Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu. Tom IV: Góry Ameryki

Wydawnictwo: Bezdroża

Czwarty tom Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu (WEGA) poświęcony jest górom Ameryki. Podobnie jak poprzednie części encyklopedii, jest specjalistycznym opracowaniem przeznaczonym jednak nie tylko dla alpinistów, lecz także dla szerszego kręgu odbiorców zainteresowanych problematyką górską i alpinistyczną. Zawiera około 3700 haseł, 236 map (opracowanych specjalnie dla tej encyklopedii) i 598 ilustracji ? czarno-białych w tekście oraz kolorowych, które zamieszczono w trzech wkładkach.Przedstawiono w nim wszystkie łańcuchy i pasma górskie znajdujące się na obszarach obu Ameryk oraz ważniejsze masywy, szczyty, lodowce i doliny, z krótką geograficzną i topograficzną charakterystyką oraz zarysem eksploracji. Opisano również interesujące rejony skałkowe, a także inne charakterystyczne obiekty górskie, wyżynne i skalne. Nie pominięto rzek górskich, parków narodowych ani miejscowości. Przy doborze haseł brano pod uwagę przede wszystkim znaczenie alpinistyczne obiektów górskich, ale także geograficzne, historyczne i kulturowe. Ważnym kryterium dodatkowym były ich związki z działalnością polską. Udziałowi Polaków w eksploracji rejonów górskich Ameryki poświęcono dużo uwagi i miejsca, starając się odnotować wszystkie ważniejsze polskie dokonania w górach obu kontynentów.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion