Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie

Tłumaczenie: Cezar Matkowski
Wydawnictwo: Onepress
One Small Step Can Change Your Life : The Kaizen Way
9788324631964

Pragniesz udoskonalić swoje życie, ale każda zmiana Cię paraliżuje? Nie masz siły ani czasu, by zadbać o polepszenie jakości własnych dni? Masz serce przepełnione marzeniami, lecz coś nie pozwala Ci w pełni ich zrealizować? Najwyższa pora poznać potęgę drobnych kroczków. Idea jest prosta -- należy tak zmylić wrodzone opory przed przyjmowaniem nowego sposobu zachowania, by już zawsze móc...

Idea jest prosta -- należy tak zmylić wrodzone opory przed przyjmowaniem nowego sposobu zachowania, by już zawsze móc cieszyć się osiągniętym sukcesem, a jednocześnie nie wywoływać w swoim życiu emocjonalnej rewolucji. Bez względu na to, czy chcesz rzucić palenie, pozbyć się zbędnych kilogramów, zadbać o rozwój kompetencji, czy stworzyć udany związek -- filozofia kaizen jest dla Ciebie. Ta mądrość rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni niweluje ukryty w każdym z nas lęk, szczególnie zaś chemiczną reakcję "walki lub ucieczki" (leżącą u podstaw strachu przed zmianą).

źródło opisu: http://onepress.pl

źródło okładki: Wydawnictwo Helion

orchideaidea | 2014-09-15
Przeczytana: 13 września 2014

Bardzo dobra książka do pracy ze sobą. Przeczytałam ją po raz drugi i mam nadzieję, że nie ostatni.

Autor pokazuje jak walczyć z niechcianymi nałogami oraz jak skutecznie zastąpić je nowymi. Dla lepszego osiągania sukcesów związanych z eliminowaniem bądź nabywaniem nowych przyzwyczajeń dr Maurer przytacza kilka technik jak np. rzeźbienie umysłu, zadawanie sobie małych pytań, czy tez przyglądanie się drobnostkom przy wykonywaniu danej czynności nad którą pracujemy.
Wszystkie rady i wskazówki autora odnoszą się do detali. Podano wiele przykładów, w których stosując się do jego zaleceń i rad efekt został osiągnięty. Czasem jak sam dr Maurer przyznaje początki wydają się śmiesznie niezauważalne;), przykład pani, która zakupiła bieżnię, ale nie mogła zmobilizować się do korzystania z niej i zaczynała od... picia kawy i czytania gazety stojąc na wyłączonym sprzęcie. I chociaż ten przykład naprawdę wydaje się z początku komiczny, to mimo takiego "startu", finalnie bieżnia...

Zuba | 2015-10-11
Przeczytana: 07 października 2015

Książeczkę tę kupiłam w ramach noworocznych postanowień, a przeczytałam w ramach postanowień wrześniowych, że nie kupię następnej papierowej książki dopóki nie przeczytam wszystkich siedmiu, które leżą na stoliku nocnym. Padło więc na „Filozofię kaizen” czyli poradnik jak zrobić (schudnąć, zadbać, rzucić, zacząć...), żeby się nie narobić, wręcz żeby nie zauważyć, że trzeba było włożyć jakiś wysiłek. Coś dla mnie! Z rozmarzeniem patrzę na biegaczy, piękne kobiety, ludzi sukcesu, ale gdzie mi do nich?

Autor proponuje, żeby brać się za zmianę nawyków metodą jak najmniejszych kroków, absurdalnie małych typu wykonywanie ćwiczeń przez minutę dziennie, nitkowanie jednego zęba albo wyrzucanie jednego kęsa z porcji jedzenia. Oczywiście stara się wrzucić jakieś uzasadnienie naukowe, ale brzmiało ono dla mnie dość nieprzekonująco i pełniło raczej rolę zapełniacza miejsca. Można sobie te fragmenty darować.

Niemniej jednak dla ludzi pozbawionych stalowej woli, którzy nie raz odpuścili sobie...

livrer | 2012-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2012

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku
Lao Cy

Kto z nas nie ma problemów z motywacją? Sterta papierzysk na biurku, rozpoczęty projekt, niedoczytane książki, zarzucony po kilku tygodniach program ćwiczeń - odkładane w iście scarlettowskim stylu na święte „pomyślę o tym jutro” plany i zamierzenia. Kto z nas w akcie desperacji nie chwycił za jeden z wielu dostępnych na rynku podręczników motywacyjnych? Większość z zawartych w nich rad można streścić w zdaniu: jeśli masz coś do zrobienia - po prostu zrób to. Pomimo ironicznego podźwięku, coś w tym jest. Przykładem, skądinąd ciekawa, książka „Zjedz tę żabę” - zachęcająca nas do zerwania z dyskretnym urokiem prokrastynacji (zwlekania) poprzez stawianie czoła w pierwszej kolejności sprawom, które odrzucają nas lub przerażają najbardziej (tytułowe żaby). Ich wykonanie znacznie zwiększy nasze poczucie satysfakcji, a to z kolei wygeneruje energię niezbędną do zmierzenia się z kolejnymi wyzwaniami.

Co jednak z tymi z nas,...

Zirtael | 2010-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2010

Jestem wierną "fanką" filozofii kaizen, metody małych postępów. Książka zawiera bardzo przystępnie przybliżoną i objaśnioną wraz z konkretnymi przykładami i sposobami zasotsowania Filozofie Kaizen. Naprawdę warto przeczytać i zgłębić ten temat.

"Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku" (Lao Cy)

O tym właśnie jest ta książka. O stawianiu małych kroków. Nawet w przypadku najdłuższej i najbardziej skomplikowanej drogi. Najbardziej jednak w przypadku drogi, która wydaje nam się nie do pokonania.

Macie problemy z motywacją? Z odstawieniem całkowitym ulubionych, a nie działających na Was dobrze potraw? Macie trudności w rzucaniu nałogów, bądź nauką nowych nawyków i zdolności? Jeśli tak (chyba sporo ludzi tak ma – w tym również ja) To ta książka jest właśnie dla Was.

Filozofia Kaizen, stosowana jest od bardzo dawna, między innymi w japońskich korporacjach, by doskonalić i usprawniać działanie firm. Stosuje się ją również do budowania poczucia wartości i zaangażowania wśród pracowników.

Czym Kaizen charakteryzuje się poza małymi krokami?
- zadawaniem małych pytań,
- podejmowaniem małych działań,
- rozwiązywaniem małych problemów, nawet w obliczu wielkich kryzysów,
- budowaniem nowych nawyków.

Zmiana przeraża...

Paolina_pl | 2016-06-21
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Książkę zdecydowanie można uznać za wartą polecenia. Na pewno będzie idealna dla zmęczonych pracochłonnymi metodami osiągania celów, bo filozofia kaizen pracochłonność zwyczajnie...omija:) Może nie możesz lub nie potrafisz stawiać dużych kroków, ale na pewno potrafisz stawiać małe. Małe kroki może wolniej, może mniej spektakularnie niż te duże doprowadzą do celu, ale od dużych różni je to, że te małe- nie męczą. I dlatego właśnie każdy powinien poznać filozofię kaizen, bo prędzej czy później zmęczą go duże kroki i wtedy sztuka stawiania małych będzie niczym manierka z wodą podczas podróży przez pustynię.

Polecam!:)

TYgryska | 2016-11-04
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Krótka i zwięzła książeczka.
Warto po nią sięgnąć, gdy chce się wprowadzić zmiany w życie (bez względu na dziedzinę życia). Zmiany wielu osobom kojarzą się z przewróceniem życia do góry nogami. Jednak nie zawsze tak musi być. Wystarczą małe (czasem niezauważalne) kroki, aby ruszyć w drodze ku zmianie nawyków i osiągnięcia celu.

Wojciech Głąbiński | 2010-12-21
Przeczytana: 2008 rok

Książkę warto przeczytać z jednego zasadniczego powodu: drobiazgowo, obrazowo, prosto, wprowadza nas w świat drobnych decyzji, które mają znaczenie. Mały krok, który może odmienić nasze życie, to nic innego jak decyzja, jedna z wielu decyzji, które chcemy lub musimy podjąć. W moim odczuciu książka bardzo przydatna dla osób, które szukają wskazówek i inspiracji, jak podejmować dobre decyzje, które przyniosą nam oczekiwane efekty. Choć nigdy nie wiadomo, jaki skutek przyniesie dana decyzja, to jednak lepiej wiedzieć, jak wielkie znaczenie ma fakt podjęcia decyzji, okoliczności, nasze cele, przekonania. Ma to znaczenie w przypadku drobnych błędów, np. w finansach osobistych, gdy się zbytnio zadłużamy, co może prowadzić do głębszych problemów, ma też znaczenie w przypadku małych, ale śmiałych decyzji, które otwierają nam nowe możliwości, jak np. gdy decydujemy się założyć niewielki, ale własny biznes. To nic innego jak efekt motyla - czasami warto po prostu COŚ zrobić, zamiast nie...

karol45 | 2017-03-30

Moim zdaniem świetną recenzję tej książki znajdziecie poniżej w filmie.

Wilcza | 2014-08-14
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Interesująca pozycja, szczególnie cenię sobie w niej życiowe przykłady. Część z przedstawionych technik stosowałam już w życiu. Z pewnością świadomość ich stosowania pomaga zwiększyć rezultaty i przede wszystkim utrzymać regularność, co gwarantuje sukces.

Myślę, że to książka dla tych, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu na lepsze. Którzy mają świadomość, że coś może być nie tak, że coś wymaga poprawy. Którzy są zdecydowani na to, by stawać się lepszymi, by zerwać z jakimś cierpieniem. Ale przerasta ich wykonanie jakiegokolwiek kroku w którąkolwiek stronę. Lub sami do końca nie wiedzą co i jak można by naprawić. Czy nawet nie wiedzą co i jak w ich życiu jest źle - czują tylko, że coś powinno się zmienić.