Rendez-vous ze śmiercią

Cykl: Herkules Poirot (tom 19) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Appointment with Death
powieść, śmierć, macocha

Stara pani Boynton nie należy do czułych matek i gromadkę swoich dzieci, czy może raczej podwładnych, trzyma żelazną ręką. Gdy pewnego dnia rodzinie przydarza się nieszczęście, niewiele osób okazuje współczucie. Na prośbę pułkownika Carbury'ego Herkules Poirot podejmuje się rozwiązać zagadkę przed upływem 24 godzin. Niezwykła powieść kryminalna, fascynujący thriller psychologiczny, refleksje...

Niezwykła powieść kryminalna, fascynujący thriller psychologiczny, refleksje o wartości życia ludzkiego spisane tuż przed II wojną światową. A wszystko w olśniewającym egzotyką otoczeniu.

źródło opisu: http://publicat.pl/

źródło okładki: http://publicat.pl/

Tym razem Agatha zabierze nas na wycieczkę do Jerozolimy, gdzie będziemy mieli możliwość poznać pewną bardzo specyficzną rodzinę i relacje w niej panujące. Głowa tejże familii, pani Boynton, była kobietą, która żelazną ręką kierowała swoją rodziną i decydowała o każdym, nawet najbardziej błahym działaniu swoich bliskich. A była, bo zakończyła swój ziemski żywot na kartach tej książki. Czy zaawansowana choroba serca wykończyła seniorkę, czy może któreś z jej podopiecznych w końcu postanowiło porzucić nieco zbyt opiekuńcze objęcia pani Boynton skazując ją na śmierć? Prawdę odkryje nie kto inny, jak Herkules Poirot.

Jest to dla mnie trochę słabsza książka autorki, głównie z dwóch powodów. Pierwszy z nich to trochę męcząca po czasie toksyczna relacja między członkami rodziny głównych bohaterów. Miałam dosyć pani Boynton w równym stopniu co jej zahukane owieczki, a spędziłam z nią tylko kilkadziesiąt stron. Podobnie działały mi na nerwy owe owieczki, które poddawały się rządom terroru...

Dominika | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

"Rozumiesz przecież, że ją trzeba zabić?"
Takie oto słowa słyszy Poirot na samym początku książki, okażą się one zapowiedzią prawdziwej zbrodni, ale czy w wykonaniu tychże rozmówców? To się dopiero zobaczy, doba wystarczy naszemu detektywowi na poznanie prawdy.

Zanim grupa uda się do Petry na wycieczkę, gdzie będzie miało miejsce morderstwo, autorka raczy nas analizą psychologiczną rodziny Boyntonów przeprowadzoną przez niepowiązanych z nią osobiście innych uczestników wyprawy. Zamordowana wywierała negatywny wpływ na własne pociechy, którymi manipulowała w umiejętny sposób, tak że nie potrafili się jej postawić. Wydaje się zrozumiałym podejrzenie, że jedno z nich mogło nie wytrzymać napięcia, ale czy to właśnie wydarzyło się w tym przypadku?

Uważam, że w tej historii autorka zostawiła dość jasne wskazówki co do sprawcy, ponieważ z tej przyczyny umocniłam się w swoim podejrzeniu, okazało się, że mordercą była ta osoba, którą obstawiłam.

Herkules Poirot ma "szczęście"...

filozof | 2015-05-08

Uwielbiam styl tej autorki.Lubię te momenty zaskoczenia, gdzie odkrywam kto stał za śmiercią.W tym wypadku pewnej pani, która dała się we znaki dla połowy rodziny.
A dzielny Poirot jak zwykle działa w sposób wręcz wybitny.
Akcja toczy się w roku 1938 na terenie obecnej Jordanii.
Tak więc zamiast pięknych ogrodów z Brytanii,mamy pustynie i zabytki Jordanii.
Poirot mimo,że jak na mój gust jest go tu ciut, ale tylko ciut za mało.Radzi sobie bardzo dobrze.
No cóż stara ale jara książka.

Sagittaire | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Coś w sam raz dla żon udręczonych psychicznie przez swoje teściowe. Jak spotkało Cię w życiu nieszczęście w postaci wrednego, egoistycznego babska, uważającego swoje dziecko za własność, to ta lektura zdecydowanie może Ci polepszyć humor.
Ludzie w opiniach do tej książki psioczą na psychologizowanie A. Christie. Nie zgadzam się. Rysy osobowe z książek tej autorki żyją na świecie i chodzą wśród nas. Są oczywiście nieco przerysowane, co stanowi przywilej literatury. Sama natomiast istota pewnych problemów i osobowości jest trafiona w punkt, rzeczywista i nie zdezaktualizowała się.
Postaci opisane w tej książce mogą niektórym odpowiadać albo nie. Ja zaliczam się do tej pierwszej grupy. Może dlatego, że w sądzie spotkałam całe tabuny zaburzonych psychicznie matek, które nigdy w życiu nie zdadzą sobie sprawy z tego ile wyrządzają zła. Czasem nikt nie krzywdzi swoje dziecka tak jak zaborcza matka.
Duży plus za umieszczenie akcji w podróży i krajach egzotycznych.
Rozwiązanie zagadki...

Magdalena | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Zdecydowanie polecam : ) Książka godna uwagi, po prostu klasyk. Zakończenie zaskakujące, gdyż w ekranizacji troszkę było inaczej co mnie zmyliło. Pomimo, iż książka i film bardzo się od siebie różnią to nie zawiodła mnie ta autorka. Znam chyba wszystkie ekranizacje, ale mam zamiar przeczytać wszystkie pierwowzory : )

Lucy Skywalker | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Po przeczytaniu kolejnego kryminału Christie mam mieszane uczucia. Zagadka morderstwa interesująca i błyskotliwie nakreślona. Motyw zbrodni nie do końca dla mnie przekonujący, ale znośny.
Niemniej jednak pseudopsychologiczne wynurzenia, dzisiaj już powszechnie uważane za banalne i przestarzałe, a w XIX wieku tak modne, są nieco nużące. Mowa tutaj o portrecie pani Boyton- tyranizującej swoje dzieci matce. Przynajmniej kilkanaście razy pada stwierdzenie, że jest toksyczna i despotyczna. I tak w kółko. Ciągła analiza tego jakaż ta dama była zła. I destrukcyjna. Nieco meczące po pewnym czasie.

witcherrie | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

''Rendez-vous ze śmiercią''- pierwszy raz w przypadku Agathy Christie nie bardzo rozumiem jak ma się tytuł do treści. Ale czy to istotne?
Podobnie jak w ''Śmierci na Nilu'' na początku poznajemy naszych prawdopodobnych sprawców. Nagle bum! i pani Boynton umiera. Wydawałoby się, że ot tak, ze starości, ale Poirot się to nie podoba.
Bawiłam się przednio, mimo, że ponownie nie zrozumiałam niczego. Już się tym nie przejmuję- zachwycam się tylko przebiegłością i motywami ludzkimi.
Polecam

Świetna opowieść, dreszczyku emocji dodaje krótki czas na rozwiązanie zagadki. Ale Poirot jak zwykle niezawodny. Agata Christie także.

Dobry kryminał, ale jakoś nie powalił mnie na kolana. Bardziej od tej całej intrygi, morderstwa podobało mi się mistrzowskie skonstruowanie i przedstawienie psychiki rodziny Boyntów - te wątpliwości, strach, przyzwyczajenie, pragnienie wolności i miłości.

Szczur_w_bibliotece | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2015, Audio
Przeczytana: 02 marca 2015

Powieści Agathy Christie to klasyka gatunku. W jej dorobku znajdują się zarówno pozycje lepsze jak i gorsze, chociaż to zawsze zależy od tego co kto lubi. Ten tytuł uważam za jeden z ciekawszych w dorobku autorki.
Akcja rozgrywa się na bliskim wschodzie. Klimat gorącej pustyni w połączeniu ze snobistycznym charakterem postaci rodem z Anglii i Stanów Zjednoczonych tworzy ciekawą mieszankę.
Na początku można odnieść wrażenie, że akcja nieco zbyt długo się rozkręca i nie widać momentu kulminacyjnego. To jednak tylko złudzenie niecierpliwego czytelnika gdyż właśnie ta część dostarcza całej masy szczegółów, sytuacji i tropów, dzięki którym, uważnie śledząc akcję można samemu odnaleźć sprawcę.
Gdy na scenę wkracza H. Poirot akcja dzieje się błyskawicznie i tak trzyma aż do końca.
Jak przystało na dobry kryminał, akcja jest dość skomplikowana. Dodatkowych wrażeń dostarcza interpretacja i barwa głosu czytającego powieść znanego aktora Artura Dziurmana.