Okładka książki Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele za pomocą mind mappingu Katarzyna Żbikowska
Katarzyna Żbikowska Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2011-09-14
2011-09-14

Mapy myśli stają się coraz bardziej popularną metodą uczenia się wśród studentów, ale również mogą przydać się w biznesie! Autorka książki pokazała wiele różnych sposobów na wykorzystanie map - w tym nasze codzienne sprawy, zakupy, wyjazdy i najbliższe plany.
Przyznam szczerze, że jestem przyjemnie zaskoczona. Do tej pory o mapach myśli czytałam głównie w książkach mistrza tego tematu - Tonego Buzana. Dałam jednak szansę polskiej autorce i jestem bardzo zadowolona ze swojej decyzji. Małgorzata Żbikowska szczegółowo omawia, czym są mapy myśli i dlaczego nasz mózg woli taką formę przyswajania informacji. Dużym plusem jest tutaj również parę przykładów ręcznie robionych map, chociaż wolałabym ich widzieć jeszcze więcej.
Autorka poświęciła również cały podrozdział temu, jakie są mocne i słabe strony map robionych ręcznie lub na komputerze. Sama preferuję te pierwsze, gdyż rozwijają kreatywność, poczucie przestrzeni i pozwalają na wspaniałą zabawę kredkami. Te komputerowe okazują się jednak nie tylko trwalsze, ale również bardziej uniwersalne i przydatne nie tylko do nauki, ale też przekazywania wiedzy.
Sama od wielu lat tworzę mapy myśli - nie tylko wtedy, kiedy się uczę, ale nawet wtedy, kiedy coś planuję. Struktura mapy pozwala się skupić na wielu różnych rzeczach jednocześnie i szybko zapamiętać, co jeszcze mamy zrobić. Poza tym podczas tworzenia takich map można się po prostu dobrze bawić i rozwijać kreatywność. Książkę polecam wszystkim zainteresowanym mapami, nie tylko biznesowymi, które są tutaj jedynie dodatkiem. Dzięki tej książce dowiecie się, dlaczego mapy są ważne i jak je tworzyć, aby były przydatne.

Książka Katarzyny Żbikowskiej to wprowadzenie w fantastyczny świat kreatywnego podejścia do nauki i przyswajania informacji. Tym razem czytelnik będzie mógł poznać metodę zwaną mapami myśli.

Ich twórcą jest Tony Buzan. Propagator nowoczesnych technik nauczania – m. in. szybkiego czytania czy technik zapamiętywania. Człowiek instytucja. Dążył on do tego, żeby przygotować do zmian w systemie edukacji i przystosować do życia w świecie z natłokiem informacji.

Więcej: http://zzyciaksiazek.blogspot.com/2012/03/z-mapami-mysli-za-pan-brat.html#more

Książka Katarzyny Żbikowskiej wprowadza czytelnika w świat mindmappingu bardzo łagodnie. Rozpoczyna od genezy tych technik powołując się na prace Tony’ego Buzana, pokazuje jak wyglądają przykładowe mapy myśli, a w dalszej kolejności przedstawia, jak się je tworzy i o czym warto pamiętać. Mniej więcej 1/3 książki poświęcona została na opis poszczególnych elementów i technik. Dla osób, które po raz pierwszy stykają się z mapami myśli ten wstęp będzie najważniejszą częścią całej książki. Autorka przy każdej części składowej map myśli dokładnie wyjaśnia jaka jest jej rola i w jaki sposób tworzyć kształty, dobierać kolory czy przygotowywać rysunki aby najlepiej wpłynąć na ułatwienie procesu zapamiętywanie zanotowanych treści. Ważnym elementem jest mnóstwo przykładów i gotowych zastosowań dla map myśli...

Pełna recenzja:

świetna książka dla tych, którzy lubią i chcą wykorzystać swoją kreatywność i przenieść się w świat magii i przejrzystości. wielki plus za przykładowe mapy i sytuacje, w których można mapować. polecam zdecydowanie tym, którzy lubią kolory, lubią dokładność, precyzję i szaleństwo formy ;)

• Rozwój
  • Biznes