Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie. Wydanie 1

Wydawnictwo: Helion

Podróż do Grecji to nie tylko fascynująca lekcja historii starożytnej, choć kraj ten z pewnością nie zawiedzie poszukiwaczy Antyku. Ukształtowana w bałkańskim tyglu współczesna Hellada to miejsce, w którym wciąż stykają się i przenikają tradycje Wschodu i Zachodu. Duchy olimpijskich bogów współistnieją tutaj ze świętymi prawosławia, bizantyjskie twierdze wznoszą się obok średniowiecznych meczetów, a nieskażona ręką ludzką przyroda rozwija się w sąsiedztwie przybytków wakacyjnej zabawy.Przewodnik Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie pozwoli dokładnie zwiedzić kraj Homera i pewnie poruszać się nawet po jego najtrudniej dostępnych zakamarkach. W publikacji czytelnicy odnajdą wyczerpujące opisy zabytków, szczegółowe i sprawdzone informacje praktyczne, dokładne mapy, plany miast i stanowisk archeologicznych, a także obszerny rozdział krajoznawczy. Propozycje tras zwiedzania pozwolą dobrze zaplanować podróż, a minirozmówki polsko-greckie ułatwią kontakt z życzliwymi mieszkańcami Hellady.Mateusz Gędźba (ur.1984 r.) - prawnik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek. Jego największe życiowe pasje to prawo, podróże i języki obce. Do Grecji trafił, bo jest zmarzluchem i męczą go miejsca, w których jest zimniej niż w Polsce. W Helladzie urzekła go nie tylko pogoda i poetyckie krajobrazy. Rozsmakował się w jej różnorodności i barwnej, pełnej sprzeczności kulturze. W Grecji zafascynowali go ludzie - niesamowicie serdeczni i otwarci, pełni pasji i energii, a przy tym nie lubiący zbytniego pośpiechu. Oczarowała go ich wręcz onieśmielająca gościnność, szczerość i prostolinijność. Mateusz i mieszkańcy Grecji szybko przypadli sobie do gustu, a wszystko dzięki temu, że są w podobnym stopniu gadatliwi. Dzięki ich pasji opowiadania spędził tam niejedną bezsenną noc na dyskusjach o świecie, filozofii, sztuce, jedzeniu i sensie życia. W trakcie wędrówek po Grecji spotkał też sporo obcokrajowców, z których każdy miał coś ciekawego do powiedzenia na temat kraju Homera. Ledwo udało się go stamtąd wyrwać, by w końcu napisał o tym, co słyszał i widział w ojczyźnie filozofii.Peter Zralek - urodził się w Polsce, ale od roku 1981 mieszka w Sztokholmie. Tam też studiował m.in. historię starożytną, egiptologię, psychologię oraz zaczął pracę w biurach podróży. Od końca lat 90. towarzyszy w wyjazdach polskim turystom - głównie po krajach basenu Morza Śródziemnego, Skandynawii i po Ziemi Świętej - współpracując jako pilot/przewodnik z polskimi organizacjami turystycznymi. Prywatnie odwiedził ok. 80 krajów na czterech kontynentach, dłużej mieszkając w Grecji, Włoszech, Indiach, Portugalii, Egipcie i na Malcie. Pracował również jako dziennikarz: po polsku debiutował w paryskiej Kulturze reportażem z Albanii, publikował ponadto relacje i reportaże z podróży m.in. w Zeszytach Literackich, Res Publice, Playboyu i wrocławskiej Odrze. Napisał kilka przewodników turystycznych dla czterech polskich wydawnictw. Zawodowo grał w hokeja na lodzie i w karty. Lubi wino, pływanie, boks, literaturę i kilka innych rzeczy.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion