Kot wśród gołębi

Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim
Cykl: Herkules Poirot (tom 32) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Cat Among the Pigeons

Morderstwo nauczycielki gimnastyki prestiżowej szkoły dla dziewcząt nie mieści się w schematach. Mało tego, jedna z uczennic zostaje porwana. Prawdziwa szkolna maskarada: przebieranki, szpiedzy, szantaż i klejnoty, które nawet z niewinnych nastolatek czynią prawdziwe kobiety! Morderca nieprędko opuści mury szacownej szkoły. Herkules Poirot pojawia się na kartach powieści znacznie później niż...

Herkules Poirot pojawia się na kartach powieści znacznie później niż zwykle, za to w najwyższej formie.
Powieść dla miłośników kobiet i… kotów (oraz przeciwników gołębi)!

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/k...(?)

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/k...»

Jak to zwykle u Agathy Christie bywa, książka ma specyficzny klimat, który bardzo cenię i raz na jakiś czas po prostu muszę przeczytać coś tej autorki (wiadomo, czasami człowiek musi inaczej się udusi ;)).

Tym razem akcja dzieje się w szkole dla panien, jednak żadnych dziewczęcych chichów w niej nie ma, za to znajdzie się kilka trupów.
Poirot wkracza do akcji dość późno, przez chwilę się zaczęłam zastanawiać czy w ogóle się pojawi, na szczęście przybywa z odsieczą i rozwiązuje gładko całą intrygę.
Historia jak zwykle zagmatwana, a zakończenie daje pstryczek w nos.

Może i nie jest to jedna z lepszych książek Agathy, ale mimo wszystko trzyma poziom i czyta się ją całkiem przyjemnie.

Arek | 2017-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2017

Na książkę "Kot wśród gołębi" natknąłem się właściwie przypadkowo w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, zwanej Rajską.
Od jakiegoś czasu nie przeczytałem żadnej książki Pani Agathy Christie, więc że tak to nazwę, stęskniłem się.

Nie jest to literatura wysokich lotów, jeśli chodzi o mądre przemyślenia, to znalazłem tu tylko jedno.
Posiadanie klejnotów, może pozbawić człowieka wszystkiego, czyli życia.
Na początku w powieści mamy retrospekcję, która opisuje próbę ucieczki księcia Ali Yusufa. Niestety nieudaną, ginie w samolocie, którym wylatuje ze swoim przyjacielem Bobem Rawlinsonem.
Chce uciec ponieważ w jego kraju Ramacie, dochodzi do rewolucji, przeciwko jego władzy.
Jednak nie sama rewolucja nas interesuje, książę ma klejnoty warte pół miliona funtów.
Powierza je przyjacielowi Bobowi, a ten znajduje sposób wywiezienia ich z Ramatu, do Anglii.

Jednak większość akcji toczy się w szkole dla dziewcząt, w Meadowbank.
Dochodzi tam do trzech morderstw, których wyjaśnienie jest...

chrispu | 2014-11-24

Bardzo lekko napisany kryminał. Do pochłonięcia w 1 -2 dni. Z dużą ilością dialogów, niewielką (jak na tę pisarkę) ilością bohaterów i pobocznych, rozpraszających wątków. I co jest fajne - uważny czytelnik może sam rozwiązać zagadkę - sporo jest przydatnych informacji. Dodatkowo zaskoczony zostałem, czytając, humorem autorki. Tego się tu nie spodziewałem. Tak więc, jak zbierze się to wszystko w całość - wychodzi z tego przyjemna w odbiorze książka, bez jakichś nudnych dłużyzn (no może z wyjątkiem pierwszych kilku stron - lecz kto powiedział, że trup ma być już w pierwszym akapicie), z akcją posuwającą się dość szybko naprzód.
Oczywiście osoby, które najpierw oglądały serial nakręcony na podstawie książek, zabawę będą miały w pewnym sensie mniejszą ale z drugiej strony jest frajda z porównywania (a w serialu to było tak..).
Mnie osobiście to nie przeszkadzało, a wręcz uprzyjemniało lekturę (postacie z książki przybierały konkretne, znane z serialu twarze).

nadzieja1925 | 2016-03-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 08 marca 2016

„Kot wśród gołębi, to właśnie takie wrażenie. My wszystkie jesteśmy gołębiami, a między nami jest kot. My jednak nie potrafimy go dostrzec.”
„MORDERSTWO W SZKOLE DLA DZIEWCZĄT” – głosi okładka. Ekskluzywna szkoła, stała się nagle powszednim miejscem do zabijania nauczycielek. A po pierwszym zabójstwie – nic nie wiadomo na temat osoby zabitej, mordercy, motywów itp. W trakcie kolejnych rzezi następuje dopiero przełom w śledztwie... choć może źle to ubrała w słowa. Pewna mądra dziewczynka bawi się w małego detektywa i odkrywa motyw, reszta należy do sławnego pana Poirota.
„Nie widzieć złam nie słyszeć zła, nie myśleć o niczym złym.”
Proponuję zacząć czytać od wydarzeń po morderstwie. Początek dłuży się niemiłosiernie, a bez tych kilkudziesięciu stron książka byłaby lepsza. Jestem również rozczarowana, że Herkules Poirot pojawił się dopiero na sam koniec książki, gdyż był najlepszą postacią w całej książce. I ostatnim zażaleniem, którego musicie wysłuchać jest zarzut! Tyle słyszałam o...

Dominika | 2017-09-20
Przeczytana: 19 września 2017

Szkoła dla dziewcząt w Meadowbank, jedna z najlepszych w całej Anglii, składająca się z uczennic, nauczycielek i służby - brzmi niewinnie, ale wsród tych gołębi znajduje się kot. To osoba o niecnych zamiarach, które szybko odgadujemy, bo naprowadzają na nie pierwsze rozdziały, nieznana jest tylko jej tożsamość. A podejrzanych jest kilku...

Herkules Poirot pojawia się dość późno, w momencie dla mnie zaskakującym, ale pozytywnie. Tylko jakoś szybko dochodzi do tej prawdy (którą wyjaśnia w swoim belgijskim stylu), dlatego czytelnik może poczuć się dziwnie, jest zauważalny pewien przeskok, wyjątek od reguły.

Trzy morderstwa (Christie lubiła chyba tę liczbę) i jedno porwanie - obwiniałam za te wszystkie przestępstwa jedną osobę (prawie że bezmyślnie), pomyliłam się w trzech czwartych, czyli odgadłam jedno. :D Ile ludzi odpowiada za resztę nie zdradzę, ale mogę powiedzieć, że według mnie zostało to roztropnie pomyślane.

wiejskifilozof | 2016-07-06

Jak na książkę z Poirotem,to była taka sobie.
Pewnie nie każdy się zgodzi z moją opinią.
Ale,w wielu momentach czytania troszkę się nudziłem.
Może pomysł był dobry,zabójstwa nauczycielek,nawiązanie do czasów wojny.
Ale,ja to książkę nie zaliczam do udanych.
Niestety,ale troszkę się rozczarowałem.

Joanna | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

nie wiem dlaczego książki Agathy Christie nie porwały mojego serca. przecież tak bardzo lubię kryminały. a tu taki pech. bardzo się męczę czytając. i przepraszam za te słowa wszystkich fanów autorki.
pomysł fajny: klejnoty, szejk, no i oczywiście morderstwo. gdyby nie ustraszony Herkules Poirot nie wiadomo jak by się to skończyło...

Agatha Christie jest wg mnie najlepszą pisarką, jeśli chodzi o powieści kryminalne. A Herkules Poirot to najgenialniejsza postać detektywistyczna jaką poznałam! "Kot wśród gołębi" bardzo, ale to bardzo mi się podobał, Super, że akcja działa się w szkole - jakoś klimaty, z których niedawno wyszłam, przypadają mi wybitnie do gustu. Do tego historia jak z najlepszego filmu sensacyjnego - poszukiwania klejnotów, porwania, morderstwa. Zdecydowanie polecam tą książkę!

Paweł | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

W tej książce ma się do czynienia z niebanalną fabułą. Wydarzenia, które przedstawia Christie sięgają nie tylko miejsca, gdzie rozgrywa się główna akcja. Wiele wątków sprawia, że akcja toczy się w szybki sposób i do końca nie jest się pewnym co tak naprawdę będzie kumulacją ,,wybuchu" akcji. Christie przedstawiła ciekawą historię szkoły dla dziewczynek, bliski wpływ Wschodu na rozgrywane wydarzenia i wielu ciekawych bohaterów. Nagle to wszystko łączy się w pewną całosć i wynikają z tego dziwne morderstwa, których nikt się nie spodziewał. Gdy każdy jest bezradny to komisarz prowadzący sprawę morderstw w późniejszej współpracy z Poirotem wynajdują prawdziwe wytłumaczenie. Kolejny raz Agata Christie pokazała co to znaczy spokojne budowanie akcji z dreszczykiem emocji. Polecam.

Anda | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

kolejny świetny kryminał , Agatha Christie nie zawodzi
ciekawa fabuła wciąga czytelnika od początku do końca