Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła. Wydanie II

Wydawnictwo: Helion

źródło okładki: Wydawnictwo Helion

Krzysiu | 2013-10-05
Przeczytana: 01 października 2013

Bardzo byłem ciekaw jak największy haker w historii przedstawi sposoby ochorny przed socjotechnikami. Fakt faktem, że jest to książka o łamaniu ludzi, nie haseł. Kevin Mitnick przedstawia w Sztuce Podstępu jak łatwowierni są ludzie, w jak prosty sposób ulegają presji.
Poprzez "soczyste" przykłady działań socjotechników, możemy w końcu zobaczyć, dostrzec, że nasze dane, dane naszych firm, przedsiębiorstw nie są wcale tak dobrze zabezpieczone jak by nam się wydawało.
Poprzez zwykłą rozmowę, socjotechnik może wydobyć z człowieka praktycznie każdą informację jaką potrzebuje.

Sztuka podstępu ukazuje nie tylko liczne przykłady ataków socjotechników, lecz również, dokładne analizy tych ataków oraz sposoby przeciwstawienia się im.

Ta książka powinna być przeczytana przez każdego człowieka, nie zależnie czy posiada sklep, firmę, własną działalność, czy jest "tylko" pracownikiem itp.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawę, że dla wytrawnego socjotechnika, nawet mało znacząca informacja,...

Wojciech | 2016-12-29

Tytuł został niedokładnie przetłumaczony. Prawidłowy tytuł to "Sztuka podstępu dla żółtodziobów i niedorozwojów umysłowych". Historie mogą być fikcyjne, ale powinny być realne. Przytaczane scenki są poprawne teoretycznie, jednak połowa z nich ma wartość historyczno - rozrywkową, a nie edukacyjną. Śmiesznie się to czyta - trochę jak scenariusz jakiegoś tandetnego filmu. Choć nie przeszkadza to bardzo w zrozumieniu prezentowanych technik, jako podręcznika do "nauki bezpieczeństwa" bym tego nie polecił. Gdzieś tak od drugiej połowy książki dostajemy wypunktowaną listę tego, co było w pierwszej połowie, na końcu - jeszcze raz to samo, tylko że w "pigułce, a tuż przed podziękowaniami - jeszcze raz to samo w formie drzew decyzyjnych. Ludzie którzy potrzebują takiej ilości powtórzeń nie powinni w ogóle prowadzić żadnego biznesu, a tym bardziej nie kupią tego podręcznika, bo przecież tak ociężali umysłowo ludzie nie potrafią czytać.

Z książki możemy poduczyć się trochę żargonu hakerskiego...

Piotr | 2017-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Książka napisana przez jednego z najbardziej znanego hakera w historii. Przez pierwsze 300 stron opisuje sytuacje w jaki sposób uzyskał informacje, które go interesowały. W następny 100 stronach napisał procedury jakie trzeba przestrzegać, aby do wcześniej opisanych sytuacji nie dochodziło.
Same historie są dość ciekawe. Pokazują jak ludzie (w szczególności amerykanie) są ufni i jak łatwo można ich podjeść. Jednakże same historie szału nie robią, teraz pewnie robi się to trochę inaczej.
Warto przeczytać, aby zapamiętać jedną ważną regułę: zastanów się co i komu mówisz 2 razy zanim przekażesz informację.

TomaszSadowski | 2017-12-16

Facet mając w ręku telefon był w stanie wydostać najbardziej tajne dane. Nie dziwi mnie, że jest pochodzenia żydowskiego, dziwne jest to, że tego gościa nie zwerbował Mossad. Chociaż tak chwilę myśląc amerykanie inteligencją nie grzeszą i może dlatego Kevin tak łatwo kradł dane.

Arkadiusz Pragier | 2017-05-29
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Średnia książka. Scenki zbyt naciągane by były prawdziwe, ale co niektórzy mogą z tego coś dla siebie wyciągnąć na przykład jak się zachowywać by zachować przynajmniej podstawy bezpieczeństwa.

galileo87 | 2016-11-01
Przeczytana: 01 maja 2012

Bardzo dobra książka, jak działa socjotechnika.
Trzeba pamiętać, że najczęściej, najsłabszym ogniwem są ludzie.

czarnoksieżnik | 2017-12-02
Wojtek | 2017-11-25