ZEN

1995-01-01
1995-01-01
Grażyna Draheim, Izabella Jastrzębska-Okon
Zen Chan Buddyzm Merzel

„Opisując jakąś potrawę możemy wymienić składnik, które należy użyć do jej przygotowania, lecz nigdy słowami nie potrafimy wyrazić ani smaku i zapachu jedzenia ani uczucia sytości, którego doświadczamy. To samo dotyczy zenu. Możemy opisać hierarchię, sposób zachowania się i rytuały w tej duchowej tradycji, ale żaden nawet najbardziej utalentowany pisarz nie jest w stanie przekazać czytelnikowi autentycznego doświadczenia prawdziwej natury zenu. Aby to pojąć należy praktykować zen.” - tymi słowy zaczyna się ta książka. Już na samym początku wypowiedziane zostaje zastrzeżenie wobec wszelkich spekulatywnych prób opisania doświadczenia zen. Żywej praktyki nic nie zastąpi – to trzeba sobie uświadomić już przy wejściu.

Książka może stanowić jedynie kompendium wiedzy i informacji o zen czyli właśnie opisuje te składniki. I tym właśnie jest praca Davida Scotta i Tony Doubledaya. Kompendium bardzo zwięzłym i starannym, dokładnie ujmującym to, czego powinien się dowiedzieć na początku zainteresowany tematem. Mamy tu przystępnie przedstawione dane o historii zenu oraz jego praktyce. Czuje się, że to wprowadzenie czynione jest przez osoby kompetentne: autorzy są uczniami wybitnego mistrza zen Genpo Merzela. Sami przyznają, że gdyby nie on, ta książka nigdy by nie powstała. Tym co wyróżnia to opracowanie wśród podobnych jest napisany przez Harry'ego Cooka rozdział „Zen w sztukach wojennych zawierający trudne do znalezienie w literaturze przedmiotu, a bardzo interesujące informacje.

Cała książka napisana jest jasnym i przystępnym stylem, zero szumu informacyjnego, za to bardzo porządnie podane konkrety. Początkującego znakomicie wprowadzi w zagadnienie, znającym zaś co nieco temat pozwoli usystematyzować wiedzę. Polecić ja można zarówno pragnącym rozpocząć praktykę zen, jak i poszukującym wiedzy religioznawczej o tej duchowej ścieżce.

• Przeczytane2020
  • Na półce u góry