Narcyz Goebbels. Biografia

Tłumaczenie: Ewa Kowynia
Wydawnictwo: Universitas
Narziss Goebbels. Eine psychohistorische Biografie

Niewielkiego wzrostu i mizernej postury, kaleki, rozpieszczany przez matkę, wyśmiewany w szkole i przez zamożnych, mieszczańskich kolegów uniwersyteckich, lekceważony przez wydawnictwa, urazowy, mściwy i niezmordowanie walczący o uznanie Joseph Goebbels wyciąga wreszcie los na loterii, gdy w 1925 roku poznaje Adolfa Hitlera. Głęboko rozczarowany wiarą katolicką obiera go na swego idola, któremu pozostanie wierny aż do śmierci. Potężne kompleksy niższości wywołane fizycznym brakiem potęguje jeszcze fakt, że zostaje uznany za niezdolnego do służby wojskowej, że nie nadaje się do życia w związku z kobietą i jest lekceważony jako pisarz. Rekompensuje to nieustanną, egoistyczną pogonią za sukcesem. Przyporządkowanie tych danych biograficznych faktom historycznym, a następnie przeanalizowanie ich metodami psychologii głębi pozwoli nam zrozumieć proces kształtowania się osobowości prawicowo – radykalnej. W książce tej prześledzimy narcystycznie zaburzoną osobowość Goebbelsa od chwili jej powstawania aż do niechlubnego końca.

Joseph Goebbels (1897-1945) był jednym z najbardziej wpływowych polityków reżymu nazistowskiego i jednym ze współodpowiedzialnych za Holokaust. Biografia ta stara się przybliżyć nam osobowość Goebbelsa przy pomocy narzędzi psychohistorycznych, odszukać korzenie późniejszych politycznych decyzji w jego dzieciństwie i młodości.

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Narcyz_Goebb...(?)

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/

jeździecZgłową | 2019-06-05

Ocena książki historyczno-biograficznej z założenia jest trudna BO:
-dotyczy osób, których nie znamy
-opisuje fakty, których raczej nie znamy, lub znamy tylko na tyle by wiedzieć, że takie coś istniało
-Im dalej w przeszłość tym więcej dumania i interpretacji autora
- książki te choć bazują na pewnych pewniakach jak listy, dokumenty, akta czy wywiady są bardzo różne w formie.
Odnośnie tej książki.
To prawie 300 stron, prawie 30 fotografii, 6 części i suplement.
Zacznijmy od tył.
Suplement podoba mi się bardzo. Mamy kalendarium z życia Narcyza co mi się bardzo podoba. Dokładne daty co ważniejszych wydarzeń i przemówień.
W suplemencie jest także słowniczek wyrażeń psychologicznych. Tak psychologicznych.
Tym co wyróżnia tą pozycje jest podejście psychologiczne. Autor stara się bazując na działaniach Narcyza jego historii i dzieciństwie przedstawić jak ta jednostka funkcjonowała. Jak kształtowały się i wpływały na jej żyje manie, pasje i zboczenia. Jaki wpyw na Narcyza miało jego...

edan | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Książka ta udowadnia, że przy objaśnianiu niektórych procesów historycznych oraz jaką poszczególne osoby odgrywają w nich role, bardziej niż historyk przydaje się psychiatra. 3Rzesza to parada kreatur i to nie tylko tych z pierwszego świecznika, ale też zwykłych Niemców, podatnych na manipulacje tego Mefistofelesa.

Krystian P | 2015-01-15

Początek był obiecujący. Jednak reszta skłamała do coraz bardziej selektywnego czytania. Chyba ostatni rozdział "przejrzałem tylko".
Dlaczego?
Bardzo powierzchowna książka - analiza. Niczego nie odkryłem.