The Lost World

Okładka książki The Lost World Michael Crichton
Okładka książki The Lost World
Michael Crichton Wydawnictwo: Arrow Cykl: Jurassic Park (tom 2) fantasy, science fiction
Jurassic Park (tom 2)
1997-06-05
1997-06-05

Pierwsza część zwaliła mnie z nóg, czym wskoczyła szybko do moich 5-gwiazdkowych ulubieńców. Natomiast druga jest po prostu dobra. Nie trzymała w napięciu tak jak pierwsza i szczerze mówiąc mam wrażenie, że autor sam nie do końca wiedział co zrobić z bohaterami. Ale były dinozaury, więc czego chcieć więcej!

"Park Jurajski Zaginiony Świat" to drugi tom kultowej serii "Park Jurajski" autorstwa Michaela Crichtona, który świetnie rozwija wydarzenia zapoczątkowane na Isla Nublar. Sklonowane dinozaury żyjące na odciętej od świata wyspie ponownie zagrażają ludzkości, natomiast rząd Kostaryki oraz Richard Levine decydują się zachować jak najwięcej informacji na temat tych prehistorycznych zwierząt, więc na wyspę wyrusza ekspedycja. Kiedy po pewnym czasie nikt nie daje znaku życia, znany z pierwszej części nieustraszony Ian Malcolm, wraz z grupą znajomych, wyrusza z misją ratunkową. Koszmar powraca, na wyspie Isla Sorna nikt nie może czuć się bezpiecznie, a żyjące tam od lat dinozaury są jeszcze bardziej nieprzewidywalne niż te, które zamieszkiwały Park Jurajski.

"Zaginiony świat" znacznie różni się od tomu pierwszego i tą część czytało mi się zdecydowanie lepiej. Michael Crichton tym razem niebezpieczną i dynamiczną przygodę okrasił ogromna ilością ciekawej wiedzy przyrodniczej, naukowej i medycznej, skupiając się na tajemnicach ewolucji. Bardzo interesują mnie takie tematy i chociaż nie jestem w stanie ocenić, jak bardzo, to co przeczytałam w książce, jest spójne z tym, co mówią badania naukowe, to cały czas czułam, że Crichton zna się na rzeczy.
Akcja "Zaginionego Świata" toczy się kilka lat po wydarzeniach opisanych w tomie pierwszym, ale na odciętych od świata wyspach Isla Nublar i Isla Sorna czas zatrzymał się, a natura zajęła się sama sobą.

To był bardzo przyjemny powrót do Parku Jurajskiego i chociaż kiedyś widziałam ekranizację, a podczas lektury miałam przebłyski wielu scen, to jednak abym mogła ocenić to, jak książka i ekranizacja różnią się lub są do siebie podobne, musiałabym wrócić ponownie do filmu.
Bardzo podobało mi się tempo, opisy były w punkt, a ciekawostki przyrodnicze zdecydowanie dodawały wszystkiemu autentyczności, jednak przy moich kłopotach z szybkim męczeniem się wzroku znalazłam jeden ogromny minus- bardzo mała czcionka, która była dla mnie utrapieniem.

Nie była tak zaskakująca jak część 1, ale równie przyjemnie się czytało. Literatura dobrej próby. Niestarzejąca się.

Druga część nie różni się zbytnio od poprzedniej a co najważniejsze trzyma poziom. Mamy tutaj dużo zagadnień naukowych i rozważań filozoficznych na temat ewolucji ale to wcale nie nudzi a wręcz dodaje smaczku, oczywiście musimy je brać z przymrużeniem oka, nie bez przyczyny książka jest w kategorii sf. Momentami jest też dosyć obrzydliwie ale to też zaliczamy na plus. Jak w poprzedniej części występują też złe charaktery które dla zysku zrobią dosłownie wszystko. No i oczywiście są dinozaury, inteligentne i przerażające, opisy ich wyglądu i zachowania są świetne, ogólnie mamy tutaj dużo przygody i o to chodzi w tego typu pozycjach.

Kiedy czytałam opinie drugiej części Parku Jurajskiego przeważające były zdania, że druga część jest gorsza niż pierwsza. Jakieś było moje zdziwienie, kiedy dla mnie okazało się zupełnie na odwrót! Uwaga w mojej recenzji mogą znaleźć się spoilery do pierwszej części.

Ponownie akcja odbywa się w Kostaryce. O Isla Nublar nikt nie opowiada, plotki o wyspie, dinozaurach i InGen skutecznie są tłamszone. Zapalony paleontolog Richard Lewine jest jednak zmotywowany, żeby poznać prawdę i dowiedzieć się czegoś więcej o tych prehistorycznych stworzeniach.

Początkowo średnio byłam zadowolona, że Ian Malcolm jako jedyny z głównych bohaterów pierwszej części i tutaj wpleciony jest w fabułę. Wcześniej irytował mnie nieco swoimi naukowymi monologami na parę stron. Na całe szczęście Malcolm w “Parku Jurajskim. Zaginiony Świat’ jest bardziej znośny, a nawet zyskał moją sympatię.

Wiele schematów powtarza się tutaj z pierwszej części (a nawet są identyczne): dwójka dzieci na wyspie, paleontolog, Pani Naukowiec, Ian Malcolm i poboczne męskie postaci. Dla mnie jednak było tu dużo więcej akcji przygodowej, a mniej fizyki czy biologii, chociaż ich też nie zabraknie. Bardziej zaangażowałam się w fabułę i zżyłam się z bohaterami. Jestem w stanie powiedzieć, że nikt mnie tu nie irytował, czego nie mogę powiedzieć o poprzedniej części.

Wielkim plusem jest to, że mamy tutaj więcej różnych dinozaurów! Nie skupiamy się już tylko w głównej mierze na Tyranozaurach. Na początku książki mamy nawet rysunki z wizerunkami poszczególnych gatunków, co dużo bardziej ułatwia czytanie (w końcu nie trzeba nic wpisywać w wyszukiwarkę).

Nie porównujcie tylko książki do filmu! Zdecydowanie nie jest to książka skupiona głównie na przygodzie i akcji!

Współpraca barterowa. Zapraszam na mojego instagrama: raczkuje_w_czytanie

7/10

7/10

Mam wrażenie, że książka napisana głównie po to, by wyłożyć poglady autora na niektóre tematy. Pierwsza część była fenomenalna, tutaj - coś tam się niby dzieje, ale po łebkach. Dygresje natomiast interesujące.

Na pewno spodziewałem się więcej po książce. Seria filmowa była zrobiona z ogromnym rozmachem i liczyłem właśnie na nieco więcej, niż kilka osób znów zamkniętych na kolejnej wyspie z dinozaurami.

Oczywiście wsyzstko było składne, innowacyjne i typowo critchtonowe - pełne wiedzy i solidnych podstaw dla zgoła fantastycznych pomysłów.

Książka nie zeszła poniżej poziomu autora i czytało się ją nieźle, ale w sumie bywała czasami lekko nużąca. Zamierzam zmierzyć się ze wszystkimi książkami autora i jak na razie żadną mnie jednak nie zniechęcił, ale wiem, że stać go na więcej.

Książka nie zeszła poniżej poziomu...

czytało się dobrze, akcja szła wartko, w sam raz na wieczór przy czymś pobudzającym, ale nie z dreszczykiem

Od wydarzeń, które z zapartym tchem śledziliśmy w pierwszej części, minęło kilka lat. Isla Nublar została odcięta od świata, a wszelkie pogłoski o dinozaurach są tłamszone w zarodku. Jednak pewnym informacjom udaje się przedostać i tak oto niektórzy są w stanie usłyszeć o zwłokach dziwnych zwierząt, pojawiających się na plażach Kostaryki.

Dowiaduje się o nich między innymi paleontolog Richard Levine, który marzy o odkryciu powodu, dla którego dinozaury wyginęły. Wyrusza do Kostaryki w poszukiwaniu Zaginionego świata, a gdy przestaje dawać znaki życia, Ian Malcolm wraz z przyjaciółmi spieszą mu na pomoc.

Klimat "Zaginionego świata" jest bardzo podobny do pierwszego tomu - początkowo dostajemy sporą dawkę tajemniczych, sprzecznych i zagadkowych informacji. I niby wiemy, co się dzieje, ale czy na pewno?

Przez długi czas akcja rozwija się dosyć powoli i muszę przyznać, że nawet gdy bohaterowie po raz kolejny znaleźli się wśród dinozaurów, brakowało mi tu większej dawki emocji.

Na szczęście ostatnie sto stron książki wynagradza początkowy spokój - i to z nawiązką! Akcja przyspiesza, wydarzenia dzieją się z zawrotną prędkością i stają coraz bardziej niebezpieczne, napięcie robi się wręcz namacalne i do ostatnich zdań nie wiadomo, jak zakończy się historia!

Po raz kolejny dostajemy tu też sporą dawkę teoretycznych rozważań Malcolma oraz jeszcze większą dawkę przeróżnych dinozaurów i ciekawych naukowych teorii na ich temat.

Miło (i trochę strasznie) było po raz kolejny zanurzyć się w świecie tych majestatycznych, prehistorycznych stworzeń.

Dowiaduje się o nich między innymi...

• Michael Crichton