Wit Stwosz - Ołtarz Mariacki. Epoka i środowisko

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
sztuka
Shahrivar

Antuan_Duanel | 2015-01-25

Książka stanowi w zasadzie wprowadzenie w zagadnienia sztuki późnego średniowiecza (którym zresztą poświęcono tu nieproporcjonalnie dużo miejsca) oraz w tematykę tytułowego dzieła. Jest trochę nierówna, bo z jednej strony operuje ogólnikami, z drugiej zaś jest tu próba szczegółowej analizy treściowej i formalnej ołtarza - podjęta, ale nie w pełni rozwinięta. Dlatego też monografia ta ma raczej popularny, niż naukowy charakter. Jej wartość sprawdza się głównie (poza podaniem podstawowych informacji) do wskazania na czynniki, które sprawiają, że dzieło Wita Stwosza jest wybitnym artystycznym fenomenem swojej epoki w skali europejskiej.