Tysiąc szklanek herbaty. Spotkania na Jedwabnym Szlaku

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Azja. Opowieści podróżne Anna Alboth, Katarzyna Boni, Max Cegielski, Natasza Goerke, Tomasz Grzywaczewski, Wojciech Jagielski, Robert "Robb" Maciąg, Piotr Malczewski, Arun Milcarz, Piotr Milewski, Marek Pernal, Paweł Smoleński, Krzysztof Środa, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Paulina Wilk
Azja. Opowieśc... Anna Alboth, Katarz...
Okładka książki Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach Robert "Robb" Maciąg, Henryk Sytner
Henryka Sytner... Robert "Robb" Macią...

Ta historia mnie porwała, zafascynowała i kompletnie wciągnęła - świetne podejście do tematu, rasowego podróżnika. Podobały mi się spostrzeżenia nie dające złudzeń, obserwacja tego co wokół - pouczająca. Polecam szczególnie osobom, które uważają, że na dalekie podróże zawsze trzeba wydać bardzo dużo pieniędzy, tu autor sugeruje coś zupełnie odwrotnego. Poznajemy kawałek pięknego świata, czasem smutnego a czasem opisanego z ironią i poczuciem humoru.

Książka mi się podobała, ale jest za krótka i nie wyczerpuje tematu. Bardzo dobra baza pod kolejne wydanie, gdzie oczekiwałabym więcej o technicznych aspektach tej podróży oraz więcej o Jedwabnym Szlaku, bo skoro już się ten temat pojawił w podtytule i we wstępie,to liczyłam na więcej nawiązania do jego roli w historii świata.
Bardzo mi się natomiast podobało podsumowanie podróży i zachęta do wyjścia z domu i ze strefy komfortu, bardzo przekonujące:)

Bardzo mi się natomiast podobało podsumowanie...

Zapis z podróży. Bardziej nastawiony na opisy spotkań z ludźmi niż miejsca. Najciekawsza część jest na końcu, a mianowicie Chiny, ale jest tego stanowczo zbyt mało.
Jedna z wielu książek tego typu. Raczej nie zapadnie na długo w pamięci. Na plus wyróżnia się audiobook, a właściwie lektor, którym jest autor, zręcznie wpasowujący się w dialogi

Książka drogi. Ale dziwny mix odczuć i tego co widać na zewnątrz.
Spokojnie można przeczytać, choć do mistrzów reportażu jednak dużo brakuje.

Książka drogi. Ale dziwny mix odczuć i tego co widać na zewnątrz.
Spokojnie można przeczytać, choć do mistrzów reportażu jednak dużo brakuje.

Kronika wielomiesięcznej rowerowej podróży przez Azję. W kolejnych rozdziałach odwiedzamy wraz z autorem kolejne państwa leżące na Jedwabnym Szlaku, poznając jego przyrodę i przede wszystkim mieszkańców. O samych rowerach czy "technicznych" aspektach podróżowania jest niewiele. Akcent położony jest na sympatycznych, gościnnych i interesujących ludzi spotykanych w drodze. O ile z książki możemy dowiedzieć się co nieco o historii odwiedzanych krajów i lokalnych obyczajach, to jej największym walorem jest pozytywne przesłanie: świat jest całkiem inny niż mówią nam media i stereotypy, a ludzie są dobrzy i skłonni do pomocy niezależnie od pochodzenia i wyznawanej religii.

Nuda, nuda, nuda i epopeje na temat tego, jak kobieta czuje się podczas okresu.
To pisałam ja, Hieronima, zapalona cyklistka w wieku produkcyjnym.
Acha, jak porwiecie się na audiobooka to będziecie mieć pomyłkę za pomyłką. Nawet z raz się Radaman trafił, chociaż może to nie przejęzyczenie a taka dykcja.

Nuda, nuda, nuda i epopeje na temat tego, jak kobieta czuje się podczas okresu.
To pisałam ja, Hieronima, zapalona cyklistka w wieku produkcyjnym.

Optymizm w podróży. Autor ma nastawienie podobne do mnie... a jednak zamiast pochłonąć książkę w weekend, męczyłam się z nią ponad tydzień. Czyli coś nam nie zagrało. Może za mało herbaty w herbacie? Może zbyt powierzchowne opisy? Może to, że tylko rozbudzono mój apetyt, a potem zostawiono głodną?

Rower, druga połówka u boku, cały ziemski dobytek w sakwie i droga, która kusi obietnicą przygody i wolności. W ten właśnie sposób Robert i Anna spędzili kilka miesięcy swojego życia, a za pośrednictwem książki także my możemy uczestniczyć w ich podróży. Tym razem przemierzamy Azję dawnym Jedwabnym Szlakiem, którego wyjątkowość nadal widać w wielu miejscach. Przyznam, że najbardziej czekałam na Chiny, które od dawna mnie fascynują, a najsmutniej czytało mi się rozdział dotyczący Syrii, której już nie zobaczymy w dawnym blasku... Jednak to nie miejsca, te najpiękniejsze czy też najbardziej surowe, grały pierwsze skrzypce. Najważniejsi okazali się napotkani ludzie, ich historie, piękne portrety i wyciągnięta bez wahania pomocna dłoń z kolejną szklanką herbaty. Nieważne skąd pochodzą, w jakiego Boga wierzą, co jedzą i jak się ubierają, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami, "my wsie braty"... "Tysiąc szklanek herbaty" to książka, która czyta się sama. Nie jeden raz mówiłam sobie, "jeszcze jeden rozdział" i idę spać/sprzątać/robić cokolwiek i wiecie co? Ani razu mi się ta sztuka nie udała 😂 myślę, że nie muszę niczego więcej dodawać. Bierzcie i czytajcie 🚲 A Robertowi i Annie życzę kolejnych wspaniałych podróży.
PS Marzy mi się taka książka o podróży przez Rosję, moją kolejną fascynację 😍

Dobrnęłam tylko do momentu kiedy jedyny problem z wielożeństwem to było 5 pmsów naraz. Zarżałam, wytarłam wąsa i klepnęłam Mańkę w zad.
A tak serio to opowieść jest po prostu nieaktualna, nie tylko humor, ale i realia geopolityczne. Powiecie że pisana dawno? "Opowiedzcie jak tam żyjecie" Agathy Christie - o to było pisane dawno, a nadal jest znakomite.

"Podróżowanie jest najcudowniejszym sposobem zmniejszania świata."

"Podróżowanie jest najcudowniejszym sposobem zmniejszania świata."

• Podróżnicze
  • Podróże

Robert "Robb" Maciąg Tysiąc szklanek herbaty. Spotkania na Jedwabnym Szlaku Zobacz więcej