Kopiec kreta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Więcej Poezji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
poezja
Adrian Tync

źródło okładki: onet.pl

Adrian Tync | 2013-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2013

"Kopieck kreta" rozpoczyna zestaw wierszy przeważnie dwu- lub trzywersowych. W nich uwidaczniają się rozmaite, niezwykle
pomysłowe napięcia między słowami. Poeta wykorzystał zastane powiedzonka do stworzenia nowych sytuacji językowych. Tytuł również "igra" z samym wierszem, bywa niespodzianką, wywoła niejednokrotnie zaskoczenie. Ale nie są to, ot takie sobie zabawy bliskie tak zwanej "poezji lingwistycznej". wiersze te dotykają rzeczy najistotniejszych, jak czasu czy śmierci.
Przełamaniem serii krótkich tekstów jest poniekąd utwór "Z wierszy pierwszych chrześcijan", który przywodzi na myśl mickiewiczowskie aforyzmy rodem od Anioła Ślązaka. Ponownie mamy materię najcięższego kalibru, tym razem oddaną prostymi rymami. Taki efekt jednak żadną miarą nie powoduje zbanalizowania przekazu!
Po tym tekście przeważają dłuższe formy poetyckie, choć trafiają się również i dwuwiersze. W tych dłuższych mamy do czynienia na przykład z bezsensem wiadomości telewizyjnych, w których przekazie "nie...

Stepan_Astachow | 2017-05-22

Pierwszy mój kontakt z Bohdanem, jeszcze w liceum. Udany.

slowik | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016