Małżeństwo niedoskonałe

Seria: Pamiętniki pisane szminką
Wydawnictwo: Edipresse
literatura piękna
Agnieszka

"Busio był brzydki, taki brzydki, że moje koleżanki czuły przed nim lęk twierdząc, iż bardziej przypomina małpę niż człowieka. Ja kochałam tę brzydotę, która robiła na mnie niepokojące wrażenie. Było to coś pośredniego między lękiem a pożądaniem. Kochałam zapach jego skóry, drobne mocne dłonie, pańskie pochodzenie i oczy.Zdumiewająco szafirowe oczy, będące zupełnym nieporozumieniem w jego egzotycznej po mongolsku twarzy.
Był tak inny od wszystkich ludzi i tak ekscentryczny w sposobie bycia, że powszechnie uważano go za nienormalnego. On sam mówił o sobie: >Jestem anormalny, to znaczy nieprzeciętny

źródło opisu: Wydawnictwo EDIPRESSE POLSKA, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

caher | 2019-09-07

Po raz pierwszy całą serię przeczytałam gdzieś około 1998 roku. I od tej pory wracam do niej regularnie co kilka lat (całość ma dobrze ponad 1500 stron).

U W I E L B I A M! To moje ukochane książki.
Nikt w tak zabawny i głupkowaty sposób nie opisał jeszcze tak tragicznej historii. Genialne postacie: Busio, Ojciec, kolejne emanacje kota Kacunia, Ciotka Polcia z jej solitierem, Pchli Ogier itd. Wartka akcja i fenomenalny język pełen bardzo oryginalnych porównań, których sama używam do dziś.

Książki te to arcyzabawna tragikomedia której nie można jednak brać zbyt poważnie. Polecam!

Ps. Nie zrozumie tej lektury ktoś, kto poprzestał na pierwszym tomie. Dlatego polecam przeczytać całą serię.

Olrun | 2019-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Moja pierwsza recenzja i od razu książka bardzo dobra, choć nieoczekiwana. Twórczość Krystyny Nepomuckiej omijałam dotychczas, sądząc błędnie, że nie warto i dopiero pozytywna rekomendacja Kurzojadów skłoniła mnie do sięgnięcia po "Małżeństwo...". Chwała im za to!
Zadziwiająco aktualna opowieść o szesnastolatce z patologicznej rodziny, która uciekając przed biedą rzuca się w ramiona psychopaty. Tragiczno-śmieszna, momentami bardzo odważna, naturalistyczna. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto uważa, że "przed wojną było lepiej". Nie było!
Polecam

moimili | 2018-06-19

Często do niej (i całej serii) wracam, bo kocham ja od lat!

wiech | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 lutego 2018

Satyryczna powieść trochę już zapomnianej autorki.
Dosmaczona humorem i sporą dawką ironii.
On – narcystyczny, chamski prostak, Busio.
Ona – młodziutka „głupiutka” dziewczyna.
Małżeństwo więcej niż niedoskonałe!
On maltretuje ją psychicznie.
Ona mimo to kocha go bez pamięci.
Czy zaślepiona dziewczyna przejrzy na oczy?
Czy przestanie wielbić koszmarnego Busia?
Tego się nie dowiem. Po kolejny tom cyklu nie sięgnę.
Wystarczy! Mam dość ekscentrycznego Busia!
Mam dość wszystkich bohaterów! :)

Mira | 2017-12-13

Nie byłam pewna czy to książka dla mnie. Zwłaszcza, że trudno identyfikować się z bohaterką, którą jest naiwna, płytka i antypatyczna dziewczyna zapatrzona w egoistycznego mężczyznę. Początkowa irytacja, w miarę lektury, przeistacza się jednak w refleksję nad społecznymi źródłami kształtowania się osobowości i ustępuje zrozumieniu dla nieporadnej życiowo panny. Książka okazuje się inteligentnie zastawioną pułapką, w której odnajdujemy nie to, czego się spodziewaliśmy. I jest w tym zdecydowana wartość. Jedyn zdaniem: ciekawe społeczne studium dwudziestowiecznej rzeczywistości.

Książka nie może być najgorsza , skoro wyzwoliła we mnie tyle emocji . Problem jednak jest taki że właściwie były to emocje jednego rodzaju . Na pewno owa opowieść mnie nie bawiła . Wręcz odwrotnie , maksymalnie mnie wkurzyła . Właściwie nie sama powieść co jej główna bohaterka i jednocześnie narratorka owej historii . Bardziej naiwnej , wręcz głupiej dziewuchy dawno nie spotkałam i to ani w życiu realnym , ani wśród bohaterek literackich . Jak przeczytałam już na samym początku coś takiego '' Masz nos niczym rozdeptany kartofel , a czoło jak u kretyna . Traktowałabym to jako żart , gdyby zaraz nie opowiadał ze szczegółami o wdziękach swoich dawnych miłości albo ekskochanek , przyprawiając mnie o histeryczne ataki zazdrości '' , to wszystkie przysłowiowe noże otwierają mi się w kieszeni . Przecież od takiego małżonka który w taki sposób zwraca się do swojej dużo młodszej w dodatku od siebie , żony , ucieka się w te pędy jak najdalej i jak najszybciej o nim zapomina . A ta niedojda...

magia78 | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2016, Audiobooki
Przeczytana: 08 listopada 2016

243/2016 (A)
cykl "niedoskonałości i doskonałości" (cz. 1 z 6)

nimfa188 | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Bardzo fajna i przyjemna książka.

Sabina | 2016-04-11

Koszmarnie nudne. Nie wytrzymalam do konca. Nie Polecam.👎👎👎

Agatonka | 2016-03-31

Czasem powracam do tej serii, aby znaleźć jeszcze raz ten specyficzny humor. Jeśli ktoś nie zna, niech przeczyta pierwsze zdanie w każdej książce!
Wracajmy do Nepomuckiej. Takie zdrowe, dobre pióro. Obyczajowa, ale w najlepszym wydaniu.