Lekcja programowania. Najlepsze praktyki

Wydawnictwo: Helion

Twórz zgodnie z trzema zasadami stanowiącymi kanon dobrego oprogramowania Prostota - czyli kod prosty i łatwy w obsłudze Ogólność - czyli kod działający dobrze w różnych sytuacjach i adaptujący się do nowych warunków Przejrzystość - czyli kod łatwy do zrozumienia zarówno przez ludzi, jak i maszynyCzy zdarzyło Ci się kiedykolwiek:* pominąć oczywisty błąd w programie i spędzić cały dzień na szukaniu go?* próbować wprowadzić sensowne zmiany w programie napisanym przez kogoś innego?* przepisać program od nowa, bo nie dało się go zrozumieć?Jeśli tak, w przyszłości na pewno chciałbyś tego uniknąć! Takie problemy dla zbyt wielu programistów są niestety chlebem powszednim. Dzieje się tak między innymi dlatego, że testowanie, diagnostyka, przenośność, wydajność czy styl programowania są często traktowane po macoszemu przez osoby tworzące oprogramowanie. A świat rządzony przez olbrzymie interfejsy, wciąż zmieniające się narzędzia, języki czy systemy nie sprzyja podstawowym zasadom tworzenia dobrego kodu - prostocie, ogólności i przejrzystości.Programowanie to coś więcej niż samo pisanie kodu. W książce "Lekcja programowania. Najlepsze praktyki" znajdziesz opis wszystkich zagadnień, z którymi styka się programista - od projektowania, poprzez usuwanie usterek, testowanie kodu czy poprawę jego wydajności, po problemy związane z poprawianiem oprogramowania napisanego przez innych. Wszystko zostało oparte na zaczerpniętych z realnych projektów przykładach, napisanych w językach C, C++, Java i innych.Tylko tutaj znajdziesz omówienia następujących zagadnień: Styl: pisanie kodu, który dobrze działa i przyjemnie się czyta Projektowanie: wybór algorytmów i struktur danych najlepiej nadających się do określonego zadania Interfejsy: kontrolowanie relacji między składnikami programów Usuwanie błędów: szybkie i metodyczne wyszukiwanie błędów Testowanie: zapewnianie niezawodności i poprawności oprogramowania Wydajność: maksymalizowanie szybkości działania programów Przenośność: pisanie programów, które działają wszędzie bez żadnych zmian Notacja: wybór języków i narzędzi, które pozwalają maszynie zrobić więcejStwórz swój własny kod w najlepszym stylu!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion