Zdrowie doskonałe

Okładka książki Zdrowie doskonałe
Deepak Chopra Wydawnictwo: W.A.B. poradniki
poradniki
W.A.B.

“Zdrowie doskonałe” to ogrom wiedzy dotyczącej pracy ludzkiego ciała i jego potrzeb zgodnie z jego indywidualnymi uwarunkowaniami. Autor dzieli się mającą kilka tysięcy lat wiedzą dotyczącą harmonii ciała i umysłu, która jest niezbędna do utrzymania dobrostanu. Tłumaczy założenia ajurwedy i pokazuje, w jaki sposób wykorzystuje swoją praktykę lecząc ludzi Zachodu. To dobra książka dla laików, którzy kompletnie nie wiedzą nawet, czym jest ajurweda i jakie są jej zasady. Może “Zdrowie doskonałe” nie wyczerpuje wszystkich pytań, ale zdecydowanie jest dobrym wstępem do dalszych poszukiwań.

„Zdrowie doskonałe” jest świetną pozycją dla osób, które chcą wkroczyć w świat ajurwedy i niekonwencjonalnych metod leczenia. Autor przedstawia nam tajniki świata alternatywnego w ciekawy i przystępny sposób. Wiedza została przekazana prostym językiem, co ułatwia odbiór. W dużej mierze zawdzięczamy to polskiemu wydawcy, który dostosował brzmienie wyrażeń pochodzących z sanskrytu do języka polskiego, według zasad opracowanych przez warszawskich indologów

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

Deepak Chopra w swojej książce „Zdrowie doskonałe”, pokazuje, co powinniśmy zrobić, by nie pojawiały się u nas choroby i podpowiada jak przywrócić naszemu ciału naturalny rytm.

Książka miała swoją pierwszą amerykańską premierę 14 kwietnia 1990 roku. Po raz drugi ukazała się w nowej oprawie 20 lutego 2001 roku, ale też w wersji poszerzonej, gdyż autor uwzględnił w niej najnowsze badania nowe techniki terapeutyczne i własne doświadczenia. W Polsce ukazała się po raz pierwszy 27 października 2007 roku i teraz ponownie w 2021 roku, ale zawarta w niej wiedza jest cały czas aktualna. Ja miałam wersję najnowszą, czyli z 2021 roku.

Deepak Chopra podzielił przedstawiany materiał na trzy części tematyczne, które z kolei zostały złożone z kilku mniejszych rozdziałów. Przybliża poszczególne zagadnienia bardzo przystępnie. Wszystko ułożone zostało przejrzyście, dlatego bez problemu zawarta w książce wiedza jest zrozumiała. Całość uzupełniają rysunki, zwłaszcza w części ostatniej, która ma charakter praktyczny.

„Zdrowie doskonałe” to publikacja, która całkowicie jest poświęcona ajurwedzie, która wyróżnia trzy typy osobowości: wata, pitta i kapha, według których powinniśmy układać swoje codzienne nawyki. Dzięki zamieszczonemu testowi, możemy określić, jakim typem jesteśmy, ale następnie poznajemy główne techniki uzdrawiania zaczerpnięte z tradycji ajurwedy, która uwzględnia to, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego błędem jest podchodzenie do pacjenta w ten sam sposób i według standardowych schematów.

W poszczególnych rozdziałach autor dokładnie omawia zasady ajurwedy, przybliża jej historię, przedstawia korzyści i uczy wprowadzania jej zasad do naszego życia. W swojej publikacji podpowiada, w jaki sposób do niej dotrzeć, by wszelkie problemy zdrowotne, a wraz z nim szybkie starzenie się zostały odsunięte na dalszy plan, a nawet całkowicie zniknęły. Przedstawia koncepcję mówiącą o tym, że „w każdym człowieku istnieje przestrzeń wolna od chorób i bólu”. Następnie zaprasza do poznania przestrzeni zwanej ZDROWIEM DOSKONAŁYM, którą każdy z nas posiada i to od nas zależy, jak bardzo wejdziemy w nią swoją świadomością. Poznajemy mechanikę kwantową ciała, która leży u podstaw wszystkiego, czym jesteśmy, a zwłaszcza dotyczy tego, czego nie widzimy: myśli, emocji, białek, komórek i organów.

Deepak Chopra uświadamia, że nasze ciało to złożony mechanizm, które funkcjonuje na zasadzie naczyń połączonych, gdyż także w naszym organizmie jedna część jest zależna od drugiego i wzajemnie na siebie wpływa. Z tego względu postrzegać należy nasz organizm, jako całość. Rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej, gdyż medycyna konwencjonalna podchodzi do zdrowia wybiórczo i skupia się tylko na danym organie, który akurat w danym czasie nie funkcjonuje prawidłowo. Poza tym lekarze wciąż koncentrują się na usuwaniu dolegliwości, nie szukając przyczyn ich pojawiania się. Ich rolą powinno być utrzymanie zdrowia pacjenta, a nie ciągłe jego naprawianie.

Tytułowe ZDROWIE DOSKOAŁE jest programem, według którego działa The Chopra Center for Well Being w Kalifornii, a jego założycielem jest znany na całym świecie lekarz i propagator naturalnych terapii Deepak Chopra. Jego wieloletnie doświadczenie i dowody na skuteczność jego metod są gwarancją, że przedstawiona wiedza w publikacji „Zdrowie doskonałe” jest właściwą ścieżką do zdrowia. Każdy chciałby być zawsze zdrowy i młody, lecz wiadomo, że w rzeczywistości nie jest to możliwe, ale jest możliwe utrzymanie ludzkiego organizmu na takim poziomie, by cieszyć się dobrą kondycją, witalnością i samopoczuciem przez długie lata.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater.

Zdrowie doskonałe jest to książka która napewno zmieni twoje podejście do zdrowia oraz ciała. Medycyna zachodu mogła by brać przykład z tak holistycznego podejścia do zdrowia i chorób jak to robi Depak Chopra. Bardzo podoba mi się część fizyki kwantowej oraz tego jak olbrzymi wpływ ma nasz umysł na nasze zdrowie i samopoczucie, wiele cennych rad od wybitego lekarza konwencjonalnej medycyny jaką jest ajurweda. Pozycja do której napewno jescze nie raz wrócę i z czystym sumieniem polecam każdemu czytelnikowi.

"Zdrowie doskonałe" to idealna lektura dla osób, które interesują się medycyną niekonwencjonalną.
Autor opisuje metody budowania harmonii ciała i umysłu, które pomagają zwalczyć choroby i utrzymać dobre zdrowie.
Autor przedstawia nam metodę profilaktyki opartej na ajurwedzie oraz ćwiczenia, które pomagają radzić sobie ze stresem w naszym życiu. Bardzo spodobał mi się temat muzykoterapii oraz program zwany dinaćarja. Przekonajcie się sami, co to za zagadnienia sięgając po tę książkę.
Jeśli lubicie poradniki o tematyce zdrowotnej to ten koniecznie musi dołączyć na Waszą półeczkę.
Książka jest napisana w lekkim stylu więc nie będziecie znużeni lekturą.
Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.
Warto przeczytać.
Polecam!

Bardzo dużo chorób zaczyna się od niewłaściwego toku myślenia. Deepak Chopra w książce opisuje sposoby jak go zmienić, a to ma pomóc w ich zwalczaniu. W książce poznamy metody oparte o ajurwedę.

Wszelkie informacje napisane są w sposób jasny i zrozumiały. Są diety, sposoby radzenia sobie ze stresem, ćwiczenia fizyczne. To jedna z tych pozycji, które są naprawdę bogate w treść, wartościowe i zdecydowanie można z nich dużo się dowiedzieć.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się szybko.

„Zdrowie doskonałe” to według mnie książka, którą zdecydowanie warto posiadać w domowej biblioteczce. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/10/zdrowiedoskonalewydawnictwobuchmann.html

Jest to niezwykle ciekawa i bardzo wzbogacająca wiedzę pozycja, która porusza temat zdrowia w wielu różnych kontekstach. Na nasz dobrostan zarówno psychiczny jak i fizyczny wpływa wiele elementów, które w pędzie codziennego życia zdają się nam wydawać nieznaczące, a to właśnie one mogą być kluczowe jeśli chcemy zadbać o zdrowie.
Czy zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ ma to co jemy, jak jemy i w jakiej temperaturze jemy na nasz nastrój i komfort? Jak duże znaczenie w naszym życiu ma nasz oddech i umiejętne kontrolowanie go? Czy istnieją pozycję i ćwiczenia, które wzmocnią zarówno nasze ciało jak i umysł? Tego wszystkiego dowiecie się jak tylko sprawdzicie ten tytuł do czego gorąco zachęcam :)
Dużą zaletą tej pozycji jest język i styl pisania autora oraz oczywiście dobrze wykonana praca ze strony tłumacza. Mimo, że przekazana została tu spora dawka bardzo specjalistcznej wiedzy to bez wcześniejszej znajomości naukowej terminologii z tego zakresu swobodnie czułam się podczas lektury rozumiejąc wszystko. Nie czułam się przytłoczona nowymi wiadomościami, wszystko było w odpowiedniej formie i ilości co uznaję za duży plus.
Książka ta opisuje ajurwedę łącząc jej od lat niezmienne podstawy z nowymi odryciami naukowymi z zakresu fizyki kwantowej. Uwydocznione i wielokrotnie podkreślone zostało tu jak ważne w codziennym pędzie jest znalezienie balansu między psychiką i ciałem, a to właśnie zapewniają odpowiednio zastosowane techniki z ajurwedy.
Podejrzewam, że najchętniej sięgną po to osoby zainteresowane medycyną niekonwencjonalną, ale nawet jeśli nie jesteście w tej grupie to książka ta otworzy wam okno na nowe, ciekawe kwestie dotyczące zdrowia, na którym każdemu z nas zależy.
Jeśli chcecie zdobyć nową wiedzę, która jest podana w lekkiej i łatwo przyswajalnej formie, przy okazji rozwiązać kilka testów, które umożliwią zrozumienie dlaczego mamy takie, a nie inne potrzeby i zachowania, a dzięki temu odnaleźć harmonię i spokój, którego tak często brakuje nam zwłaszcza w dzisiejszych czasach - gorąco polecam tę pozycję.

Czy zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ ma...

"Zdrowie doskonałe. Odkryj moc ajurwedy. Zadbaj o umysł i ciało" systematyzuje tę niemałą dziedzinę wiedzy w przystępny i prosty sposób. Dr Deepak Chopra, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, łączy pradawne praktyki z fizyką kwantową, co może zaskakiwać, ale tylko na pierwszy rzut oka.

Ajurwedę polecam każdemu, to doskonały powrót do naturalnego dbania o swoje zdrowie i do zrozumienia własnego ciała w równowadze z umysłem. W zachodniej medycynie tak bardzo zagubiliśmy korzenie. Cos tam leczymy, ale nie wiemy, nie rozumiemy dlaczego. Absolutnie nie neguję jej osiągnięć, ale jestem przekonana, że poznając źródła kłopotów, wielu z nich można po prostu zapobiegać, nie dopuszczając do rozwoju poważnych chorób.

Ajurweda to również doskonała droga do harmonii umysłu z ciałem. Ten tytuł z całego serca polecam. Jest bardzo przystępnie napisany, systematyczny i holistyczny. Będzie przydatny zarówno dla tych, którzy już coś niecoś wiedzą, jak i dla początkujących.

Ajurwedę polecam każdemu, to doskonały powrót do naturalnego dbania o swoje...

Wychodzę z założenia, że człowiek uczy się całe życie i zawsze warto sięgnąć po coś, co leży daleko poza kręgiem naszych zainteresowań. Takim wybiegiem poza swoje rewiry czytelnicze było sięgnięcie po Zdrowie doskonałe Deepaka Chopry. Czy była to dobra decyzja?

Mam nieco mieszane uczucia po odłożeniu tej książki na półkę. Dlaczego? Otóż z jednej strony zgadzam się wielu twierdzeniach z autorem tej publikacji. Nie od dziś bowiem wiadomo, że umysł ma niesamowite znaczenie w utrzymaniu nas w zdrowiu oraz jak ważne jest pozytywne myślenie i nastawienie w czasie leczenia – czy to w tradycyjnej medycynie, czy holistycznej. Wielokrotnie bowiem udowadniano, że to, co „siedzi” w głowie, to jak postrzegamy to, co dzieje się dookoła i jak widzimy nas samych, ma znaczenie w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia.

Zatem w Zdrowiu doskonałym jest sporo ciekawych i ważnych treści, które z pewnością pozwolą czytelnikowi zrozumieć pewne mechanizmy i pokażą, co robić, by to tytułowe zdrowie doskonałe osiągnąć. M.in. poznacie zapatrywania na jogę, medytację, terapię dźwiękiem i inne „terapie”, którymi posługuje się autor w swojej praktyce zawodowej i niesieniu pomocy innym.

Nim jednak dotrzecie do tej, z mojej perspektywy, najciekawszej części, będziecie zmuszeni przedrzeć się przez gąszcz powtórzeń i upartego powtarzania, prawie jak mantrę, czym to zdrowie doskonałe jest i jak świetnie w tym wszystkim sprawdza się ajurweda. Przyznam, że było to dla mnie okropnie przytłaczające i męczące. Czułam się tak, jakby ktoś na siłę próbował przekonać mnie do swoich, jedynie słusznych racji i nie brał pod uwagę tego, że mogę mieć zupełnie inne zdanie albo mieć zwyczajnie dosyć wysłuchiwania, że to, czy to ma sens. Tutaj myślę, że Deepak Chopra poszedł za bardzo w mentorskie tony, co wyszło raczej odwrotnie do zamierzonego celu. Jeśli o mnie chodzi.

Dużo miejsce w tej publikacji autor poświęca doszą ich podziałom itd. Oczywiście z perspektywy osoby, która zajmuje się ajurwedy albo chciałaby zająć się tym „zawodowo”, mogą być to informacje ważne, niemniej mam wrażenie, że mimo wszystko nie jest to wyjaśnione w taki sposób, by laik ogarnął, o co w tym wszystkim chodzi. Tym bardziej że chwilami pewne cechy dosz na siebie nachodzą, w innych konfiguracjach rozchodzą, czasem uzupełniają, a czasem są totalną dysharmonią. Dla mnie to była chwilami sieczka. Musiałam wracać. Czytać po 2-3 razy i zastanawiać, czy faktycznie załapałam punkt widzenia autora i praktyków ajurwedy.

Kolejna rzecz to, mając na uwadze, że to wznowienie, brakło mi uzupełniania pewnych historii. Autor na początku zaznacza, że to wersja poprawiona, uzupełniona i w ogóle dopieszczona, jednak... Przytoczonych jest kilka historii pacjentów Deepaka Chopry, którzy dość poważnie zachorowali i ten im pomagał, ale nie ma ich dokończenia, bo wszystko stanęło w 2007 roku. A szkoda, bo szczerze chciałabym wiedzieć, m.in. jak potoczyło się życie chorego na raka.

Czy więc warto sięgnąć po Zdrowie doskonałe? Myślę, że tak. Może nie da się tej książki potraktować stricte jako podręcznika do podstaw ajurwedy, ale z pewnością część czytelników złapie bakcyla i będzie dzięki tej książce chciało zgłębiać jej tajniki i naturalne metody leczenia.

"Zdrowie doskonałe. Odkryj moc ajuwedy, zadbaj o umysł i ciało" dr Deepaka Chopra nie jest książka nową, premierą. To książka, która wydano już jakiś czas temu, ale dopiero teraz trafiła w moje ręce. Co to za lektura? Jesteście ciekawi?
❤️ W swojej książce Deepak Chopra opisuje metody potrzebne do budowania harmonii ciała i umysłu. Wszystko to jest potrzebne by pomóc sobie zwalczać choroby i utrzymać dobrostan. Książka pokazuje dawne, stare mądrości hinduskich medyków połączone ze współczesnością i dzisiejszymi odkryciami. Dostaniemy tu też porcję najnowocześniejszej medycyny i nawet fizyki kwantowej. To podręcznik oparty na ajuwedzie, z którego dowiemy się jak zidentyfikować własne ciało, jak postępować by dążyć do doskonałości, nie tylko zdrowotnej.
❤️ Dobrze wiecie, że najprostsze rzeczy potrafią zachwycić i zaskoczyć. A jak było tym razem? Już we wstępie do tego nowego wydania (bo od pierwszego prawie dziesięć lat temu wiele się zmieniło) dowiecie się wszystkiego, co tyczy tematu. Opisano tu zasady, zmiany, pojęcie zdrowia, które zmienią się zaskakująco szybko oraz samo podejście środowisk naukowych do zdrowia i profilaktyki. Do nowego wydania dodano również nowe techniki leczenia. Świat się zmienia, mantalność też, bo technika i nauka się rozwija i takie zmiany są nieuniknione.
❤️Książkę podzielono na trzy części. Pierwsza dotyczy zdrowia. To tutaj czytelnik dowie się czym jest zdrowie doskonałe, pozna swoje ciało i jego typ, bo to bardzo ważne oraz zrozumie jak przywrócić wszystkiemu równowagę. Drugą część poświęcono mechanice kwantowej ludzkiego ciała. Sporo miejsca poświęcono nałogom i kwestii pozbywania się ich. Natomiast trzecia, to sprawa natury i życia z nią w zgodzie. Znaleziono również miejsce na omówienie i pokazanie wielu ćwiczeń, które można wykorzystać.
❤️Głównym celem książki jest zrozumienie sensu samopoznania, uwolnienia się od ograniczeń i nie wpadanie w pułapki. Tak, bo takich pułapek czyha dookoła bardzo wiele. Nawet nie wiecie jak wielki i bliski jest związek pomiędzy zdrowym ciałem a umysłem. Pomiędzy wyzbyciem się nałogów, a budowaniem harmonii własnego życia, na przykład bez pożyczek, zadłużeń i tym podobnych zobowiązań. Wszystko siedzi gdzieś w naszych głowach i jeśli zmienimy mentalność myślenia unikanie tego staje się prostsze i bardziej logiczne. Zdrowie to nie tylko szczupła sylwetka, to również zdrowy organizm, optymizm, dbanie o innych. Dbanie o siebie to nie tylko bycie fit, jedzenie samych warzyw, ale i zdrowie umysłowe, życie w zgodzie z naturą i społecznością.
❤️Jeśli jesteście ciekawi jak tego dokonać zachęcam Was do lektury tej książki. Chociaż wiadomo...nie od razu Rzym zbudowano...lata niszczenia siebie, sylwetki, włosów, wnętrza, życia nie odbuduje się w chwilę. Jednak spróbować warto. O ile się oczywiście chce!
A samą książkę czyta się super, lekko i z wielkim zainteresowaniem.

• Zdrowie
  • Przeczytane psychologia/energia
  • Do przeczytania_info_1
  • Książka do kupienia
  • Papierowy

Dodaj cytat z książki Zdrowie doskonałe