Kwiaty Japonii. Sztuka kompozycji kwiatowych

Wydawnictwo: Universitas
The Flowers of Japan and The Art of Floral Arrangement
ikebana, Japonia
poradniki

Od VI wieku w Japonii sztuka układania kwiatów ewoluowała od elementu rytuału religijnego będącego zbożną rozrywką dla kapłanów do wyrafinowanego cermoniału towarzyskiego, stając się istotnym elementem kultury dnia codziennego Japonii. Układanie kwiatów uważano zawsze za zajęcie przystojące ludziom uczonym i literatom. Praktykowały ją damy z arystokracji oraz kapłani, filozofowie i wybitne osobistości, które wycofały się z życia publicznego. Sztuka ta niesie w sobie obok wielu tradycyjnych przesądów poważną domieszkę chińskiej filozofii, która przydaje jej aury czegoś dziwnego i tajemniczego.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Uroczy, klimatyczny "staroć", przy okazji rzadko spotykana książka o ikebanie, w opracowaniach zwyczaj traktowanej raczej po macoszemu.

Zakręcony Druk | 2014-09-29
laos7 | 2014-05-25