Kościół a charyzmaty

Wydawnictwo: Emmanuel
katolicyzm, charyzmaty
religia
njakub

Wszelki zamęt w Kościele, który niejednokrotnie wytykają tak zwanym charyzmatykom sceptyczni wobec darów epifanijnych wierzący, powodowany jest nie naturą owych darów, ale nieodpowiedzialnością osób nimi obdarowanych; ów zamęt, rozbicia a nawet zgorszenia pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy posługa charyzmatyczna zostaje oderwana od tego właśnie fundamentalnego kontekstu, w którym powinna być osadzona: od służby prawdzie o realnej obecności Jezusa w słowie, w sakramencie i w modlitwie, a zatem - w tym, co stanowi samo serce duchowej i liturgicznej tradycji Kościoła. Tak oderwane, charyzmaty stają się niebezpiecznymi narzędziami, angażowanymi w służbie realizacji ludzkiej małostkowości i nieuporządkowanych ambicji; więcej w nich wtedy psychologicznego mirażu i płytkiej emocjonalności niż autentycznego działania Ducha Świętego.

Jak zatem bezpiecznie i w sposób uporządkowany korzystać z charyzmatów?
Jak związać je z samym sercem najgłębszej tradycji Kościoła?
Jaką rolę pełnią one w indywidualnym doświadczeniu duchowym i jak praktycznie posługiwać nimi we wspólnocie?

Odpowiedź na te i inne pytania przynosi właśnie ta książka.

Aleksander Bańka
dr filozofii, politolog