Kieszeń pełna żyta

Cykl: Panna Marple (tom 6) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
A Pocket Full of Rye
Agatha Christie, kryminał

Zamożny przedsiębiorca Rex Fortescue ginie po spożyciu posiłku, a po nim jeszcze dwie inne członkinie niewielkiej społeczności Domku pod Cisami. Fortescue ma dwóch synów, którzy czują większe przywiązanie do wartości giełdowych niż rodzinnych. Jest jeszcze tajemnicza ochmistrzyni, kopalnie złota i krzywda sprzed lat. Najbardziej gorzka powieść Agathy Christie. Wszak trudno nie zgodzić się z...

Najbardziej gorzka powieść Agathy Christie. Wszak trudno nie zgodzić się z panną Marple, że trzeba stanąć w obronie zmarłego, nawet jeśli jest to tylko skrofuliczna służąca, po której nikt nie płacze.

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/k...(?)

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/k...»

Monika | 2019-10-08
Przeczytana: 08 października 2019

Kryminały Agathy Christie lubię odkąd przeczytałam pierwszy z nich. Nie przypominam sobie, bym kiedyś się nimi rozczarowała.
"Kieszeń pełna żyta" to może nie będzie mój ulubiony, ale mimo wszystko czytałam z przyjemnością. Ciekawa i trudna do rozwikłania zagadka kryminalna z dziecięcym wierszykiem w tle, do tego niezastąpiona panna Marple i przepis na wciągającą fabułę gotowy.
idealna książka na jesienny wieczór, lub podróż pociągiem.

Justi | 2019-07-21

Agatha Christie to klasyk, który nigdy się nie znudzi.
Przedprzeczytaniem książki widziałam ekranizację tej książki. Znałam więc jej zakończenie, ale mimo to książka mnie wciągnęła. Styl Christie jest mistrzowski bo nie można się od książki oderwać, jeśli się zrobi przerwę w czytaniu czuję się przymus jak najszybszego powrotu do niedokończonej książki.

sylwia | 2019-05-13

Piosenka za szóstkę, kieszeń żyta i
Zapiekanych w cieście kosów mendle trzy.
Przekrojono ciasto, ptaszków zabrzmiał chór.
Co za pyszne danie na królewski dwór!
Król był w skarbcu, liczył tam pieniądze swe,
Królowa w komnacie bułkę z miodem je.
Służebna w ogrodzie wietrzy ubrań stos,
Wtem przyleciał ptaszek, oddziobał jej nos.

Z taką oto zagadką przychodzi zmierzyć się inspektorowi Neele’emu.
Trudno jednak znaleźć mordercę, jeśli każdy z domowników (i nie tylko) miał powód, aby zamordować gospodarza, Rexa Fortescue.
Dopiero przybycie niezawodnej panny Marple do posiadłości, w której doszło już do trzech morderstw, powoduje, że śledztwo rusza na przód.

Niejednokrotnie wspominałam, że jestem fanką powieści Agathy Christie i nie wyobrażam sobie, żeby to mogło się zmienić. Uwielbiam w nich dosłownie wszystko.
"Kieszeń pełna żyta" nie odbiega od książek, które miałam do tej pory przyjemność przeczytać.Jak zawsze lektura wciągająca, z idealnie utkaną fabułą i rewelacyjnymi...

Emma | 2019-05-04
Przeczytana: 03 maja 2019

Pan Fortescue umiera w swoim biurze. Zostaje otruty jagodami cisu. Sprawa jest tym bardziej tajemnicza, że inspektor Neele znajduje w jego kieszeni ziarno żyta, a gdy zostają popełnione następne zbrodnie, to wszystko się układa, jak w dziecięcej rymowance.
W domu pana Fortescue pojawia się sympatyczna panna Marple, która pomaga w rozwiązaniu zagadki.
Książka jak zwykle bardzo ciekawa z zaskakującym zakończeniem.
Adaptacja filmowa bardzo wiernie oddaje realia życia na angielskiej prowincji. Oglądając film robiony w autentycznych plenerach zawsze zazdroszczę Anglikom, że druga wojna światowa ich w dużym stopniu oszczędziła.
Zachęcam do czytania i obejrzenia filmu ze wspaniałą rola Julii McKenzie.

Mam wrażenie, że w tej powieści było za mało panny Marple. Pod koniec historia ta zaczęła mnie lekko nudzić ale i tak dobrze się bawiłam, próbując wytypować mordercę. Christie w dobrej formie. Szczególnie przypadła mi do gustu postać inspektora Neele. Udało mi się za to zgadnąć kto jest Ruby McKenzie. Powieść lekko zagmatwana ale i tak polecam.

Krzysztof Nalepa | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Zaskakująco racjonalne i w punkt zakończenie, aż się nie spodziewałem i strasznie przekombinowałem.
Tylko ta rymowanka trochę mi nie pasuje w tym wszystkim.

Melete | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 17 października 2018

Małymi krokami (jak na mój gust za małymi) zbliża się okres jesienno-zimowy. Czyli idealna pora na spędzenie wieczora czy dwóch w towarzystwie kryminałów Agathy Christie. U mnie na pierwszy ogień padło na „Kieszeń pełną żyta” kolejną powieść autorki z panną Marple w roli tym razem nie głównej a dalszoplanowej.

Największą zaletą powieści jak to bywa w przypadku pozycji z panną Marple, jest sama panna Marple. Tym razem jej pojawienie się podniosło mi bardzo radość z czytania i jednocześnie zaskoczyło, bo byłam pewna, że jest to książka bez żadnego z dwójki najsłynniejszych detektywów Christie. Nie ma tej postaci może za wiele, ale jak to zwykle bywa, skrada każdą scenę, w której się pojawia. Bo kto nie mógłby się oprzeć słodkiej staruszce, która skrywa w sobie umysł równający się z umysłami innych największych detektywów?
Co do samej fabuły, to nie jest ona najgorsza. Powiedziałabym, że w porównaniu z innymi powieściami autorki to taka lepsza średnia półka. Sama zagadka wciąga od...

bookowertyczka | 2018-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 25 lutego 2018

Cóż mogę powiedzieć – uwielbiam Christie i jej klasyczne kryminały. Sięgam po nie zawsze, gdy chcę przeczytać coś lżejszego, ale wciąż dobrego.

Kieszeń pełna żyta to dość klasyczna książka autorki, ale zadziwiająco gorzka. Morderstwo, którego nikt nie mógł popełnić, wąski krąg podejrzanych, tajemnice z przeszłości i panna Marple, która jako jedyna rozwiąże zagadkę.

Christie ma niewątpliwy talent do kreowania bohaterów za pomocą zaledwie kilku słów i tutaj znów mnie nie zawiodła. Naturalne dialogi, trzy trupy, panna Marple – wszystko, co lubię. Miałam przeczucia, co do mordercy, choć nie byłam pewna w 100%. Idealna książka na wolne popołudnie.

Rysia | 2018-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2018

Nie chcę oceniać tej książki, bo... literacko jest świetna, pomysł jest świetny, przesłanie istotne, ale... cały czas nie mogę pogodzić się z tym, że mordercą była ta osoba, która się nim okazała, jestem bardzo, bardzo niezadowolona z tego powodu. Dlaczego w kryminałach jest tak, że czarnym charakterem okazuje się najsympatyczniejsza postać?

EwelinaEm | 2017-07-27
Przeczytana: 23 lipca 2017

Zaczęło się ciekawie, później było jeszcze bardziej intrygująco... aż zjawiła się panna Marple, która jak zwykle wszystko wie; więcej nawet niż oficer policji.
Gdyby nie ona, dałabym nawet i 8 gwiazdek - a tak to niestety tylko 6.
Można przeczytać do poduszki, ale - "Dziesięciu murzynków" to to nie jest.