Białoruś, Białoruś

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
6 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Marta

Polacy i Białorusini mają za sobą sześć wieków wspólnego losu, więc i podobnej historii. Od momentu, kiedy wprowadził się na Wawel Władysław Jagiełło, król. Białoruś, stanowiąca o Wielkim Księstwie Litewskim, przeistoczyła się w istotny obszar państwa federalnego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powołanej do życia unią lubelską w 1569 roku. Jej świetność i upadek, zwycięstwa i klęski, dobro i zło, były obopólnym udziałem; u nas o wiek wcześniej wyschły źródła życiodajne, gdyż byliśmy słabszą stroną tego związku. Odradzaliśmy się z wielkim mozołem i z polską pomocą. Nowe czasy, do dziś pamiętane lata, przyniosły odpowiedzi nieoczekiwane zgoła, zdawałoby się, że niektóre z nich wręcz przekreślające cały ów dorobek ponad pół tysiąclecia. Tak jednak nie jest. (Wstęp, fragment)

źródło opisu: http://kamunikat.org/usie_knihi.html?pubid=1092

źródło okładki: http://kamunikat.org/usie_knihi.html?pubid=1092

Shino | 2016-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2016

Książka niby uboga objętościowo, ale bardzo ciężka do czytania. Cóż - chyba taki urok pana Janowicza. Z pewnością bardzo ważna dla Polaków - pokazuje, że Białoruś to nie tylko łapcie, Łukaszenka i tanie papierosy, ale także i bogactwo, choćby spuścizna literacka byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Mimo, że sporo rzeczy już wiedziałam, miło było dowiedzieć się czegoś nowego o tej białoruskiej 'części' mojej osoby. :)

persepolis | 2014-11-02
Przeczytana: 2003 rok

Może "tylko" dobra, ale "aż" cholernie ważna książka.

K8W | 2017-11-05
Na półkach: Książka, Przeczytane