Małżeństwo niedoskonałe

Seria: Pamiętniki pisane szminką
Wydawnictwo: Edipresse
Agnieszka

"Busio był brzydki, taki brzydki, że moje koleżanki czuły przed nim lęk twierdząc, iż bardziej przypomina małpę niż człowieka. Ja kochałam tę brzydotę, która robiła na mnie niepokojące wrażenie. Było to coś pośredniego między lękiem a pożądaniem. Kochałam zapach jego skóry, drobne mocne dłonie, pańskie pochodzenie i oczy.Zdumiewająco szafirowe oczy, będące zupełnym nieporozumieniem w jego egzotycznej po mongolsku twarzy.
Był tak inny od wszystkich ludzi i tak ekscentryczny w sposobie bycia, że powszechnie uważano go za nienormalnego. On sam mówił o sobie: >Jestem anormalny, to znaczy nieprzeciętny

źródło opisu: Wydawnictwo EDIPRESSE POLSKA, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wiech | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 lutego 2018

Satyryczna powieść trochę już zapomnianej autorki.
Dosmaczona humorem i sporą dawką ironii.
On – narcystyczny, chamski prostak, Busio.
Ona – młodziutka „głupiutka” dziewczyna.
Małżeństwo więcej niż niedoskonałe!
On maltretuje ją psychicznie.
Ona mimo to kocha go bez pamięci.
Czy zaślepiona dziewczyna przejrzy na oczy?
Czy przestanie wielbić koszmarnego Busia?
Tego się nie dowiem. Po kolejny tom cyklu nie sięgnę.
Wystarczy! Mam dość ekscentrycznego Busia!
Mam dość wszystkich bohaterów! :)

PABLOPAN | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Zderzenie dwóch światów: rozpieszczonego jedynaka z bogatego, acz prowincjonalnego domu i znającej co to bieda, pracowitej mieszkanki stolicy marzącej o lepszym życiu. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że ich małżeństwo nie może być doskonałe, a po kilku stronach wiemy już z pewnością, że takie nie jest. Książka Nepomuckiej to wspaniały portret przedwojennej Warszawy, dzięki któremu możemy poznać realia społeczne i ekonomiczne. Całość doprawiona jest niezłym stylem, genialnym czarnym humorem i szczyptą ironii. Zdecydowanie polecam!

Książka była naprawdę ciekawa. Pożyczyłam tę serię od mojej teściowej i spodziewałam się głupiego romansu, a otrzymałam bardzo dobre spojrzenie na podejście ludzi do życia w pierwszej połowie XX wieku.
I na pewno przeczytam następną część wkrótce.

Książka nie może być najgorsza , skoro wyzwoliła we mnie tyle emocji . Problem jednak jest taki że właściwie były to emocje jednego rodzaju . Na pewno owa opowieść mnie nie bawiła . Wręcz odwrotnie , maksymalnie mnie wkurzyła . Właściwie nie sama powieść co jej główna bohaterka i jednocześnie narratorka owej historii . Bardziej naiwnej , wręcz głupiej dziewuchy dawno nie spotkałam i to ani w życiu realnym , ani wśród bohaterek literackich . Jak przeczytałam już na samym początku coś takiego '' Masz nos niczym rozdeptany kartofel , a czoło jak u kretyna . Traktowałabym to jako żart , gdyby zaraz nie opowiadał ze szczegółami o wdziękach swoich dawnych miłości albo ekskochanek , przyprawiając mnie o histeryczne ataki zazdrości '' , to wszystkie przysłowiowe noże otwierają mi się w kieszeni . Przecież od takiego małżonka który w taki sposób zwraca się do swojej dużo młodszej w dodatku od siebie , żony , ucieka się w te pędy jak najdalej i jak najszybciej o nim zapomina . A ta niedojda...

gwiazdka | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 01 lutego 2013

Książka naprawdę wciąga. Niby zwyczajna opowieść o małżeństwie młodziutkiej, trochę naiwnej dziewczyny z egoistą i egocentrykiem, ale świetnie napisana, taka odrobina humoru przeplecionego szczyptą ironi.

BethLuisNion | 2011-04-16
Przeczytana: 1990 rok

Na książkę tę trafiłam zupełnie przypadkowo i w czasach kiedy z radością odkrywałam że książki wreszcie można kupować w księgarni. Cały ten świat przedwojennej Warszawy - takoż odrażający jak fascynujący - pochłonął mnie całkowicie już po kilkunastu stronach.

Busio, ten paskudny, niedorobiony artysta, dręczyciel i nieudacznik był postacią, bez której wszystkie te historie nie miałyby barw. Główna bohaterka nie była mało inteligentna (jak to przeczytałam kiedyś w czyjejś opini na Biblionetce). Była po prostu naiwna, tak jak naiwne potrafią być 16-letnie dziewczyny na całym świecie, zwłaszcza gdy kieruje nimi bieda. Motywem małżeństwa nie była ciąża (bohaterka ma córkę w kolejnych częściach zrodzoną w zupełnie innych okolicznościach), ale swoista moralność i etyka Busia - starego konia, wiecznego studenta i synka mieszczan-inteligentów. Busio był szaleńcem jakich mało, ale głupota w jego wykonaniu była mimo wszystko rozbrajająca.

Kolejna barwna i pełna sprzeczności postać to ojciec...

nellanna | 2011-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2011

Fantastyczna książką!Wciąga od pierwszego zdania i ani trochę się nie zestarzała.Cieszę się, bo w ręce wpadło mi bodaj pierwsze jej wydanie i do przyjemności czytania doszły dodatkowe wrażenia, czyli chwała starej książce z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, która nadal ma wszystkie kartki porządnie zeszyte a redakcja i korekta pozostają bez zarzutu!

joanna | 2011-06-22

Polecam całą serię "niedoskonałości". Lektura lekka, momentami sentymentalna, dowcipna, słodko-gorzka.

Katia | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Momentami bardzo zabawne, lecz smutek przebija z każdej prawie strony.. Bardzo wciągająca i klimatyczna, na pewno sięgnę po następne tomy.

katrin | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

Fantastyczna książka. Dowcipna, momentami rośmiesza do łez, ale w tle to smutna historia młodej dziewczyny. Mimo iż akcja rozgrywa się w przedwojennej W-wie, to tak dużo pasuje do dziesiejszych czasów. Młoda naiwna dziewczyna, która spotyka durnego faceta i zakochuje się w nim po uszy, jest nim tak zaślepiona, że nie widzi prawdy jaka się wokół niej rozgrywa.
Czyta się wspaniale i wciąga od samego początku, polecam.