Linux. Jak dostroić bestię do swoich potrzeb?

Wydawnictwo: Helion

Odkryj dobre strony Linuksa!Idealnie od początku, czyli jak zainstalować Linuksa zgodnego z Twoimi oczekiwaniamiObciążenie systemu, czyli jak skompresować dane i sprawdzić, co spowalnia działanie komputeraSieci w Linuksie, czyli jak powinna wyglądać konfiguracja kart sieciowych i wybranych serwerówOd bardzo długiego już czasu Linux - król niekomercyjnych systemów operacyjnych - jest tak samo łatwy w obsłudze, jak jego najwięksi komercyjni rywale. Jednak w umysłach wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że Linux jest systemem niezwykle skomplikowanym, wymagającym zgoła lat nauki i w związku z tym niewartym ich uwagi. Pora to zmienić. Autor tej książki, na co dzień zawodowo pracujący z Linuksem, podpowie Ci, jak zmusić system, by spełniał wszystkie Twe życzenia? i odgadywał następne!W tej publikacji znajdziesz porady dotyczące tego, jak skonfigurować Linux już na etapie instalacji, co zrobić, gdy już go odpalisz, i jak zachowywać się, by system działał bezawaryjnie. Dowiesz się, jak kompresować pliki, sprawdzać procent zużycia zasobów, nadawać uprawnienia użytkownikom czy grupom, wyszukiwać pliki i planować zadania systemowe. Ponadto zorientujesz się, jak bezpiecznie używać tego systemu, instalować serwery oraz wykorzystywać skrypty powłoki. Spróbuj, a zrozumiesz, dlaczego warto wybrać Linuksa!Przygotowania do zoptymalizowanej instalacjiLinux po pierwszym uruchomieniuKompresja, archiwizacja i kopie zapasowe danychMonitorowanie zużycia zasobówElementy konstrukcyjne i wyszukiwanie plikówPlanowanie zadań systemowychUżytkownicy, grupy i uprawnieniaZwiększanie odporności na awarieSieci w systemie Linux i logi systemoweInstalacja i optymalizacja wybranych serwerówSkrypty powłokiProcedura resetowania hasła użytkownika rootDzięki tej książce Linux będzie Ci służył!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion