Ostatni Powiernik Pierścienia. Tom 2

Cykl: Ostatni powiernik pierścienia (tom 2)
Wydawnictwo: Red Horse
Poslednij kolcenosiec
Środziemie, pierścien, Tolkien, Jeskow
YarpenZirgin

Jeskow usiłuje przedstawić rzeczywistość taką, jaką zapewne być mogła, bez ubarwień i retuszy, rzeczywistość skrajnie nieraz różną od cukierkowego obrazu nakreślonego przez Tolkiena. I udaje mu się to. (...)Chwilami miałem wrażenie, że przyszło mi obcować ze współczesną, choć stylizowaną na fantasy, mroczną opowieścią szpiegowską. Takie skrzyżowanie naszego Kresa z naszym Sapkowskim. (Paweł...

(...)Chwilami miałem wrażenie, że przyszło mi obcować ze współczesną, choć stylizowaną na fantasy, mroczną opowieścią szpiegowską. Takie skrzyżowanie naszego Kresa z naszym Sapkowskim. (Paweł Laudański, Fahrenheit)

Wysłuchaliście już kiedyś tych, co zwyciężyli. Posłuchajcie też i tych, którzy przegrali.

źródło opisu: Red Horse, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kasia | 2017-07-26
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2017
Przeczytana: 26 lipca 2017

"Jednym słowem, bracia, żyjmy w przyjaźni. Nie podoba się, to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj."

Lepszy od I tomu. Może dlatego, że po prostu więcej się dzieje, a mniej analizy. No i całe wprowadzenie w sytuację było w poprzednim tomie. Dobrze się czyta. Polecam takie przestawienie się na opcję gdzie elfy nie są najcudowniejszymi stworzeniami świata tylko.....

autumnlibrarian | 2015-12-07
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Myślę, myślę i dochodzę do wniosku, że nie do końca wiem, co powinnam o tym myśleć.
Po przeczytaniu pierwszego tomu stwierdziłam: „Ciekawe, ciekawe, niech się rozwinie i dokona, chcę to widzieć”, a teraz, po drugim tomie… Nie wiem.
Przez pierwszą połowę książki praktycznie cały czas zastanawiałam się, co ten Tangorn w ogóle kombinuje, ale obstawiam, że powodem tej mojej konsternacji był po prostu zbyt duży odstęp czasowy dzielący zakończenie lektury tomu pierwszego i rozpoczęcie tomu drugiego.
Tangorn był bardzo w porządku, zmyślny, stanowczy, gdy trzeba, potrafiący rozważyć daną sytuację z punktu widzenia, na przykład, swojego przeciwnika. Było mi go bardzo szkoda, gdy doszło do tego, do czego doszło.
Poza baronem bardzo fajnymi postaciami byli Ichneumon (moment okraszony jego słowami „Żołnierze wam się przewracają bez powodu” był po prostu bezcenny) oraz Jakuzzi (już samo jego imię wywołuje uśmiech). Oczywiście, bo jakżeby inaczej, cała trójka podzieliła ten sam los.
Kiedy już...

doliwaq | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Moją opinię przedstawiłem w opisie pierwszego tomu. Jeśli chodzi o szczegółową opinię tylko drugiego tomu, to powiem tak - świetnie rozbudowany pierwszy rozdział i haniebnie skrócony rozdział drugi. Zdecydowanie brakowało mi tu postaci z powieści Tolkiena, jakoś przyjemniej czytało mi się przygody wymyślonych przez Jeskowa postaci mających interakcję z postaciami Tolkiena.

yano20 | 2014-10-20

To ta sama książka co "Ostatni władca pierścienia" (tylko w dwóch tomach), więc daję tą samą recenzję i ocenę.

Dość długo zbierałem się do przeczytania tej książki. Ale w końcu możliwość spojrzenia na konflikt w Śródziemiu z perspektywy Mordoru zwyciężyła. Powieść Yeskova jest zupełnie inna niż trylogia Tolkiena. Książka z początku nieciekawa, ale po kilkunastu stronach wciąga kompletnie. Trochę irytujący jest brak równowagi w opisywaniu poszczególnych wątków - najpierw dość długi opis akcji, a w kulminacyjnym momencie bardzo krótkie ogólnikowe przejście do kolejnego elementu fabuły. Zadziwiająca jest proporcja tekstu dotyczącego głównego bohatera względem wspierających go towarzyszy. Czytałem czytałem, a im bliżej końca, tym bardziej zastanawiałem się jak autor jeszcze zmieści wszystkie przygody głównego bohatera po opisaniu przygód jego towarzysza. No cóż - nie zmieścił, skrócił do absolutnego minimum. Nie bardzo mi się to podobało. Ale sposób w jaki książka została napisana...