Grecja. Ateny i Peloponez. Błękit morza, biel marmuru. Wydanie 1

Wydawnictwo: Helion

W Grecji miejsc do zwiedzania wystarczy na długie miesiące. Ruiny miast i świątyń z czasów starożytnych, malownicze twierdze oraz bizantyjskie klasztory tworzą fascynującą podróż ku źródłom cywilizacji. Masyw Olimpu, góry Pelion i Helmos to tereny idealne dla miłośników wędrówek, a tych, którym marzy się wakacyjne leniuchowanie, zapraszają setki kilometrów przepięknych plaż.Przewodnik Grecja. Ateny i Peloponez prezentuje największe atrakcje znajdujące się w części kontynentalnej starożytnej Hellady. Doradza, jak zaplanować podróż, gdzie odpocząć i jakich kulinarnych specjałów spróbować. Opisy krajoznawcze uzupełniają zdjęcia i poglądowe mapy, a całość zamyka słowniczek polsko-grecki.Grecja to doskonały kraj na wakacje. I to nie tylko ze względu na szczególnie atrakcyjne dla urlopowiczów wyspy. Niniejszy przewodnik prezentuje największe atrakcje poszczególnych regionów Grecji kontynentalnej i mówi o miejscach, których nie sposób pominąć podczas podróży po Grecji.Najważniejszym przystankiem na trasie turysty są Ateny - stolica kraju i kolebka europejskiej cywilizacji, pełna pozostałości kultury klasycznej.Zajrzeć tu warto zarówno na ateński Akropol, gdzie znajdują się takie symbole Grecji jak Partenon i Erechtejon, jak i do Muzeum Archeologicznego, które kryje największą na świecie kolekcję starożytnej sztuki greckiej. Na pewno warto też odwiedzić Peloponez - prawdziwą krainę rozmaitości, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Piaszczyste plaże, kurorty zimowe i góry to główne atrakcje tego regionu. Grecja centralna i zachodnia to obszar, który na rozległej przestrzeni ukrywa prawdziwe perełki, jak Delfy czy Meteory. Z kolei w Macedonii i Tracji atrakcji jest co niemiara. Są tu znane kurorty turystyczne, jak pas Riwiery Olimpijskiej, a także miejsca atrakcyjne dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu na łonie natury - masyw Olimp i górzyste obszary jezior Prespa. W tym regionie znajdziemy też półwysep Chakidiki, na którym wznoszą się klasztory Świętej Góry Athos – miejsce tym bardziej atrakcyjne, że trudno dostępne.Grecja to kraj niezwykle różnorodny. Z pobytu w tym kraju zadowolony będzie każdy, niezależnie od tego, czy woli wycieczki po górach, nurkowanie w morzu, leniwe plażowanie czy zwiedzanie zabytków starożytnej kultury. To kraj pełen słońca, w którym spędzanie czasu umili doskonała kuchnia i wyborny alkohol. Jakikolwiek zakątek części kontynentalnej państwa greckiego wybierzemy, jedno jest pewne. Wszędzie spotkamy ludzi prawdziwie życzliwych i uśmiechniętych, których gościnność sprawi, że poczujemy się w tym kraju jak w domu.CO WARTO ZROBIĆ W GRECJI?Odkryć Zagóri.Dzięki wycieczce do Zagóri odkryjemy dziki obszar pełen słabo zaludnionych wiosek o kamiennej architekturze tradycyjnej dla tego regionu. Zagóri jest też rajem dla entuzjastów wędrówek po górach.Pójść na koncert rembetiki.Muzykę pochodzącą z brudnych robotniczych przedmieść, improwizowaną niczym jazz w lokalach zwanych cafe-aman dziś możemy posłuchać np. w Atenach, głównie w dzielnicy Eksarchia. Posłuchanie utworów rembetiki pozwoli nam zrozumieć problemy biedniejszej społeczności lat 20. i 30. XX w., takie jak potyczki z policją, bieda, wykluczenie społeczne, nieszczęśliwa miłość i narkotyki.Spędzić leniwy dzień na plaży i wykąpać się w morzu.Grecja oferuje fantastyczne plaże, z których wiele może się pochwalić prestiżową niebieską flagą, a także niezwykle urozmaicone wybrzeże, pełne malowniczych zatok i cieśnin. Czy w upalny dzień może liczyć się coś więcej niż krystaliczna, błękitnej woda mórz otaczających Grecję, która przyjemnie schłodzi ciało i da odpocząć zmysłom…?Spróbować lokalnych alkoholi.Koniecznie trzeba posmakować win greckich, różnych w każdym regionie, a także greckich destylatów, takich jak ouzo, tsipouro czy metaxa. Najlepszy plan na upalne popołudnie to szklaneczka mlecznobiałego ouzo i talerz przystawek podane na tarasie restauracji w widokiem na morze...Zanurzyć się w labirynt uliczek dzielnicy Plaka w AtenachPlaka to malownicza dzielnica, która stanowi niezgłębiony labirynt uliczek, zaułków i podwórek o absolutnie niepowtarzalnej atmosferze.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion