ZEN

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Elementy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Elements of Zen
Zen, Chan, Buddyzm, Merzel
filozofia, etyka
Al_Hadzi

Zen proponuje nam samopoznanie i zrozumienie naszego Prawdziwego "Ja" na drodze, która wykracza poza ograniczenia logicznego umysłu. Dzięki technikom medytacji i pracy nad koanami- zaskakującymi opowiastkami, które opierają się regułom racjonalnego myślenia - uczeń zenu może rozwinąć w sobie spokój, jasność i koncentrację, co w końcu prowadzi do oświecenia.

źródło opisu: (od wydawnictwa - opis z tylu ksiazki - fragment)

źródło okładki: Zdjecie autorskie

romeo | 2019-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

„Opisując jakąś potrawę możemy wymienić składnik, które należy użyć do jej przygotowania, lecz nigdy słowami nie potrafimy wyrazić ani smaku i zapachu jedzenia ani uczucia sytości, którego doświadczamy. To samo dotyczy zenu. Możemy opisać hierarchię, sposób zachowania się i rytuały w tej duchowej tradycji, ale żaden nawet najbardziej utalentowany pisarz nie jest w stanie przekazać czytelnikowi autentycznego doświadczenia prawdziwej natury zenu. Aby to pojąć należy praktykować zen.” - tymi słowy zaczyna się ta książka. Już na samym początku wypowiedziane zostaje zastrzeżenie wobec wszelkich spekulatywnych prób opisania doświadczenia zen. Żywej praktyki nic nie zastąpi – to trzeba sobie uświadomić już przy wejściu.

Książka może stanowić jedynie kompendium wiedzy i informacji o zen czyli właśnie opisuje te składniki. I tym właśnie jest praca Davida Scotta i Tony Doubledaya. Kompendium bardzo zwięzłym i starannym, dokładnie ujmującym to, czego powinien się dowiedzieć na początku...