęcią przeczytałabym rozszerzoną wersję „W pogoni za mordercą”, gdyż autorki zaciekawiły mnie, a także wykreowały dość intrygujące postaci. Chciałabym je bardziej poznać. Piotr Olszówka zaprezentował czytelnikom tekst pod tytułem: „Uczeń czarodzieja”, w którym tytułowy uczeń poddany jest pewnemu testowi. Więcej nie powiem, gdyż zdradziłabym zbyt wiele. Ta historia jest króciutka, więc nie będę zdradzała szczegółów. Mojej uwadze nie umknął tekst pani Jolanty Kwiatkowskiej „Światowy Dzień Książki”. Śmiałam się z niego a także delektowałam tym podanym mi daniem.

Pozycja „Książki moja miłość” naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, zwłaszcza, że rozmiar tej książeczki wcale nie jest zbyt duży. Jednak, siedem opowiadań, które się znajdują w tym zbiorze są bardzo interesujące. Są w nich momenty na chwilę grozy a także śmiechu. Nieraz się denerwowałam, a także zaskakiwałam przebiegami akcji poszczególnych historii. Także styl, w jakim są napisane te opowiadania, jest bardzo ciekawy. Teksty czyta się w bardzo ekspresowym tempie i z miło spędzonym czasem.

Moje zainteresowanie elektryczną formą książek jest bliskie zeru. Dlatego też bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, że „Książki moja miłość” powstała także w wersji papierowej. Jest to duże ułatwienie dla takich miłośników papierowych lektur jak ja. ;) Dodatkową zaletą tego zbioru opowiadań jest to, że pieniążki z jego zakupu pójdą na szczytny cel. Więcej można się dowiedzieć, czytając bloga jednej z autorek tej książeczki, znanej w blogosferze jako Sil.

Mam nadzieję, że takie książki jak: „Książki moja miłość” będą wydawane co roku, aby uczcić Światowy Dzień Książki. Takie dzieła są miłym ukazaniem faktu, iż pisanie i czytanie są
pasjami, które warto przekazywać innym.

Recenzja została opublikowana również na blogu: http://zeswiatafantazji.blogspot.com/

„Książki moja miłość”, to zbiór opowiadań, które czyta się z...

„Książki Moja Miłość” jest zbiorem siedmiu opowiadań, napisanych przez zupełnie różne osoby, które łączy jedno: miłość i szacunek do książek. To właśnie te uczucia sprawiły, że powstała tego typu lektura w formie e-booka, którego można przeczytać zarówno na ekranie swojego komputera jak i komórki. Jego stworzenie, miało na celu uczczenie Światowego Dnia Książki, które przypada 23 kwietnia. I właśnie dzięki tej inicjatywie, zarówno ja jak i inne osoby, mają możliwość zapoznania się ze znajdującymi się tam utworami.

Zazwyczaj rzadko sięgam po zbiory opowiadań, a zwłaszcza po te, napisane przez różnych autorów, ponieważ każda osoba ma inny sposob pisania, jednak przede wszystkim dlatego, że w antologiach nie znajdę długiej i rozbudowanej akcji, dzięki ktorej wciągnę się w opisywany świat na długie godziny. Z tego też powodu do czytania otrzymanej elektronicznej książki, podeszłam bardzo ostrożnie. Jak się okazało, bylo to zupełnie zbędne, ponieważ poznałam krótkie, aczkolwiek bardzo ciekawe i wciągające historie, które urozmaiciły mi czas wolny.

W pozycji "Książki Moja Miłość", czytelnik znajdzie zarówno opowiadania fantastyczne, obyczajowe oraz kryminalne. Prawie w każdym z nich, przeplata się motyw książki i jak można było się spodziewać, jedne utwory przypadły mi bardziej do gustu, aniżeli drugie. Sama nie wiem z czym jest to związane, ponieważ każda znajdująca się w książce historia napisana jest językiem lekkim i łatwo przyswajalnym, dzieki czemu tą pozycję czyta się w tempie ekspresowym.

Opisywaną przeze mnie pracę zbiorową, mogę polecić tak na prawdę każdemu. Jest to sympatyczna lektura, w której można znaleźć lepsze i gorsze utwory. Zbiory opowiadań oprócz zalet, posiadają również wady, o części ktorych wspomniałam wcześniej, jednak dzięki tego typu lekturze w łatwy, a zarazem przyjemny sposób możemy poznać naprawdę dobrego autora, który swoim piórem będzie w stanie nas oczarować. Dlatego jeżeli masz ochotę m.in. wraz z trzema kobietami odnaleźć seryjnego morderce, poznać losy zmarłej księżniczki lub poprostu pofilozofować na temat książek, jest to pozycja dla Ciebie

Książki moja miłość to zbiór opowiadań wydany w formie ebooka przez wydawnictwo ebookowo.pl z okazji Światowego Dnia Książki. Autorami siedmiu opowiadań są miłośnicy książek. Głównym tematem tych opowiadań są właśnie książki.

Wśród tych opowiadań znajdują się te o tematyce kryminalnej, a nawet fantastycznej, mają charakter miłosnej opowieści, ale autorzy spojrzeli na książkę tak jak najlepszy filozof czy też młody człowiek. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a jeszcze bardziej chylę czoła, bo wiele z opowiadań to debiuty autorów ;]. Ten zbiór czyta się bardzo przyjemnie, pozwala nam molom książkowym spojrzeć na czytanie w inny sposób, może i dla niektórych nieznany. Przedstawia również problem niewielkiej ilości czytelników, a przynajmniej ja to tak odbieram. Każde z opowiadań ma w sobie to coś, a jeśli nikogo nie obrażę to wyróżniłabym 3 spośród nich :

"Światowy Dzień Książki" p. Jolanty Kwiatkowskiej - wyróżnienie za niespodziewane opowiadanie doprowadzające do łez, chociaż tak do końca nie jestem pewna czy to opowiadanie ;)

„W pogoni za mordercą” autorstwa p. Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, p. Sylwii Szymkiewcz-Borowskiej oraz p. Katarzyny Pessel - wyróżnienie za stworzenie wspaniałych postaci, które myślę, że wzorowane były na autorkach i za niespodziewane zwroty akcji ;]

"Pasażerka" p. Joanny Turczyn - za przedziwną fabułę i ciekawe zakończenie ;]

Cały zbiorek odbieram bardzo pozytywnie i proszę o więcej takich książek ;) Mam nadzieje, że powstanie jeszcze wiele takich projektów. Nie zdradzam więcej treści i zapraszam do lektury, bo na prawdę warto ;]

KSIĄŻKĘ OTRZYMAŁAM OD WYDAWNICTWA EBOOKOWO.PL

Wydaje się, że łatwo jest zinterpretować miłość do książek. Większość czytelników, bez wahania powie, że uwielbia szelest kartek, zapach tuszu i możliwość teleportacji do innego świata. Zgadzam się z tym, książka to przygoda, to interesujący sposób na zaistnienie w historii nie z tej ziemi, ale czytanie to też intymność, szczególna więź powstająca między piszącym, a czytającym, gdyż wszystkich nas łączy jedna namiętność, książki.

Z tej wielkiej pasji powstał e-book „Książki Moja Miłość”. Zbiór opowiadań został wydany z okazji Światowego Dnia Książki 2011, a jego autorzy to ludzie posiadający szeroki zakres zainteresowań, marzeń i planów. Opowiadania łączy motyw- słowo pisane, myśl ludzka, wyobraźnia, wszystko co zamyka się w pięknie brzmiącym słowie książka.

Na e–book składa się siedem historii o różnej tematyce i sile oddziaływania.
Przygodę rozpoczynamy opowiadaniem „Lubimy książki” Andrzeja Pilskiego. Jest to idealny początek. Ten krótki utwór, przypominający wywiad jest zbiorem ciekawych przemyśleń zabarwionych subtelnym, trafnym dowcipem, a ponadto znajdziemy w nim receptę na czytanie e-booków. W sposób płynny przechodzimy do twórczości Joanny Turczyn. „Pasażerka” to historia która trafiła do mojego serca, autorka w interesujący sposób przedstawiła rolę książki w naszym życiu. W tej krótkiej formie literackiej doskonałą metodą zostały opisane emocje - bardzo ulotne – które nienachalnie, trafiają do czytelnika i zmuszają do refleksji. Po tej nostalgicznej, szybkiej przejażdżce pociągiem , trafiamy w intrygę skrojoną na miarę Kojaka. „ W pogoni za mordercą” do akcji wkracza boskie trio, Aniołki Charliego, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Sylwia Szymkiewicz-Borkowska i Katarzyna Pessel. Łobuz nie bojący się kary boskiej, na podstawie wykradzionego rękopisu popełnia przestępstwo. Bohaterskie dziewczyny postanawiają zorganizować zasadzkę. Stresu przy tym co niemiara, dowcipu nie brakuje no i mamy ostrego detektywa, czegoż więcej potrzeba. Trwając w doskonałym nastroju, prosto z kryminalnej afery wpadamy w szkolne klimaty. Jolanta Kwiatkowska w „Światowym Dniu Książki” serwuje nam dowcipy ze szkolnych zeszytów, gafy piszących produkujących się nad wyjaśnieniem tego co autor miał na myśli. W myśl przysłowia, w zdrowym ciele zdrowy duch – śmiejmy się do woli. W piątym opowiadaniu ziszcza się marzenie każdego mola książkowego, Piotr Olszówka w swoim utworze „Uczeń czarodzieja”, pobudza zmysły czytelnika, bo co może być bardziej kuszące niż magiczna biblioteka. W kolejnej historii autorstwa Eweliny Staniszewskiej „Zaklinaczka zła” , przenosimy się w wizjonerski paranormalny świat, opowiadanie ma mroczny i ciężki nastrój, w tym utworze przeważają kwieciste mowy i ciekawie skrojone postacie. Ostatnim opowiadaniem e-booka jest utwór Andrzeja „ Nawet gołębie popełniają samobójstwo”. Autor w sposób bardzo prawdziwy przedstawił sytuacje ludzi borykających się z szarą, trudną rzeczywistością, niejednokrotnie doprowadzającą człowieka do skrajności. Opowiadana historia jest przygnębiająca, mocno telepie - brawo za autentyzm, który tkwi w tym tekście.

Na pochwałę zasługuje piękna okładka autorstwa Piotra Olszówki. Kapitalna grafika, narzuca wyśmienity nastrój , w tej sprzyjającej atmosferze wędrujemy przez wszystkie strony książki.

Mało które zbiory opowiadań są równe pod względem jakość, „Książki Moja Miłość” nie jest wyjątkiem, jednak nie sądzę, żeby czytelnik ubolewał nad tym. Idea postanie tegoż e-booka jest tak piękna, że teksy odbieramy sercem. Świadomość tego, że autorami utworów nie są tylko profesjonaliści dodaje uroku, wiedząc, że nad pisanymi historii pochylali się ludzie tworzący z pasją i chęcią podzielenia się swoim światem, zasługuje na uwagę i pochwałę. Może zabrzmi to trywialnie, ale łączmy się w miłości do książek.

„– Jeśli ktoś deklaruje, że kocha książki, to rozumiem, że lubi książki czytać. Ale póki nie dowiem się, jakie książki lubi czytać, to taka ogólna informacja jest tylko wstępnym sygnałem, że mówiąca to osoba może okazać się godna zainteresowania.
– Po czym dowiadujesz się, że uwielbia głównie powieści brukowe i zainteresowanie znika.
– Pesymista – skomentował Andrzej.”

Takim molom jak Wy, nie muszę zapewne tłumaczyć, czym są książki i co możemy znaleźć w nich najczęściej, prawda? Ale czy spotkaliście się już z jakąś książką o… Książkach?

„Książki Moja Miłość” to połączenie kilku krótkich historyjek, dotyczących tak wspaniałego wynalazku. Autorzy zebrali się w sobie i z okazji Dnia Książki wydali e-book dla wszystkich, którzy również pałają do tomów wielką miłością.

Opowieści te są doprawdy różne, choć w każdej z nich przeplata się ten sam wątek. Nie musicie się więc martwić, na pewno znajdziecie tu chociaż jedną historyjkę, która Was zainteresuje. Porozmawiamy bowiem o literaturze trochę filozoficznie, spojrzymy na nie tak, jak młodzież. Wprowadzimy nieco romantyzmu, a także zbadamy je od strony kryminalnej. I oczywiście nie zabraknie humoru. Jednym słowem: dla każdego coś dobrego. 

Niestety, nie ma możliwości napisania dłuższej recenzji. Chciałabym opowiedzieć Wam o każdym fragmencie, szczególnie o historii z morderstwem i pasażerką, które podobały mi się chyba najbardziej. Jednak tak bardzo nie chcę zdradzić treści. Jedyne 100 stron, które zajmuje ten e-book, mieści w sobie tak wiele uczuć, że spodoba się każdemu, kto uwielbia czytać książki, bez znaczenia na gatunek.

„W czasach popkultury największą siłę dają:
sława – to raz,
pieniądze – to dwa.”

Książki Moja Miłość
Praca zbiorowa
Wydawnictwo e-bookowo
90 str
2011

– Pesymista – skomentował...

Książki Moja Miłość to zbiór opowiadań pod redakcją Agaty Wiśniewskiej wydany z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia 2011. Wśród autorów tych krótkich form znajdziemy Andrzeja S. Pilskiego, Joannę Turczyn, Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Sylwię Szymkiewicz-Borowską, Katarzynę Pessel, Jolantę Kwiatkowską, Piotra Olszówkę, Ewelinę Staniszewską oaz Andrzeja. Więcej o historii powstania znajdziecie tutaj.
Na tomik składa się siedem krótszych i dłuższych opowiadań, które łączy jedno – moc słowa pisanego, siła wyobraźni i potęga książki.
Teksty są uporządkowane w sposób przemyślany. Książkę rozpoczyna opowiadanie refleksyjne, którym jest:
Lubimy czytać – będące krótkim tekstem o tym, czym tak naprawdę jest miłość do książek wyznawana przez tak wielu ludzi. Co znaczy kochać dzieło literackie? Czy jest to już tylko anachronizm? Czy każdy deklaruje uczucie do ogółu tekstów pisanych, czy jedynie do wybranych tytułów? Opowiadanie skłania do refleksji nad swoim stosunkiem do pozycji literackich oraz proponuje ciekawe spojrzenie na książkę, jako na ideę. Krótki, jednak bardzo treściwy tekst.

Po nim następują dwa opowiadania realistyczne, do których należą:
Nawet gołębie popełniają samobójstwo – traktujące o chłopaku kończącym studia, szukającym pokoju i jego otoczeniu. Poznajemy tutaj rzeczywistość jakże bliską - brak perspektyw zawodowych zmuszającą do wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy, a nierzadko także do wplątania się w narkobiznes. Świat bohatera, to świat, w którym najważniejsza jest wartość pieniądza i dążenie do zwycięstwa. Śmierć, przemijanie i motywy wanitatywne stanowią tło dla opowieści.
Pasażerka – krótki tekst o tym, jak wielki wpływ na życie człowieka i decyzje przez niego podejmowane ma dobór lektury.

Tekstem łączącym w tym zbiorze wyżej wymienione opowiadania z utworami o wiele bardziej posuwającymi się w fikcję literacką jest Światowy Dzień Książki. Jest to swego rodzaju wykaz perełek ze szkolnych zeszytów i uczniowskich wypowiedzi. Niezwykle humorystyczne „smaczki” wyborowo doprawione przez autorkę, które powodują, że uśmiech nie schodzi z twarzy.
Wraz z kolejnym opowiadaniem Uczeń czarodzieja będącym wizualizacją marzeń wielu czytelników i bibliofilów o ogromnej biblioteczce, stanowią bardzo relaksujące preludium do opowiadana kryminalnego W pogoni za mordercą. Pomysł na tekst bardzo dobry – oto morderca posługuje się zaczerpniętym z nie wydanej jeszcze książki pomysłem na zbrodnię. W pogoni za kryminalistą wraz z autorką wykorzystanej powieści podążają jej przyjaciółki, które razem doprowadzają do rozwiązania sprawy.
Ostatnim opowiadaniem ze zbiorku jest Zaklinaczka zła, tekst pełen fantastycznych bohaterów i wydarzeń oraz egzotycznych imion. Zgłębia on tajemnicę życia po śmierci, którego doświadcza zabita Esella.

Cały tomik stanowi dobre połączenie tekstów różnych autorów, ukazujących ich miłość do słowa pisanego. Są kwintesencją zdania służącego za tytuł – Książki moja miłość. Warto zajrzeć:) Najlepszymi z mojego punktu widzenia okazały się opowiadania pierwsze, czwarte oraz szóste. Trochę refleksji, kilka przykładów z życia i szczypta sprawy kryminalnej – mój zestaw idealny na wakacyjne dni. Polecam.

Recenzja także na blogu:

Kilka dni temu, Pani Agata Wiśniewska – Redaktorka książki, o której chcę Wam dzisiaj opowiedzieć, poprosiła mnie o zrecenzowanie zbioru opowiadań pod tytułem „Książki Moja Miłość”, który ukazał się jak dotąd w formie e-booka. Miłośnicy książek na pewno wiedzą, że co roku 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. W związku z tym zrodził się pomysł napisania kilku opowiadań, aby w ten sposób uczcić ten szczególny dzień. Inicjatorami akcji stali się Miłośnicy książek zrzeszeni na portalu Facebook. Jak zaznacza Pani Agata, Autorami opowiadań nie są jedynie osoby, które na co dzień zajmują się pisarstwem. Dla niektórych z nich jest to debiut literacki. I warto o tym pamiętać podczas czytania ich tekstów.

Muszę przyznać, że słowo „recenzja” brzmi bardzo poważnie. Według mnie recenzentem powinna być osoba, która naprawdę się na tym zna. Natomiast my, zwykli czytelnicy, możemy tylko wyrazić naszą opinię odnośnie przeczytanych przez nas książek. Dlatego też staram się nie nadużywać słowa „recenzja”, zaś każde moje opowiadanie o danej książce traktować jako tylko i wyłącznie swoje indywidualne odczucia dotyczące konkretnej lektury. Dobrze by było, gdyśmy również pamiętali, że każdy pisarz to przede wszystkim osoba wrażliwa i poświęcająca mnóstwo czasu na stworzenie swojego dzieła. Do czego zmierzam? Otóż, podejmując się opowieści o każdej książce zawsze mam na względzie osobę autora. Tak też jest i tym razem, niemniej jednak opinia będzie jak najbardziej szczera i konstruktywna.

Jak już wyżej wspomniałam „Książki Moja Miłość” to zbiór siedmiu opowiadań. Ponieważ zostały napisane z okazji Światowego Dnia Książki, ich motywem przewodnim jest właśnie książka. W każdym z nich pojawia się ona w mniejszym lub większym stopniu. Autorami opowiadań są:
1.Andrzej S. Pilski („Lubimy Książki”)
2.Joanna Turczyn („Pasażerka”)
3.Agnieszka Lingas-Łoniewska, Sylwia Szymkiewicz-Borowska, Katarzyna Pessel („W pogoni za mordercą”)
4.Jolanta Kwiatkowska („Światowy Dzień Książki”)
5.Piotr Olszówka („Uczeń Czarodzieja”)
6.Ewelina Staniszewska („Zaklinaczka Zła”)
7.Andrzej („Nawet gołębie popełniają samobójstwo”)

Nie będę tutaj nikogo szczególnie wyróżniać, chociaż muszę przyznać, że cztery opowiadania wyjątkowo zwróciły moją uwagę. Uważam, że każde opowiadanie zamieszczone w Zbiorze ma w sobie coś niezwykłego. Historie w nich zawarte mają swoje własne przesłanie. Przykładem może być opowieść o Jareczku, który nie obronił tytułu magistra, a już myśli o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu wrażeń i dużej kasy. Myślę, że dzisiaj wiele młodych ludzi uważa podobnie jak owy Jareczek i jego przyjaciele. Niestety, takie mamy czasy, że priorytetem stała się kasa, a dużo, dużo w tyle pozostaje rodzina, miłość, przyjaźń i tym podobne wartości. Czasami dla wielkich pieniędzy ludzie są w stanie wejść na drogę przestępstwa. To właśnie wyraźnie pokazuje opowiadanie Pana Andrzeja.

Uśmiech na twarzy może wywołać opowiadanie Pani Jolanty Kwiatkowskiej – „Światowy Dzień Książki”. Mnie osobiście przypomniały się lata spędzone w szkole z moimi uczniami, kiedy niejednokrotnie byłam wręcz zmuszona czytać właśnie takie „kwiatki”, jakie podaje Pani Jolanta. W tym miejscu pozwolę sobie zacytować taki oto fragment:
„Wokulski był pozytywistą, bo trzymał rękę na swoim interesie. Dość szybko można się zorientować, że Izabela nie nadaje się do interesu, który ma Wokulski. Wokulski pragnął od Izabeli tylko uśmiechu i uścisku ręki, dlatego ona wolała innych mężczyzn. Miłość do szlachcianki doprowadziła interes Wokulskiego do ruiny. Wokulski próbował popełnić samobójstwo, co dla człowieka odpowiedzialnego jest mało normalne. Po śmierci żony Wokulski nadal kręcił swoim interesem”.
W przypadku opowiadania Pań: Agnieszki, Sylwii i Kasi odniosłam dziwne wrażenie, że głównymi bohaterkami są one same. W tym przekonaniu utwierdził mnie jeszcze bardziej wątek o tym wydawcy z Gdyni. Oczywiście opowiadanie jest czystą fikcją literacką, ale ten cały komisarz Langer, zwany również Marcinem, to już chyba taki do końca fikcyjny nie jest.

Podsumowując to moje rozważanie, dodam tylko, że moja ocena całości rosła w miarę czytania kolejnego opowiadania. W głównej mierze starałam się skupić na fabule opowiadań. Ogólnie dobra robota!

fragment recenzji z http://krainaczytania.blox.pl

• Chciałabym mieć...