Przyjdź i zgiń

Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim
Cykl: Herkules Poirot (tom 34) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Clocks

Dziwna okolica, nietypowe zlecenie... Stenotypistka Sheila Webb znajduje ciało w pokoju pełnym zegarów. Kim jest ofiara i dlaczego zegary zatrzymały się o tej samej godzinie? Sprawa morderstwa musi być prosta, bo wydaje się skomplikowana - Herkules Poirot podejmuje wyzwanie. Czy złamany obcas pomoże rozwikłać tajemnicę? Sprytny morderca działa według scenariusza kiepskiej powieści, a Herkules...

Sprawa morderstwa musi być prosta, bo wydaje się skomplikowana - Herkules Poirot podejmuje wyzwanie. Czy złamany obcas pomoże rozwikłać tajemnicę? Sprytny morderca działa według scenariusza kiepskiej powieści, a Herkules Poirot recenzuje literaturę kryminalną. Także Agaty Christie...
Dobra rada: nie otwieraj tej książki, bo zginiesz na dłużej!

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/p...(?)

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/p...»

April | 2019-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Nie jest to najlepszy kryminał Agaty Christie, co to, to nie. Moim głównym zarzutem jest to, że Poirota w tej powieści jest jak na lekarstwo - słynny detektyw rozwiązuje sprawę ze znacznej odległości i pojawia się na kartach "Przyjdź i zgiń" zaledwie trzy czy cztery razy, na krótko. bardzo brakowało mi tej postaci, bo nie ukrywam, sięgnęłam po tę książkę właśnie z powodu Herkulesa. Bohaterowie, którzy występują jako ci główni, czyli inspektor Hardcastle i jego przyjaciel Colin Lamb bardzo pasują do opowieści i naprawdę dobrze mi się o nich czytało, oboje wzbudzili moją szczerą sympatię - jednak nie są Poirotem.

Nie mogę jednak powiedzieć, że książka mnie nie wciągnęła, bo mimo tego, że mój ulubiony detektyw nie grał tym razem pierwszych skrzypiec, zbrodnia jest interesująca. Jest niezidentyfikowany trup, są podejrzani, nie ma motywu. I tutaj, po raz pierwszy u Christie, udało mi się wytypować mordercę, choć nie było to trudne (choć zapewne nigdy nie jest), jednak autorce i tak...

Saskia10 | 2019-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2019

Jak to zwykle u Agaty - ciekawie, intrygująco i spokojnie.
Lubię takie cosy mystery - bez rozlewu krwi za to z inteligentną zagadką.
Na jedno miłe popołudnie.

Fallenangelv | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Nie jest to typowy kryminał. Agatę Christie na więcej stać, pomyśli sobie czytelnik czytając to dziwactwo. Autorka przyzwyczaiła nas do zawiłych, skomplikowanych, trudnych zagadek. Intryg na najwyższym poziomie. Mordercy z najwyższej półki. Tutaj jest inaczej. Niema skomplikowanej zagadki, książka momentami wydaje się nawet nudna...tak to możliwe, nawet u Christie. Ale za co należy się duży plus ? Autorka opisuje nam postępowanie zbrodniarzy, dając swoisty wykład.
Skomplikowana, udziwniona zbrodnia ? Pełno w niej niejasności, ścieżek, które prowadzą donikąd ? Nic bardziej mylnego. Im więcej spektakularna zbrodnia tym prostsza. Morderca bawi się z nami w kotka i myszkę. Nakłada puder. Maskuje. Spycha główny wątek na tory poboczne. Główna zbrodnia wydaję się nieistotna, coś innego wydaje się ważne. Jaki spryt prawda ? Kuglarstwo, maskarada. Taniec błazna. Klauna.
Przedstawienie, atrybuty , wszystko co przygotował błazen miało na celu odwrócenie odwagi.
Charakter ludzi. Pazerność....

Samara_Adrianna | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Książka zapowiadała się na dobry kryminał w stylu Christie ale chyba nie do końca dostałam to czego oczekiwałam. Raczej nie jestem dobrym detektywem bo dedukcja Poirota była dla mnie całkowicie niezrozumiała. Spodziewałam się bardziej sensownej i przemyślanej fabuły a dostałam sporą dawkę chaosu.

MałaPisareczka | 2018-09-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Nie takie złe.
Co prawda ciężko się wkręcić i gdyby to miała być czyjaś pierwsza powieść Christie, to bym "Przyjdź i zgiń" nie poleciła... no ale dla starego wyjadacza jest w porządku :)
Czuć klimat Christie.

Emma | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Odłożyłam na półkę kolejną książkę Agathy Christe i oczywiście obejrzałam film.
"Przyjdź i zgiń", to pierwsza z oglądanych przeze mnie adaptacji bardzo różniąca się od oryginału. Akcja filmu rozgrywa się przed II wojną światową, a książki mniej więcej piętnaście lat później. Główną rolę w filmie odgrywa oczywiście Poirot, w którego wciela się David Suchet, a sławny detektyw w powieści pojawia się tylko w epizodzie. Śledztwo natomiast prowadzi Colin Lamb. Główny wątek jest taki sam: młoda stenotypistka Sheila Webb zostaje wezwana do domu niewidomej kobiety, gdzie znajduje zwłoki nieznanego nikomu mężczyzny.
Akcja jest ciekawa, jak zresztą zawsze u królowej kryminałów, a rozwiązanie zagadki przynosi czytelnikowi satysfakcję.
Zachęcam do czytania i oglądania tych wszystkich, którzy chcą przenieść się w klimat starej Anglii.

zosia_bm | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 01 lipca 2018

„Przyjdź i zgiń” Agatha Christie
Po książki Agathy Christie sięgam co jakiś czas po trudniejszych lekturach, kiedy chcę się zrelaksować i poczuć atmosferę angielskiego, dedukcyjnego, napisanego ładnym językiem kryminału. Są morderstwa, jest intryga, są podejrzani i śledztwo.
Jest też niezawodny Poirot i jego stwierdzenie, które bardzo trafnie dookreśla jego osobę :
„ Ostatnio bardzo pilnie potrzebowałem problemu. Nie jest ważne, powiedziałem sobie, co to za problem. Może to być, jak u zacnego Sherlocka Holmesa, głębokość, na jaką pietruszka została pogrążona w maśle. Rzecz polega na tym, żeby problem istniał. Nie chcę ćwiczyć mięśni, tylko komórki mózgowe."
I problem rozwiązał.
Polecam.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Przyjdź i zgiń to kolejne moje spotkanie z Agathą Christie. Czy udane? Sięgając po jej książki oczekuję czegoś, co mnie zaskoczy, a wir wydarzeń nie pozwoli odłożyć książki na półkę przed jej przeczytaniem. Ze wstępu wynika, że tajemnica zbrodni wydaje się być ciekawa. Do biura stenotypistek dzwoni ktoś i zamawia konkretną dziewczynę do przepisywania listów. Gdy ta dociera na miejsce, znajduje zwłoki. Właścicielka domu, niewidoma Pani Pebmarsh twierdzi, że nigdzie nie dzwoniła i nie zamawiała stenotypistki. Cała historia potrafi zaintrygować. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, w głowie zaczyna pojawiać się mnóstwo pytań.

Agatha Christie połączyła tutaj dwa wątki: śledztwo związanego z zabójstwem tajemniczego mężczyzny oraz śledztwo wykonywane przez agenta Scotland Yardu, Colina Lamba. Jak mówi Hercules Poirot, skoro sprawa wydaje się trudna, to morderstwo musiało być proste. Christie chyba właśnie chciała, aby tak było, bo wszystko okazało się proste.

Jest to pozycja godna...

Molencja18 | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Kolejna powieść Agathy Christie na wysokim poziomie. Mistrzyni kryminału znów mnie nie zawiodła, gdyż zagadka, jak zwykle, była intrygująca i zmuszała do porządnego główkowania nad rozwiązaniem sprawy. Czuję jednak lekki niedosyt z powodu niewielkiego udziału słynnego detektywa, co jednak nie umniejszało jego geniuszowi. Przyjemnie było powrócić do klasyki kryminału, a tę powieść mogę z czystym sumieniem polecić zarówno fanom autorki jak i dopiero poznającym jej twórczość czytelnikom. :)

Ramzes1988 | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Po trochę słabszej "Wigilii Wszystkich Świętych" Agatha Christie znów bardzo zaciekawiła mnie swoją historią. Tym razem przychodzi nam wraz z Herkulesem Poirot rozwiązać tajemniczą zagadkę morderstwa, której dokonano w domu niewidomej kobiety. Ofiarą jest nieznany starszy mężczyzna, zwłoki odkrywa młoda stenopistka, wezwana przez wspomnianą niewidomą kobietę. Najciekawsze w tym wszystkim jest, że panna Pebmarsh nikogo nie wzywała do siebie. Kto kogo chce wrobić i dlaczego?
Bardzo przyjemnie mi się to czytało, winnego nie udało mi się wskazać, co tylko dodało mi frajdy z czytania kolejnych stron.