Nie wierzę w powroty

Seria: Pamiętniki pisane szminką
Wydawnictwo: Edipresse
literatura piękna
Agnieszka

Krystyna Nepomucka - autorka ponad 30 powieści dla dorosłych i młodzieży. Studiowała medycynę, nauki prawno-administracyjne, plastykę, filologię polską, a więc spróbowała wszystkiego po trochu. Przez lata pracowała w „Za i Przeciw” i „Chłopskiej Drodze”. Zadebiutowała w 1945 r. na łamach „Wiadomości londyńskich” powieścią w odcinkach "Romans z Busiem". Została ona wydana w Polsce dopiero w 1960 r. pt. "Małżeństwo niedoskonałe".W kolekcji prezentujemy całą twórczość pisarki."A więc to prawda! A więc jest we Francji! Ciotka Matylda nie zawsze bredziła! A więc jest nadzieja, że go zobaczę! - krzyczało coś we mnie, a serce tłukło się dalej, jak oszalałe.Przez dłuższą chwilę stałam nieruchomo, tuląc kopertę w nie najlepszym gatunku, opatrzoną francuskim znaczkiem. Walter żyje, żyje, żyje...- powtarzałam, nie bardzo nawet zdając sobie sprawe, że wykrzykuję to głośno. Znów spojrzałam na zegarek. Był najwyższy czas, żeby opuścić dom Artura. Przypudrowałam nos, przybrałam obojętny wyraz twarzy i oddałam klucz Frau Eweline, dziękując raz jeszcze za opiekę nad rybkami. Zapomniałam na nie nawet spojrzeć.”

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Totka | 2017-07-16
Przeczytana: 14 lipca 2017

Jest to pierwsza pozycja Nepomuckiej, po którą sięgnęłam i nie żałuję. Autorka w świetny sposób oddaje atmosferę tamtych trudnych czasów, pokazuje tamtejszą rzeczywistość w prawdziwych barwach, a przy tym nie ucieka od tematów tabu i śmiało pisze o przeżywanej przez bohaterkę miłości. Mimo że czytałam książkę wyrwaną z całego kontekstu serii to i tak cieszę się, że na nią trafiłam, bo teraz z chęcią sięgnę po pozostałe tomy.
Historia Annemarie, Polki, która ma wyjść za Niemca, a w dodatku brata jej byłego, który prawdopodobnie zginął na wojnie, wydaje się być zbitkiem opowiadań. Długie rozdziały stanowią momentami odrębne historie, jednak łącząc je z sobą składają się w logiczną całość. Lekkie pióro autorki wzbudza tęsknotę za dawną literaturą, tak polską nie tylko w języku, ale i w samej historii.
Jak najbardziej polecam tę książkę.

agpela | 2013-08-29
Przeczytana: sierpień 2013

Trzecia część cyklu "Ukłon w stronę cienia". Anna Maria wiąże się z bratem swojego ukochanego, Arturem, kiedy nagle okazuje się, że Walter, jej wojenny narzeczony...

Katia | 2013-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Mocno nostalgiczne. Jakoś tak mi smutno po przeczytaniu. Chyba za bardzo się wkręciłam :P