Projektowanie systemów mikroprocesorowych

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
elektronika, mikrokontrolery
technika
Marcin

Idealna książka dla wszystkich elektroników projektujących urządzenia wykorzystujące mikroprocesory. W książce znajduje się wiele praktycznych informacji dotyczących projektowania systemów cyfrowych zbudowanych z wykorzystaniem mikrokontrolerów. Uwagi praktyczne dotyczące wykorzystania konkretnego mikrokontrolera w takim, a nie innym układzie pracy, odnoszą się do najpopularniejszych w naszym kraju typów mikrokontrolerów: zwłaszcza mikrokontrolerów rodziny '51 (przede wszystkim najprostszych układów firmy Atmel), a także układów PIC i AVR.
W książce opisano m.in.:
- sposoby zasilania systemu mikroprocesorowego;
- układy generowania sygnału zerującego;
- układy generowania sygnału zegarowego;
- budowę wewnętrzną portów wejścia/wyjścia typowych mikrokontrolerów;
- magistrale transmisji danych systemu mikroprocesorowego;
- sposoby dołączania zewnętrznej pamięci programu i danych;
- łącza równoległe;
- łącza szeregowe (RS-232, RS-485, I2C, interfejs SPI, interfejs 1-Wire);
- stosowanie czujników stykowych i optoelektronicznych;
- dołączanie klawiatury matrycowej;
- sterowanie wyświetlaczami LED i LCD;
- budowanie układów wyjściowych dużej mocy.
Rozwiązania układowe są wsparte przykładowymi funkcjami napisanymi w języku C, który upowszechnił się wśród programistów mikrokontrolerów. Przykładowe programy napisano w sposób ukazujący rozwiązanie problemu, co pozwoliło na uniezależnienie się od platformy sprzętowej.

źródło opisu: www.btc.pl

źródło okładki: www.btc.pl

Marcin | 2013-07-29
Przeczytana: lipiec 2013

Książka przydatna jako zestaw gotowych rozwiązań do wykorzystania w projekcie, dla każdego zagadnienia podano w miarę możliwości porównanie różnych sposobów realizacji. Rozwiązania są dość przejrzyście opisane, ich zasada działania jest przedstawiona ogólnie, bez nadmiernego wchodzenia wchodzenia w szczegóły (co jak mniemam było założeniem autora, książka ma dość zwięzłą formę). Odpowiednia ilość schematów i wykresów dobrze ilustrujących opisywane zagadnienia.

Wusia | 2017-10-22
Devil | 2017-09-11